Ač se to zdá neuvěřitelné, je to tak. Chebský chirurg a sportovní lékař MUDr. Jan Kropáček oslavil kulaté jubileum. Na sedmdesát ale rozhodně nevypadá a stále je ve výborné kondici. Jako by se ho důchodový věk ani netýkal. Má vlastní praxi, operuje v chebské nemocnici, a ještě je sportovním lékařem u mužského týmu fotbalového klubu Hvězda Cheb. Mnozí si ho určitě pamatují z dob, kdy byl nedílnou součástí prvoligové Hvězdy, později Unionu. A na jaké období ze své letité lékařské praxe vzpomíná doktor Kropáček nejraději? „Řekl bych to asi jinak, to, co jsem chtěl dělat, dělám. Chtěl jsem vždycky být chirurgem, a taky jsem se jím stal. To samé se mi podařilo i v oblasti sportovního lékařství, jelikož mám velmi vstřícný vztah ke sportu, takže si rozhodně nemohu stěžovat. Do práce chodím spíš jako za zábavou než z povinnosti."
Chebský chirurg si za dobu svého působení v roli sportovního lékaře nevybavuje žádný těžký zákrok, který by musel na hřišti řešit. „Samozřejmě že ke sportu patří zranění. Naštěstí nešlo nikdy o nějaké vážnější zranění. Nejčastěji jsem musel řešit zlomeniny a podobné záležitosti." Dokáže si jako chirurg představit, že by se obešel bez lékařské činnosti u sportovních klubů? „Mně se poštěstilo, že mě do toho namotal primář Novotný z Aše, zvlášť v souvislosti s ligou ve fotbale. Takže já už jsem si na tuhle dvojroli tak zvykl, že už si to ani moc nedokážu představit."
Doktor Kropáček působil u fotbalového klubu Hvězdy už v dobách, kdy ještě hrála druhou ligu. Na kvalifikačním střetnutí o postup do nejvyšší soutěže, tehdy s Frýdkem- Místkem, nemohl chybět. „Pamatuji si, že jsem tehdy ještě obstřikoval rameno Smolagovi, aby mohl zápas se sebezapřením dohrát," vybavuje si. „Tehdy jsem působil spíš v zákulisí jako poradce. Až po přejmenování na Union jsem dělal práci pro klub naplno." Navíc ještě lékař působil i u extraligového družstva chebských házenkářek. „Kolektivní sporty mě baví víc, tak i v tomto ohledu jsem dělal něco, co dělám rád.
Jan Kropáček však zatím o nějakém ukončení své lékařské činnosti neuvažuje. „Pokud mi zdraví dovolí, rád bych pokračoval, co to půjde. Nejsem ten válecí typ, neužívám důchodu jako někteří zasloužilí důchodci, jsem rád aktivní. Je však jasné, že každý člověk má své limity. Až člověk rezignuje, tak je konec. Dokud je však člověk na tom dobře mentálně, může pracovat, pak je na důchod ještě času dost," míní chirurg, který se ve svém volném čase věnuje zahrádce, jízdě na kole.
A jaké má přání do budoucna? „Zní to jako klišé, dřív jsem se jako mladý vysmíval, když si lidé přáli hlavně zdraví, ale dnes vím, že zdraví limituje všechno."