VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Finance hrají roli i ve fotbale

Trstěnice - Rozhodovací činnost svazových orgánů na krajské úrovni by si zasluhovala větší citlivost, míní Veselka.

26.10.2009 3
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK

Jedním z oddílů, které spadly z krajského přeboru až do okresní fotbalové soutěže, je fotbalový klub Trstěnice. Manažer oddílu Jaroslav Veselka reaguje na dění posledních měsíců v regionálním fotbale a zaslal dopis předsedovi ČMFS Ivanu Haškovi. Jelikož se problematika týká také dalších oddílů našeho regionu (Union Cheb), rozhodli jsme se dopis v celém jeho znění otisknout.

Vážený pane předsedo a členové výkonného výboru,

V souvislosti s kauzou FK UNION CHEB 2001 versus KKFS, která hýbe celým karlovarským krajem jsem se rozhodl informovat Vás jako manažer sportovního klubu FC ROZVOJ TRSTĚNICE o osudu našeho klubu, který nás postihl v soutěžním ročníku 2007/2008.

V roce 2003 jsme se rozhodli, že provedeme rozsáhlou a nákladnou rekonstrukci sportovního areálu, kterou jsme rozdělili do několika časových etap jež si Vám dovolím stručně nastínit. V roce 2004 jsme obdrželi stavební povolení na jehož základě jsme požádali Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy, dále pak Českomoravský fotbalový svaz o poskytnutí finanční dotace. Od obou institucí nám však nebylo naší žádosti vyhověno. Na základě těchto skutečností jsme oslovili poslance parlamentu pana Pavla Hojdu, s žádostí o pomoc financování našeho záměru ze státního rozpočtu. Díky jeho nezměrnému úsilí a vůli nám pomoci se mu podařilo prosadit v poslaneckém výboru, že naše TJ obdržela pro rok 2005 částku 2,5 mil. korun včetně DPH.

Za tyto finanční prostředky byly vybudovány:

• dvě plnohodnotné travnaté fotbalové plochy s odvodněním, včetně automatické závlahy,

• nová elektrická přípojka,

• vrtaná studna 46 metrů hluboká,

• osvětlení jedné hrací plochy,

V další etapě – v roce 2006 bylo vybudováno ve sportovním areálu:

• byla postavena tribuna pro cca. 200 sedících diváků

• zábradlí kolem hrací plochy

• byly zakoupeny a osazeny hrací plochy brankami a střídačkami

• parkovací plocha pro cca. 50 osobních automobilů

• byly instalovány ochranné sítě za brankami, rozhlasové a informační zařízení

• byly postaveny dvě garáže pro uschování techniky nutné pro údržbu sportovních ploch

• byl postaven velín mezi střídačkami pro delegáta svazu, video a časomíru

• byl oplocen celý sportovní areál,

• byly vybudovány reklamní plochy

Náš oddíl dosáhl za posledních deset let nemalých úspěchů, jak v rozvoji sportovního areálu, rovněž na poli sportovním – v soutěžním ročníku 2001/02 vítěz 1. B třídy, 2002/03 vítěz 1. A třídy, 2003/04vítěz KP, 2004/05 divize – 34 bodů, 2005/06 vítěz KP, 2006/07 divize, 2007/08 KP – ukončení činnosti v rozehraném ročníku.

Jsem přesvědčen, že naše malá TJ z příhraniční obce velmi důstojně reprezentovala nejen obec, ale i Karlovarský kraj v celorepublikových soutěžích na veřejnosti.

V roce 2008 byl naší tělovýchovné jednotě povolen start v krajském přeboru pouze za podmínky, že náš oddíl uhradí finanční postih ve výši 90.000.- Kč, a to za to, že naše TJ nemá tři mládežnická družstva. Vedli jsme jednání o odpuštění finančního postihu, ovšem ze strany Karl. fotbalového svazu nám nebylo vyhověno. Jsem přesvědčen, že předseda KKFS a výkonný výbor měli k celé záležitosti zaujmout moudřejší stanovisko neboť velmi dobře věděli, že v Trstěnicích, kde je počet trvale žijících obyvatel cca. 300 není tudíž dostatek dětí ve věku do 18 let, to znamená, že z objektivních příčin nebylo možné naplnit literu svazových předpisů o startu mládežnických kategorií. Litera předpisu byla sice ze strany krajského fotbalového svazu naplněna, ale v důsledku tohoto rozhodnutí byl zlikvidován výkonnostní fotbal v Trstěnicích v klubu, který fotbalové soutěže hrál na různých úrovních po dobu 20 let. Divácká veřejnost z okolí přišla o možnost kvalitního fotbalového vyžití a dodnes rozhodnutí KKFS nechápe.

Vzhledem k faktu, že KKFS nám nevyhověl, byli jsme nuceni finanční postih ve výši 90.000.- Kč uhradit a odstoupit z rozehrané soutěže, poněvadž tento finanční postih byl pro nás doslova likvidační. Po té jsme byli ještě nuceni uhradit další finanční postih, jež souvisel s vystoupením z rozehrané soutěže ve výši 30.000.- Kč. Nyní je v Trstěnicích situace, že tato vesnice se pyšní jedním z nejmodernějších fotbalových areálů v karlovarském kraji, do kterého byly vloženy nemalé finanční prostředky ze státního rozpočtu a tento v současné době zeje prázdnotou. Přitom ještě o rok dříve se mnohokrát pyšnil návštěvou více než 500 diváků na soutěžní utkání. V současné době v tomto velmi kvalitním sportovním areálu působí jedno mužstvo jež hraje okresní soutěž.

Vážený pane předsedo,

Je mi jasné, že fotbalové předpisy představují určitou formu sportovního práva a že tyto předpisy je třeba respektovat. Na druhé straně si myslím, že žádný předpis není dogma a rozhodování především ve sportovních záležitostech by mělo být posuzováno podle individuálního případu. Svazové orgány na všech úrovních mají prostřednictvím svých komisí velkou moc, ale s touto mocí se musí umět zacházet a citlivě nakládat. Náš klub je typickým příkladem toho, že když se rozhoduje necitlivě může dojít až k zániku fotbalu v obcích, ale i ve městech. Toto přece není cílem vedení ČMFS.

Osobně si myslím, že rozhodovací činnost svazových orgánů na krajské úrovni by si zasluhovala v přístupu ke klubům větší citlivost a porozumění pro jednotlivé kluby, které v současné situaci ve státě doslova bojují s tíživou finanční situací a to na všech úrovních. Líbí se mi postoj FK UNION CHEB, který svým stanoviskem, jež zveřejnil na svých webových stránkách jasně říká, když je rozhodnutí neadekvátní je třeba se proti němu postavit. Myslím si, že i toto stanovisko Unionu Cheb sdílejí i jiné kluby. V této souvislosti rovněž nelze přehlédnout, jakou podporu má FK UNION CHEB jak ze strany města tak také ze strany prosté veřejnosti.

Tímto dopisem jsem se rozhodl Vás pane předsedo informovat o skutečných problémech, které tíží malé kluby, dále jsem si dovolil se dotknout jednoho ustanovení, jež je obsaženo v „Souboru předpisů ČMFS“, na jehož základě nám byl uložen dle mého názoru nesmyslný finanční postih, který ukončil fotbalovou kapitolu jednoho z nejúspěšnějších fotbalových klubů v Karlovarském kraji.

FC ROZVOJ TRSTĚNICE

Sportovní manažer

Mgr. Jaroslav Veselka

26.10.2009 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Zdravotní sestry mohou studovat bez dojíždění

Ilustrační fotografie.

OTÁZKA PRO: Jana Kuchaře, starostu Františkových Lázní

Nebyli to migranti. V lázních se ubytovali pouze pracanti

Mariánské Lázně - „Máme tady uprchlíky,“ tato věta se šířila v posledních dnech na sociální síti. Mariánské Lázně vyděsil vyšší počet cizinců, kteří se objevili v budově bývalé úšovické školy. Podle města i majitele objektu ale nejde o migranty, ale o rumunské zaměstnance, kteří pracují v průmyslové zóně Bory.

Další napadení záchranářů

Plesná - K dalšímu napadení záchranářů došlo v Karlovarském kraji. Tentokrát se terčem útoku stala výjezdová skupina z Lubů.

Přepadení seniorky mladíkovi nevyšlo, tak šel vykrást auto

Cheb - Pěkné kvítko asi bude osmnáctiletý mladík. Ten během jednoho dne stihl přepadnout seniorku a ještě vykrást auto.

Denní psychoterapeutický stacionář funguje jeden rok. Je jediný v kraji

Ostrov - Denní psychoterapeutický stacionář už téměř rok funguje v ostrovské nemocnici. Vysoce odborné a specializované pracoviště, které je jediné svého druhu v Karlovarském kraji, rozšiřuje ambulantní péči o pacienty potýkající se s různými psychickými problémy a nemocemi.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení