Celkem třicet hráčů má k dispozici generální sportovní manažer letošního mistra Gambrinus ligy Sparty Praha Josef Chovanec na kondičním soustředění ve Františkových Lázních. Pozornost médií se soustředila především na dvě posily, které se s týmem připravují – záložníka Marka Matějovského z druholigového FC Reading a brankáře Daniela Zítku z Anderlechtu.

Marek Matějovský se na tréninky ve Spartě těšil, i když věděl, že to nebude mít po delší odmlce zaviněné zraněním jednoduché. „Tušil jsem, že mě první tréninky budou bolet a to se potvrdilo. Musím to skousnout a doufám, že pořádně potrénuji,“ přeje si. Sparťanský kádr nebyl pro Matějovského neznámou, neboť především se zkušenějšími hráči se znal z dřívějšího působení v české lize nebo reprezentaci. „Z nároďáku jsem se znal se Sionkem, potkal jsem se i se Zítkou. Od vidění se znám s Řepkou, Brabcem i Kušnírem. Český záložník považuje odchod z Anglie za nevyhnutelný. „Klub mi dal najevo, že pokud by se ozval nějaký zájemce, nebude mi bránit v odchodu. Obdrží totiž za mě finanční náhradu. Za rok bych už odešel zcela zadarmo,“ podotknul bývalý reprezentant, který si nemyslí, že by návrat do reprezentačního výběru byl ze Sparty blíž než z Anglie. „Cesta do reprezentace je vždycky podložena dobrými výkony a myslím si, že je jedno, kde fotbalista hraje. Ukáže až čas, jak se mi bude dařit. Pro mě je nyní prioritou pravidelně nastupovat v kádru Sparty.“

Na tréninkové ploše nepřehlédnutelný šestatřicetiletý Tomáš Řepka, makal stejně intenzivně jako hráči téměř o generaci mladší, přesto po tréninku přiznal, že ho fotbal s přibývajícím věkem bolí stále víc. „Byly okamžiky, kdy jsem chtěl s fotbalem skončit, ale to byly spíš takové záchvěvy při únavě. Čím je člověk starší, tím je regenerace delší. Těžko říct, jak dlouho budu ještě ve Spartě hrát, rozhodne o tom především zdraví. Ve třiceti devíti bych si asi už připadal trapně. Momentálně ale cítím, že mohu klukům a klubu stále něco dát,“ myslí si tvrdý zadák, který je příznivcem španělské reprezentace, kterou pasuje na favorita právě probíhajícího mistrovství světa v Jihoafrické republice. „Pokud netrénujeme a máme čas, sledujeme zápasy světového šampionátu. Mezi kluky máme tipovací soutěž na vítěze. Ten nejlepší pak inkasuje finanční obnos. Někdo, a teď si skutečně nevybavím jméno, tipoval za vítěze Ghanu,“ vyvolal úsměv Řepka.

S kádrem absolvují tréninky i dva afričtí fotbalisté, kteří přišli z Nice. „Jsou to hráči, které máme vyhlídnuté a které jsme pozvali na testy. Mají za sebou dva tréninky a jejich doba setrvání v týmu je závislá na tom, jak budou v trénincích vypadat, popřípadě by se prodloužila o soustředění , které nás hned po tomto františkolázeňském čeká v Rakousku,“ prozradil Josef Chovanec.

Fotbalisté Sparty měli kromě třífázového tréninku a regenerace v plánu dvě přátelská střetnutí. V tom prvním porazili místní františkolázeňský tým, hrající krajský přebor, vysoko 7:1. Druhý zápas sehrají sparťané zítra od 16 hodin na františkolázeňském stadionu proti diviznímu Baníku Sokolov B. Soustředění zakončí sparťanský klub ve čtvrtek.