V dřívějších dobách Roman Polom starší vybojoval a držel i několik vzpěračských rekordů. Roman mladší se ale nepotatil. Od svého útlého mládí se vrhnul na fotbal.
Pro oživení, kdy a kde jsi začínal s fotbalem?
Bylo to v přípravce Baníku Sokolov u trenéra Váši.
V kolika letech jsi přešel do Sparty?
Když jsem šel do Sparty, bylo mi třináct let. První sezonu jsem hrál za B tým starších žáků, s nímž jsme vyhráli Pražský přebor. Rok nato, v sezoně 2006/07, jsem už hrál pod trenérem Martinem Frýdkem za A tým starších žáků. V té sezoně jsme se stali žákovským mistrem České republiky.
Pak už byl posun do dorostu Sparty. Vydařil se ti?
Řekl bych, že ano. S mladším dorostem Sparty U16 jsem v následující sezoně 2007/08 hrál Českou ligu dorostu. Také tuhle náročnou a nevyzpytatelnou soutěž se nám podařilo vyhrát. Byli jsme mistrem České dorostenecké ligy.
Tahle zmíněná sezona byla pro tebe velice úspěšná. Je to tak?
V té samé sezoně jsem už nastupoval za sparťanskou U17, kde jsme v celostátní Českomoravské lize mladšího dorostu skončili na pěkném druhém místě.
Je ti 17 let, ale s velkým předstihem jsi už jako jeden z mála hrál ve vyspělých týmech Sparty U18, ale také U19, což bylo nesmírně náročné. Jak jsi takovou zátěž zvládal?
Věkový rozdíl mi kupodivu ani tolik nevadil. Nebyl mi překážkou. Spíše mi trochu vadila změna postu v sestavě. Zatímco v týmu U18 jsem hrál stopera, v A dorostu do 19 let jsem nastupoval jako středopolař, tedy uprostřed záložní řady. Ale i s tímhle jsem se musel rychle vypořádat.
Herně, ale především fyzicky na tom musíš být zřejmě dobře. Jinak bys v sedmnácti letech za „devatenáctku“ ani nemohl hrát. Jak bylo vše skloubené?
Na podzim 2008 jsem hrál převážně za “osmnáctku“, na jaře letošního roku 2009 už za dorostenecké áčko Sparty U19.
Sdělíš jména trenérů, kterými si ve Spartě postupně prošel?
V žácích to byl Martin Frýdek, později pak postupně Janoušek, Trpišovský a teď naposledy Pechanec. Do nové sezony 2009/2010 povede A dorost Sparty trenér Petr Janoušek.
Dorostenecké fotbalové soutěže nejsou středem zájmu médií. Můžeš nám blíže objasnit závěrečnou fázi cesty sparťanského A dorostu za titulem mistra ČR?
Do jara jsme šli s šestibodovým náskokem z podzimní části sezony před druhou Olomoucí, která byla naším jediným a nejvážnějším soupeřem. Vlivem odchodu několika našich starších a klíčových hráčů do druholigového béčka mužů, ale taky do ligového áčka na přípravu (Hejda, Folprecht, kteří nám pak citelně chyběli), však přišly naše nevyrovnané jarní výkony se střídavými výsledky a začalo drama, které trvalo celé jaro. Olomouc dotahovala a náš bodový náskok se zmenšoval. O titulu v náš prospěch rozhodlo až poslední kolo. Byly to dostihy se šťastným koncem pro nás.
Můžeš tu dramatickou situaci z posledního kola upřesnit?
Druhá Olomouc měla doma lehčího soupeře a očekávanou výhru nad Mostem taky uhrála. My jsme jeli k těžkému utkání do Zlína a potřebovali jsme nutně uhrát alespoň jeden bod. No a remízou 2:2 jsme ho taky horko těžko uhráli. Průběh zápasu byl ale hodně dramatický. Vedli jsme 1:0, pak to Zlín otočil na 2:1 pro něj, ale naštěstí se nám podařilo vzápětí vyrovnat na konečných 2:2. A to nám stačilo. Tím jsme uhájili naši vedoucí pozici a stali se mistry ČR. Tenhle titul dorosteneckých šampionů České republiky považuju za dosud nejvýraznější sportovní úspěch své dosavadní fotbalové kariéry. Tedy kromě činnosti v reprezentačním celku ČR do 17 let.
Skončila krátká letní pauza. Kdy vám ve Spartě začala příprava na novou sezonu?
Naše letní příprava sparťanské U19 začala už 10. července. A to s větším počtem hráčů. Může se totiž stát, že v průběhu zimy může hned několik nejlepších dorostenců přejít na zkoušku do druholigové juniorky Sparty. A když by se jim tam dařilo, zůstali by tam.
Svůj reprezentační křest sis odbyl už v U16 u trenéra Křečka. V minulé sezoně jsi hrál již za „sedmnáctku“ v kvalifikaci na evropský šampionát. Romane, jaký průběh měla první fáze kvalifikace na ME hráčů do 17 let?
Tahle skupina se hrála v Maďarsku. České republice se ji podařilo vyhrát a spolu s druhým Maďarskem jsme postoupili do další fáze kvalifikace. Třetí skončila Gruzie a čtvrtá Bosna a Hercegovina.
Jak dopadla druhá fáze kvalifikace?
Ta se hrála ve Španělsku a vyhrál ji domácí celek. Druhým postupujícím byla se štěstím Belgie. Česká republika skončila bez postupu těsně za ní třetí, čtvrtý byl Kazachstán.
Nepostupové třetí místo české reprezentace bylo pro váš tým jistě velkým zklamáním.
To rozhodně. V téhle kvalifikaci jsme měli opravdu hodně silný a kvalitní ročník hráčů. Důkazem toho jsou naše výsledky v dalších přátelských utkáních.
Vzpomeneš alespoň některé z těch dalších dobrých výsledků?
Vítězem ME U17 se stalo Německo. My jsme ho v přáteláku porazili 2:1. Mezi 1. a 2. fází kvalifikace jsme se zúčastnili prestižního turnaje ve španělském městě Lamange. Pozdějšího účastníka mistrovství Evropy – Nizozemsko, jsme porazili jasně 4:0. S dalším účastníkem ME Tureckem jsme remizovali 1:1. Norsko, které se nekvalifikovalo, jsme přehráli vysoko 6:0