Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

ČNFŠ cestovala do Oděsy v rámci kampaně UEFA

Chebsko - Na cestu k Černému moři mladí fotbalisté nikdy nezapomenou

30.8.2008
SDÍLEJ:

TÝM EVROPA česko – německé fotbalové školy na výpravě k Černému moři. Foto: Foto: Archív ČNFS

Po 10 dnů byl „Tým Evropa“ Česko-německé fotbalové školy (ČNFŠ) na cestách po Polsku a Ukrajině. Cílem zájezdu byla černomořská metropole Oděsa a mezinárodní turnaj „Black Sea Cup“.
Dalšími zastávkami byla plánovaná místa konání Mistrovství Evropy ve fotbale v roce 2012 Kyjev, Lvov a Krakov. Téměř 4500 kilometrů dlouhé putování mělo mimořádný charakter v duchu spojení mezi národy - a dostalo se mu proto logistické podpory národních fotbalových svazů a UEFA.
Do výběru byli poprvé zařazeni hráči Jakub Čermák, Karel Koubek a Martin Olah z Ašska a Lukáš Čmelík, Miroslav Káčer, Michal Kostolný ze Žiliny.

Kyjev
Ve výpravě bylo 18 dětí ročníku narození 1996/97, 10 členů realizačního týmu a rodičů. Jejich prvním cílem byl Kyjev, kde byl na 5. srpna naplánován přípravný zápas proti místnímu FC Dynamo.
Brzy se však ukázalo, že cesty do dalekých končin ne vždy probíhají tak, jak si člověk předem naplánuje. Šest hodin musela výprava ČNFŠ čekat na polsko-ukrajinské hranici, než mohla pokračovat dále. Také plánovaná průměrná cestovní rychlost 80 kilometrů v hodině se na mnoha silnicích v západní Ukrajině ukázala jako nereálná.
ČNFŠ tak s osmi hodinovým zpožděním dorazila do Kyjeva, odkud za pomoci a doprovodu vozidla v barvách Dynama rovnou pokračovala na ubytovnu v olympijském centru. Následujícího rána pak již mohlo dojít ke sjednanému přípravnému utkání.
K překvapení hostů postavilo Dynamo starší ročník 1995, ovšem výběr ČNFŠ se držel statečně. V 1. poločase se mu podařilo vybojovat jen těsný rozdíl 1:2, ovšem ve 2. půli již začaly docházet síly.
V konečném součtu zvítězilo Dynamo v poměru 1:7. Následně si fotbaloví žáčci mohli krátce prohlédnout ukrajinské hlavní město, ortodoxní jeskynní klášter s jeho zlatými kupolemi a gigantický válečný památník „Rodina mat“ tyčící se vysoko nad řekou Dněprem, největší sochu v Evropě.

Oděsa
Poté autobus pokračoval do cílové stanice Oděsa, podél nekonečných slunečnicových polí ukrajinské stepi. Následujícího rána vstoupil výběr ČNFŠ do Poháru Černého moře (Black Sea Cup) - bohužel úvodní porážkou s ruským týmem Rubin Kazaň.
Čeští, slovenští a němečtí kluci, unavení po dlouhé cestě a navíc s problémy zorientovat se v pro ně nezvyklém herním rozestavení 9 proti 9 na malém hřišti, v zápase s výsledkem 4:6 tahali za kratší konec.
Alespoň malá útěcha: Pro relaxaci směli fotbaloví žáčci do bazénu sousedního tenisového klubu a odpoledne všichni vyrazili na pláž. Tento denní režim - ráno „maršrutkou“ (typickou místní dodávkou fungující jako MHD) na stadion, poté fotbal a bazén, odpoledne a večer pláž - pokračoval i v následujících dnech.
A ČNFŠ konečně dosáhla i úspěchu na sportovním poli. Metalist Charkov odešel s porážkou 2:0.
Marjupol od Azovského moře a Šerif Tiraspol (Moldávie) při výsledcích 5:0 a 6:3 chvílemi nevěděli, kam dřív skočit. Z fotbalového hlediska zaujalo družstvo ČNFŠ hrou s rychlými krátkými narážečkami, kterou čelilo robustnímu způsobu hry svých protivníků.
Minimálně stejně důležité ale bylo i dění mimo hřiště. Pozoruhodný byl už samotný sportovní areál Černomorec, který leží pouhých 300 metrů od pláže a který díky 3 hřištím s umělou trávou, tenisovým kurtům, bazénu a luxusnímu hotelu nabízí vše, co si jen člověk může přát.
Také v dalších ohledech neznala pohostinnost Oděsanů hranic. K jídlu byly hostům podávány desítky ukrajinských specialit. Na programu byla exkurze do historického centra města, stejně tak jako návštěva delfinária. Hravé děti ale měly největší radost z pláží a spousty atrakcí na nich.

Finále v Oděse
Poslední den v Oděse pak přinesl velké finále. Neporažený tým domácího Černomorce se utkal s druhým v pořadí, výběrem ČNFŠ. Bylo jasné, že kdo vyhraje, odnese si pohár pro vítěze. Zápas se proto nesl v duchu zarputilého boje, obě strany hrály na hraně možného rizika.
ČNFŠ však v tento den často chyběl ten rozhodující krok. Oděsané hráli chytřeji a po dvou rychlých úderech se ujali vedení 2:0. Nejlepšímu útočníkovi turnaje, Johannesi Pielesovi, se ještě podařilo snížit na 1:2. Ale od tohoto momentu hráči Černomorce zamkli své pokutové území a soustředili se na rozbíjení kombinační hry ČNFŠ. A úspěšně, vysoce motivovaní hostitelé dokázali svůj náskok udržet až do závěrečného hvizdu. A na fotbalovou školu nakonec zbylo dokonce až třetí místo, jelikož při rovnosti bodů rozhodlo pro kazaňské fotbalisty vítězství ve vzájemném zápase.

Lvov
Z vyhlášení výsledků se výprava ČNFŠ vydala rovnou na zpáteční cestu, vždyť kluky a jejich doprovod čekalo ještě 800 kilometrů na ukrajinských okreskách až do místa přenocování Lvova. Do hlavního města Haliče autobus dorazil po 12 hodinách v jednu hodinu v noci a také Lvovští se ukázali jako skvělí hostitelé. Následujícího rána byly pro fotbalové žáčky připraveny bohatě prostřené švédské stoly, při obědě byla v restauraci dokonce prostřena 20 metrů dlouhá tabule.
Ve sportovním klání proti mužstvu FC Karpaty zvítězila ČNFŠ, tentokrát v poměru 10:5. Oba týmy poslaly na hřiště hráče ročníku 97.

Krakov
Ještě téhož večera byl naplánován zápas na půdě polského mistra Wisly Krakov. Ukrajinská hraniční kontrola ze zcela nejasných důvodů opět trvala 1,5 hodiny. Polští pohraničníci, kteří byli ochotni udělat cokoli, aby se zápas odehrál, sice autobus odbavili v expresním tempu, ale silný odpolední provoz ve východním Polsku nakonec udělal plánům čáru přes rozpočet. Autobus ČNFŠ tak dorazil do tréninkového střediska Wisly až za tmy. Namísto přátelského zápasu zbyla pouze společná večeře. Z ní pak malí fotbalisté vyrazili na poslední etapu cesty domů.
Leckomu ze zúčastněných mládežníků pravděpodobně začalo teprve postupně docházet, co všechno za tak krátkou dobu zažili. Všude je vítali s otevřenou náručí. Nová přátelství navázaná ze dne na den, především s malými Tatary z Rubinu Kazaň, jejich sousedy na hotelu v Oděse.
A řada předsudků, které zmizely jako mávnutím proutku - čtyři dočasně ztracené kreditní karty a dva chybějící mobilní telefony pokaždé našly poctivého nálezce, který je vrátil jejich majiteli. Údiv vyvolaly také dobré znalosti cizích jazyků u (malých) Ukrajinců, stejně tak jako hojnost skvělého jídla, a to v zemi, kterou předtím asi mnozí neměli na svém seznamu kulinářských rájů. Tomu odpovídá také spokojenost s průběhem zájezdu.
Výlet k Černému moři proto pro většinu z nich určitě zůstane zážitkem, na který nezapomenou celý život.


(ČNFŠ)

30.8.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Záběr z kamery vozidla

Tasili zbraň. A tajní policisté jsou teď proto trestně stíhaní

Karlovarský pilot Petr Kopfstein z Team Spielberg skončil v celkovém pořadí Red Bull Air race Masters Class na pátém místě.

Red Bull Air Race: Karlovarský pilot Kopfstein v Masters Class v TOP5

Vzácné poklady na vlastní oči

Zámek Kynžvart - Honosnou šavli knížete Metternicha, rozsáhlou numismatickou sbírku, kroniku města Chebu a mnoho dalších vzácných pokladů mohou vidět návštěvníci zámku Kynžvart.

Svátek oslaví koncertem

Cheb - Vedení města Chebu chystá koncert k 99. výročí vzniku samostatného československého státu. Slavnostní koncert se uskuteční v sobotu 28. října od 19 hodin v Západočeském divadle v Chebu.

Policisté zachránili život mladé dívce

Mariánské Lázně – Čest mottu pomáhat a chránit udělali policisté Jakub Mareš a Vojtěch Procházka. Ti zachránili život třináctileté dívce.

Naši prvňáci už ve středu v Chebském deníku, představíme prvňáčky ZŠ Hazlov

Chebsko - Ve středu 18. října najdete v Chebském deníku prvňáky – ZŠ Hazlov.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení