VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Fotbalový tým Evropa 1998 zavítal do Moskvy

Cheb - Rámec společných akcí byl rozšířen o hospitace trenérů

16.11.2008
SDÍLEJ:

MLADÍ sportovci z Horních Frank, Karlovarského kraje a Slovenska reprezentovali v Rusku ČNFŠ jako tým „Evropa“. Foto: Foto: Pavel Maršík

Ještě v roce 1989 by nikoho nenapadlo, že po 19 letech vyšle projekt Česko-německé fotbalové školy své zástupce do Ruské federace. Pionýrská práce příhraničního projektu Čechů a Bavorů dokázala odbourat další tabu. Mladí sportovci z Horních Frank, Karlovarského kraje a Slovenska reprezentovali ČNFŠ jako tým „Evropa“. Je to úvodní mise v rámci nové aktivity pod názvem 1 + 1 = 3 „Nové cesty do Evropy“. Základem je úzká spolupráce s moskevskými kluby Lokomotiv a CSKA. Oba se pravidelně objevují na akcích pořádaných česko-německou fotbalovou školou v České republice a Svobodném státu Bavorsko. CSKA Moskva se dokonce v roce 2007 stala vítězem MINI ME (Minimistrovství Evropy).

Rámec společných akcí byl rozšířen o hospitace trenérů. Zástupci fotbalové školy cestovali do Moskvy v loňském roce a opačně zástupci ruského klubu přijeli do bavorského Hofu.

Na pětidenní sportovně-poznávací cestu se vydalo třináct chlapců a doprovod. Možnost seznámit se s prací ve špičkových klubech Ruska měla i dvojice trenérů MŠK Žilina a trenér mládeže z varšavské Legie. Tím se výprava stala vskutku multikulturní.

Program byl opravdu bohatý. Po příletu na letiště Domodědovo u Moskvy následoval přesun do centra mládeže Lokomotiv Moskva, kde výprava bydlela. Internát slouží talentovaným fotbalistům, kteří působí v tomto moderně řízeném klubu. Manažer mládeže Jurij Nagajcev koordinoval celý sportovní a společenský program. První akcí byla návštěva derby moskevských klubů Lokomotiv a Dynama na nově otevřeném stadionu hostitele. Mezi 16 000 diváků sledovala ČNFŠ prohru domácích v poměru 0:1.

Hned následující ráno se hrál úvodní duel proti CSKA Moskva. Velký požár zničil před několika měsíci skoro celé zázemí mládežnického centra. Poháry a další cennosti tak návštěva už vidět nemohla. Vedení bývalého armádního celku tak intenzivně pracuje na vybudování supermoderního centra v blízké lokalitě. Moderní projev sledovala 50 diváků. Hrálo se na umělém povrchu na 2 x 30 minut. Lépe sehraný domácí tým porazil evropský výběr 4:1.
V odpoledních hodinách čekal mladé sportovce další mimořádný zážitek. Cesta moskevským metrem, kde „po červené“ všichni dojeli do stanice „Ochotny rjad“ a odtud šli do centra. V hlavním městě Ruska finišovala příprava na oslavu 7. října a k velkému zklamání všech, nebylo možno vstoupit na Rudé náměstí. Náměstí oddělené Kremlem – sídlo dříve králů a dnes ruského prezidenta bylo tak možno vidět za asistence ochranné služby a vojáků. Dalším šokem byla návštěva obchodního domu GUM (Gossudarstvennij univerzalnij magazin). Zde by člověk marně hledal ruské zboží, protože převažují zahraniční firmy a GUM se tak řadí mezi 10 nejluxusnějších obchodních domů na světě. A tak zde mohou nakupovat jen bohatí „Maskviči“ (Moskvané) anebo bohatí turisté.

Středa patřila zápasům proti Spartaku Moskva 1:2 a Lokomotiv Moskva 0:9! Hlavně hostitelský výběr předvedl skvělý kolektivní, kombinační výkon, na který mezinárodní tým nestačil.

Čtvrtý den v Moskvě nabídl předposlední test. Soupeřem bylo družstvo moskevského Dynama. Domácí poprvé hráli proti zahraničnímu soupeři. Obrovská motivace byla vidět i v průběhu zápasu. Hrálo se 8 + 1 a na ofsajdy. Opět rozhodla řada neproměněných šancí ČNFŠ v úvodu poločasů. Výsledkem byl konečný stav 4:1 pro Dynamo. Nasazení všech aktérů bylo oceněno potleskem všech přítomných diváků.

Ještě jednou se všichni hosté z Česko-německo-slovenského výběru vydali na prohlídku Moskvy. V rozzářeném centru prošli kolem kremelské zdi. Unaveni, ale spokojeni odjeli na „bazu“. Posledním testem se stal další mač proti domácímu družstvu. Začátek byl v souvislosti s odjezdem na letiště posunut na půl devátou. Možná i proto se ČNFŠ vypjala k výbornému výkonu a porazila soupeře 6:3.

V pravé poledne nastoupila výprava do autobusu a odjela na letiště. Při příjezdu se ještě chlapci potkali s hvězdami CSKA Moskva, které právě přistály po úspěšném vystoupení v pohárovém duelu s Feyenoordem Rotterdam.

Dlouholetá práce na rozšíření evropských kontaktů mládeže z Čech a Bavorska zapustila kořeny až v hlavním městě Ruské federace. Smělé cíle projektu evropské integrace v období let 2008 – 2010 byly zahájeny.
Tento projekt je spolufinancován Evropskou Unií (Cíl3).

(pama)

16.11.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Zdravotní sestry mohou studovat bez dojíždění

Ilustrační fotografie.

OTÁZKA PRO: Jana Kuchaře, starostu Františkových Lázní

Nebyli to migranti. V lázních se ubytovali pouze pracanti

Mariánské Lázně - „Máme tady uprchlíky,“ tato věta se šířila v posledních dnech na sociální síti. Mariánské Lázně vyděsil vyšší počet cizinců, kteří se objevili v budově bývalé úšovické školy. Podle města i majitele objektu ale nejde o migranty, ale o rumunské zaměstnance, kteří pracují v průmyslové zóně Bory.

Další napadení záchranářů

Plesná - K dalšímu napadení záchranářů došlo v Karlovarském kraji. Tentokrát se terčem útoku stala výjezdová skupina z Lubů.

Přepadení seniorky mladíkovi nevyšlo, tak šel vykrást auto

Cheb - Pěkné kvítko asi bude osmnáctiletý mladík. Ten během jednoho dne stihl přepadnout seniorku a ještě vykrást auto.

Denní psychoterapeutický stacionář funguje jeden rok. Je jediný v kraji

Ostrov - Denní psychoterapeutický stacionář už téměř rok funguje v ostrovské nemocnici. Vysoce odborné a specializované pracoviště, které je jediné svého druhu v Karlovarském kraji, rozšiřuje ambulantní péči o pacienty potýkající se s různými psychickými problémy a nemocemi.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení