Františkolázeňští fotbalisté skončili v uplynulém soutěžním ročníku krajského přeboru Karlovarského kraje na desátém místě s pasivním skóre 53:75 a ziskem čtyřiatřiceti bodů. Oproti loňskému ročníku si tedy hodně pohoršili. Loni totiž FC Františkovy Lázně obsadil čtvrtou příčku se skóre 72:49 a ziskem devětapadesáti bodů. Ke spokojenosti tak měl trenér Milan Kolouch daleko.

„Po dobrých umístěních v předešlých ročnících jsem i přesto, že odešla řada hráčů (Štefan, Lukáč, Florus, Petrák a další), čekal, že dopadneme rozhodně lépe. Fotbalisté, kteří měli odchozí hráče nahradit, tento úkol nesplnili. Výjimkou byl snad jen Míša Iterský, který, když hrál, dával tomu všechno, ale u něj byl zase problém skloubit práci s tréninkem. To se ostatně týkalo i dalších hráčů – vysokoškoláků. Poté, co začal školní rok, museli se věnovat škole a na trénincích mi chyběli. Jeden trénink a zápas – to je málo, a na výkonnosti to pak bylo znát,“ říká Milan Kolouch, trenér FC Františkovy Lázně a bývalý prvoligový hráč Rudé hvězdy Cheb, který za další velký problém považuje post brankáře.

„V minulém ročníku se vystřídalo na tomto postu celkem pět brankářů. O kvalitách Pospíchala nemůže být pochyb, ale u něj je problém pracovní vytížení. Výkonem se mu přiblížil ještě Vachůn, který mě mile překvapil. Je to poctivý fotbalista a určitě je příslibem do budoucna pro františkolázeňský fotbal,“ domnívá se kouč.

I přesto, že trenér nebyl s konečným umístěním a předvedenou hrou svého týmu příliš spokojený, byli hráči, kteří ho nezklamali.

„Míra Větrovec s Honzou Větrovcem. To jsou poctivci, kteří nevynechají trénink a jak k přípravnému, tak mistrovskému zápasu přistupují zodpovědně. Takových dnes není vidět hodně. Ještě bych k nim přiřadil do určité míry i Luboše Valentu, který je také velký poctivec, ale u něj je to omezené věkem a zraněním. Ze záložní řady bych pochválil Láďu Bastla, který je podle mého názoru nejlepší fotbalista v mém kádru. Ale bohužel se na něm podepsala netrénovanost kvůli škole. A pak z útočníků již zmiňovaný Iterský, který, kdyby přidal v tréninku, patřil by určitě k nejlepším útočníkům v kraji. Mám tu i řadu talentů, ale u nich chybí asi motivace. Bude třeba zapracovat a přesvědčit je, že základem je poctivý trénink, což se pak promítne i do zápasu.

Potřeboval bych i vůdčí osobnost v záložní řadě. Takového hráče typu Radek Čížek nebo Petr Hynek, který dá mužstvu řád a myšlenku a v kritických chvílích, kdy se nedaří, mužstvo psychicky zvedne a podrží. Takového hráče tu zatím nemám,“ lituje Kolouch.

Františkolázeňský klub se každoročně potýkal s problémem odchodu hráčů. Letos by mohl být trenér Kolouch klidnější. „Kádr by měl zůstat pohromadě, naopak by se měl vrátit Štefan s Lukáčem. V jednání jsou ještě další dva hráči. Kádr by se tak zkvalitnil.“

Při pohledu zpět se trenéru Kolouchovi vybaví jako nejvydařenější zápas ten v Hazlově na podzim. „Zvítězili jsme 5:2 a kluci podali výborný výkon. Také duely s Unionem byly kvalitní. Nejhorší zážitek, co trénuji Františkovy Lázně, mi kluci připravili v posledním duelu doma s Hazlovem, kdy jsme prohráli 1:7. Ne výsledkem, protože to se stát může. Často hraje tým dobře a dostane pět branek, ale hlavně výkonem a přístupem k zápasu. To mě úplně šokovalo,“ přiznal kouč.