To, že fotbalový klub Union Cheb nebude příští sezonu hrát ani českou fotbalovou ligu, ani divizi, ale jen kraj, je známá věc. Prezident klubu JUDr. Petr Němec přinesl k celé věci vysvětlení na www.fkunioncheb.cz a my celý materiál nyní přinášíme v plném znění.

„Jak jsem před několika dny slíbil, rád bych všem, kterým není lhostejný osud chebského fotbalu vysvětlil důvody, které vedly k přihlášení FK Unionu do krajského přeboru.
Rozhodování, zda pokračovat v příštím soutěžním ročníku v divizní soutěži nebylo snadné. Na jedné straně stojí sportovní přání dokázat co nejvíc, na druhé straně ekonomická situace.
Jak již víte, a nebylo možno jinak, musela sportovní vize ustoupit realitě. Divizní soutěž je podstatně nákladnější a klub má v současné době závazky vůči hráčům i jiným subjektům, které chce do konce srpna vyrovnat. Nebylo by řešením, vytvářet závazky nové, když není jistota finančního zajištění chodu klubu.

Pokud by Cheb postavil silné mužstvo, dostal by se opět do finančních potíží a i kdyby je překonal, nemělo by smysl hrát o postup, když pro ČFL v Chebu podmínky nejsou. Se slabým kádrem by hrál v této soutěži podřadnou roli rozdávače bodů.
Dalším důvodem, který je všeobecně známý je, že Cheb nemá pro fotbal odpovídající zázemí. Ubohý stav Lokomotivy, Agra či Poohří, což jsou jediné „fotbalové stánky“ města, odrazuje nejen diváky, ale i případné sponzory. Je to škoda, protože fotbal, to není jen A-mužstvo, ale také značný počet dětí, pro které nabízí smysluplné využití volného času. Pokud města chápou fotbal jako fenomén, který nejen přináší zábavu fanouškům, reprezentuje určitým způsobem město, ale také působí výchovně a preventivně v oblasti mládeže, vytvářejí prostředí, kde je možno tyto funkce plnit. Takovými městy jsou například Sokolov, Tachov, Plzeň.

Ústupem z ligových pozic se Union vrací o několik let zpět. V minulých letech postihl podobný osud Semily, Prachatice, Ovčáry, Pardubice a pravděpodobně čeká i další kluby. Ligový fotbal se prostě může hrát pouze tam, kde existuje podpora regionální podnikatelské i komunální sféry.
I přes tento ústup se však nevzdáváme. Klub se bude dále věnovat mládežníkům a pracovat se svými odchovanci s vírou, že až se situace v oblasti fotbalového zázemí změní bude mít kádr chebských hráčů, se kterými bude možno pomýšlet i na vyšší cíle. Tuto otázku jsem projednával minulý týden se starostou města MUDr. Janem Svobodou. V nadcházejícím soutěžním ročníku budou za Union hrát vlastní odchovanci a hráči, kteří jsou v ostatních klubech na hostování.

Hráči, kteří prošli současným Unionem našli většinou uplatnění ve vyšších soutěžích, což je důkazem, že práce s hráči i jejich výběr byla na dobré úrovni. Jen namátkou: Skoupý – Ćáslav, Walter, Knobloch – Žižkov, Plašil – Hradec, Pyšek – Liberec atd. Ze současného kádru jsou uzavřeny dva přestupy: Jungman – Sokolov, Linhart – Písek a další nastoupili do přípravy těchto klubů: Macháček – Sokolov, Vacho – Česká Lípa, Martínek – Mladá Boleslav, Chod – Buldoci K.V., Kunc –Varnsdorf. Sládeček a Bauer s největší pravděpodobností odejdou do Německa. Škantárovi a Mourovi zajišťují angažmá jejich manažeři. Šebesta a Aleksič zůstávají v Unionu.

Není to nic příjemného, být svědkem těchto odchodů. Je složité dostát všem závazkům. Je velmi obtížné najít pro Lokomotivu odpovědného správce. Není lehké dát dohromady mužstvo pro příští sezonu. A s politováním musím konstatovat, že je na klub směřováno mnoho otázek, mnoho poznámek, jak jsme to měli dělat lépe, ale za celých osm let činnosti klubu nepřišla ani jedna nabídka pomoci. Nicméně se s touto situací vyrovnáme a půjdeme dál jedinou cestou, která je reálná.

(bk)