Čtyřiadvacetiletého fotbalistu Zdeňka Slámu zná každý jako hračičku a své mazlení s míčem předváděl také ve sportovní hale ve Skalné, kde se hrálo další kolo Chebské futsalové ligy. Nejvyšší futsalovou soutěž v dresu Ecoinvestmentu Praha (bývalý Žižkov) vyměnil na chvíli za dres Autoservisu Střížov. Tomu se sice nedaří tak, jako Slámovu pražskému mužstvu, které zatím vede nejvyšší soutěž, ale i tak považuje své dočasné působení za zpestření a zábavu. My jsme využili volné chvilky mezi sériemi zápasů a položili jsme českému futsalovému reprezentantovi několik otázek.

Jaká byla ta uplynulá sezona?

Myslím, že dobrá. Akorát jsme s mužstvem, kde hraji, skončili už v semifinále první ligy. Podlehli jsme pozdějšímu vítězi ligy – Chrudimi. To bylo pro nás zklamání.

Reprezentační sezona asi nebyla podle tvých představ?
Účastnili jsme se mistrovství Evropy v Portuglsku, kde jsme nepostoupili ze skupiny. S tím jsme ani tak moc nepočítali, ale rozhodně jsme měli porazit Rumuny, na které máme. Zápas se nám ale nepodařil. I tak jsem rád, že jsem se do reprezentace nominoval. Byl to pro mě úspěch.

Myslíš si, že Češi patří do evropské špičky?
Zatím jsme stále ještě pozadu. Hráči špičkových mužstev dělají na hřišti věci, které jsou pro ně přirozené, my na ně musíme při zápase myslet a v tom jsou právě pořád napřed. Je to také tím, že fotbalisté, kteří hrají v reprezentacích předních týmů Evropy, se futsalem živí.

Co tě čeká následující rok?
Pokračuje liga, kde zatím v základní části vedeme. V reprezentaci nás čeká v únoru kvalifikace na mistrovství svět v Brazílii.

Jací vás čekají soupeři?
Finsko, Arménie a Ázerbájdžán. První dva soupeři by měli být k poražení, Ázerbájdžán naturalizoval několik Brazilců, a tak to bude asi hodně nepříjemný soupeř. Zřejmě právě s ním si to rozdáme o postup, pak je ještě před námi baráž, kde bychom neměli dostat žádný tým z té absolutní špičky, protože díky koeficientu do té špičky patříme. Měli bychom dostat hratelného soupeře.

Jsi tedy co se týká postupu na světový šaponát optimistou?
Já doufám, že skupinu vyhrajeme a v baráži taky uspějeme. Bude to ale hodně těžké, protože se futsal na celém světě profesionalizuje a řada států nás nejen dohání, ale často jsou už před námi. Například Srbsko, Chorvatsko. Rumuni, ti nás už přeskočili, Slováci nás dohánějí, stejně tak i Poláci. Dělají to chytře. Vybudují jeden dva profesionáloní týmy, ze kterých pak čerpají pro reprezentaci. Ti kluci hrají spolu celý rok a pak proti nim hrát je hodně obtížné. Jsme Češi – to znamena mazaní a chytří, ale to za cvilku, pokud se tu něco nezlepší, nebude stačit.

Kdysi, když jsme se před čtyřmi nebo pěti lety spolu bavili, rozhodoval jsi se, zda zůstat u velkého fotbalu, nebo se věnovat futsalu. Tehdy jsi se rozhodl pro futsal. Nelituješ svého rozhodnutí?

Vůbec ne. Myslím, že ve velkém fotbale bych nic velkého nedokázal. Futsal, to je moje radost.

Na hřišti je to vidět – kličky, parádičky, ale také pohotové střely. Často bavíš diváky. Nemáš někdy pocit, že na úkor družstva?
Pravda je, že třeba v Chebské lize se chci vyblbnout a často to možná přeháním, ale v lize nebo v reprezentaci si něco podobného dovolit nemůžu. Ale kluci mě znají a ví, že jsem hračička a že občas něco zkazím.

Jaké je tvoje přání do nového roku?
Uspět v lize, udržet se v reprezentaci a postoupit na světový šampionát do Brazílie – do země fotbalu a futsalu, země, která tímto sportem doslova žije.