VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Černé předpovědi se v Libé naštěstí nesplnily

Libá - Sdružení má celkem 45 členů, z toho 19 lidí je ve výjezdové jednotce.

3.9.2009
SDÍLEJ:

HASIČSKÁ ZBROJNICE V LIBÉ zpočátku vůbec nevypadala, že by mohl někdy sloužit svému účelu. Po dvou letech fungování sboru je ale možné říct, že v obci vznikla nová tradice. Časem se hasičárna ještě rozšíří. Foto: DENÍK/ Nataša Šmatová

Když před dvěma lety vznikal v Libé Sbor dobrovolných hasičů (SDH), málokdo věřil tomu, že bude opravdu fungovat. Černé předpovědi se naštěstí nesplnily a SDH Libá si na konto připsala už dvacet zásahů a skok z Jednotky požární ochrany (JPO) 5 do JPO 3.
„Napomohlo k tomu hlavně naše vybavení,“ poznamenal velitel sboru Josef Mádle.


Sdružení má celkem 45 členů, z toho 19 lidí je ve výjezdové jednotce. Patří sem i jedna žena, právoplatná členka jednotky. Deset lidí je kompletně vybaveno. „Postupně všechny dovybavujeme,“ poznamenal velitel. „Oděvem jsou vybaveni víceméně všichni, zásahové přilby máme dvě navíc, takže když přiběhne někdo z těch, kdo nemá kompletní výstroj, nemá problém si vzít přilbu.“


Jak Mádle poznamenal, není v obci problém s výjezdy v pracovní době. „V letošním roce byly tři výjezdy v dopoledních hodinách, jednou nás přiběhlo devět, podruhé sedm, ale družstvo tři plus jeden (strojník a tři muži – pozn. redakce) vždy složíme.“


Ve výbavě SDH Libá jsou dvě vozidla. Cisterna Liaz a dopravní Avie. „Liaz je velice slušně vybavená, máme ruční radiostanice, elektrocentrálu, kalová čerpadla, vysavač na bodavý hmyz, speciální oblek, kukly,“ vyjmenoval Mádle. V tuto chvíli si hasiči domlouvají i přeshraniční spolupráci s německými sousedy v Hohenbergu. Když se vše vydaří, budou obě družstva společně cvičit zásah na hradě v Hohenbergu.


Oblast zásahů SDH Libá je v prvním okruhu Hazlov až Pomezí, druhá oblast obsahuje Aš, Cheb, Potočiště. „Zatím je menší, protože jsme mladý sbor,“ vysvětlil Mádle. „Nicméně za letošní rok už máme jedenáct výjezdů, takže stačí i takto malá oblast,“ konstatoval. SDH Libá už se také pravidelně účastní soutěží v hasičském sportu. Ženské družstvo uspělo v Drmoule, dětské družstvo také sbírá úspěchy. Hasiči si svépomocí opravili automobil Liaz, pilně pracují i na hasičské zbrojnici, která v počátcích vůbec nevypadala přitažlivě. V jejich činnosti je výrazně podporuje i obecní úřad. Fotografie ze všech akcí zveřejňují hasiči na svých webových stránkách sdhliba.cz.

Kozlův hasičský počin

„Na tomto místě bych raději poděkoval všem, kdo nám pomohli v rozjezdu,“ poznamenal velitel SDH Libá Josef Mádle. „Výjezdy byly běžné. Spadlé větve, dvakrát požár lesa a podobně.“


Díky si zaslouží hasiči z Plesné, Skalné, útvar v Chebu. „Když jsme začínali, podali nám hodně velkou pomocnou ruku,“ uvedl Mádle. „Začátky byly hodně těžké a dá se říci, že jsme je pořád otravovali. Pro mě byla funkce velitele také nová, býval jsem dřív řadovým hasičem a okolní hasiči byli nápomocni radou i vybavením, hrozně nám pomohli. Bez pana Doubravy (ředitel Hasičského záchranného sboru Cheb – pozn. redakce) by to tady nemělo šanci vzniknout,“ dodal.

Autor: Nataša Šmatová

3.9.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jaroslav Krajc v akci.

VOLBY 2017: Na Chebsku žádný vážný problém nenastal

Ilustrační foto.

Horní Hrad pod palbou

Do Chebu míří Snow film festival

Cheb - Špičkové filmy o zimních sportech a dobrodružství. To bude další ročník Snow film festivalu, který se i letos uskuteční v chebské Čtenářské kavárně Joker.

VOLBY 2017: Zapisovatelka? I ta má u voleb zodpovědnost

Cheb - Ve volební komisi je důležitou součástí nejen její předseda, ale také zapisovatelka. Například Olga Gregoridesová z Chebu, dělá zapisovatelku při volbách již několik let. Jak sama říká, v jejím volebním okrsku číslo 17 v Májové ulici, se za poslední léta nic závažného nestalo.

Psi i jejich páni se dobře baví při nové hře Hoopers

Chebsko - Štěňata, dospělí psi, voříšci nebo šampioni, ti všichni mohou propadnout novému sportu, který pochází z Ameriky a Holandska.

Na nové kotle je k mání ještě 22 milionů korun

Karlovy Vary - V pořadí již druhou vlnu takzvaných kotlíkových dotací spustil Karlovarský kraj v závěru srpna. Z celkové částky 64 milionů korun, která je k dispozici, zbývá pro majitele rodinných domů k rozdělení ještě kolem 22 milionů korun na výměnu starých, neekologických kotlů za nové.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení