Sbor dobrovolných hasičů (SDH) v Hazlově oslavil před čtyřmi lety už 130. výročí založení. Pomalu se chystají na 140. výročí, ačkoliv to bude až za šest let.

Letos poprvé hazlovští hasiči vynechali oslavu dětského dne a uspořádali na konce června akci Hurá prázdniny.

„Bylo to něco jako hasičské oslavy,“ uvedl starosta sboru Zdeněk Voneš. „Spojili jsme to ale s oslavou dětského dne a začátkem prázdnin. Děti od nás dostaly občerstvení zdarma, sladkosti a podobně. Pozvali jsme okolní sbory, byly nejrůznější atrakce. Nejvíce se ratolestem líbilo, že se mohly povozit v bryčce. Máme tady německého usedlíka, který vlastní koně a zmíněnou bryčku a jezdil po celém Hazlově. Nastříkali jsme pro děti pěnu, kde se mohly vyřádit,“ vyjmenoval. „Oslavy pořádáme i ve spolupráci s policií z Františkových Lázní.“

Jak Voneš poznamenal, špatně se něco dělá, když nejsou peníze. „Máme jen pár sponzorů.“ Od obce dostanou hasiči ročně něco kolem dvou set tisíc korun.

Co se týká dětí, byli by hasiči rádi, kdyby se jejich zájem neomezoval jen na společenské akce. „V září chodím do školy, obejdu všechny třídy a následující pátek nám přijde deset dětí. Ten další už jich ale jen pět a nakonec přijde to poslední dítě v doprovodu maminky s tím, že už asi nebude chodit,“ poznamenal Voneš. „Kdysi jsme pořádali i letní tábory za pakatel, jenže dnes jsou cenové relace jinde. Bývali jsme ale soběstační, máme kuchaře, prostory, všechno. Jen zájem od dětí není a to je ten problém. přitom vedoucí kroužku by byli.“ Prý nechodí ani na další nabízené kroužky v obci. průměrný věk sboru v Hazlově se tak blíží čtyřicítce. Nejmladší jsou dva nováčci, třiadvacet a dvaadvacet let. „Takzvaně jsme je ukecali,“ smál se Voneš. Ani jeden z mladíků nikdy hasičinu nedělal. K zásahům jezdí Hazlovští po celém Ašsku. „Loni bylo asi sedmatřicet zásahů. Zrovna nedávno hořela v Chebu nějaká garáž.“

Na rozdíl od některých jiných sborů nemají muži, kteří jsou zaměstnáni v místě, problém s uvolňováním ze zaměstnání, pokud je vyhlášen poplach v pracovní době. Minimálně tři se sejdou.

A jak je to tady se ženami ve výjezdové jednotce? „Nemáme žádnou. Pokud vím, jediná je v Krásné. Což o to, holky by chtěly, ale nemají čas jezdit na odborná školení,“ řekl. „Ale celá jednotka jsme si udělali zdravotnický kurz. Zaplaťbůh, že nemusíme vyjíždět na bouračky, a že jich tady je,“ poznamenal Voneš. „K tomu jsou dnes předurčené jednotky, což jsou Luby a Plesná.“Sbor dobrovolných hasičů (SDH) v Hazlově oslavil před čtyřmi lety už 130. výročí založení. Pomalu se chystají na 140. výročí, ačkoliv to bude až za šest let.