Nadávky a pomluvy, i s tím se musí smířit dobrovolní hasiči. Nadávky za to, že houkají v noci, pomluvy proto, že jsou občas vidět, jak si posedí v hasičárně. „Každý z nás je u sboru tak třináct, čtrnáct let a už jsme si zvykli,“ řekl Pavel Mikyta, starosta lubských hasičů. „ Ale najdou se i pomocníci. Když jsme rozšiřovali garáž, pár jich přišlo a přiložilo ruku k dílu,“ pochválil.

Že hasiči nic nedělají, není určitě pravda. Právě Sbor dobrovolných hasičů (SDH) v Lubech patří mezi ty, kdo jsou předurčeni zasahovat i u dopravních nehod. „K nám jsou dlouhé dojezdy,“ vysvětlil Mikyta. „Dokonce jsme určeni i na hromadné dopravní nehody na R6,“ doplnil.

Aby mohli dobře vykonávat svou práci, dostali lubští hasiči nové vozidlo značky Man. Stálo pět a půl milionu korun, dva a půl milionu korun dalo město Luby, dva miliony korun byly z dotací, přispěl i karlovarský kraj. V zásahu je auto zařazeno rok. Je vybaveno pro všechny případy a podle připomínek samotných hasičů. Jsou v něm i protichemické a azbestové obleky, elektrická centrála, nůžky a kleště na rozstříhání vozidel, vybavení pro poskytnutí první pomoci, krční límce, lehátko a podobně. „Límce máme i dětské, ale doufáme, že je nebudeme muset použít,“ přál si Mikyta. „Nejhorší zásah je ten, kde jsou děti. Vůbec všechny zásahy jsou psychicky náročné, ale musíte přepnout a dělat svoji práci. Pak přemýšlíte, co se stalo,“ připustil Mikyta. Jako odreagování chlapům slouží například sport.

U SDH Luby je celkem 40 členů, z toho jich je 16 ve výjezdové jednotce. Celé družstvo má kompletní výstroj, minulý rok přibyla motorová pila. Mají zažádáno o plovák a rozbrušovací pilu, to je jediné, co jim ještě chybí.

Od loňského roku dokonce přibylo i dětské družstvo. „Máme jich devět. Aktivně cvičíme a chtěli bychom, aby si vyzkoušely nějaké soutěže,“ uvedl Mikyta. „Přišlo to samo od sebe. Máme tady svoje děti, které to rozkřikly ve škole a pak přišly i další.“ Nejmladšímu je deset let. Hasiči pevně věří tomu, že jim mladí vydrží a sami pak budou vychovávat další hasičský potěr.

Dospělí teď dva roky na soutěže nejezdili. Přestavovali hasičárnu. Ta dostala nový kabát, střechu, plastová okna, bude se dělat nová klubovna. Současná už nestačí a bude sloužit dětem. Také bylo nutné kvůli Manu rozšířit garáž. Díky přístavbě ovšem vzniklo místo na prádelnu a novou šatnu. Hodně práce si udělají muži sami. Celková investice se vyšplhala asi na jeden a půl milionu korun. Opravy hradilo z rozpočtu město. „My jsme letos dostali do svého rozpočtu od města čtyřista tisíc korun a dvěstě tisíc na fasádu.

Co se týká zásahů, je jich průměrně sedm do měsíce. „Loni jich byla asi sedmadvacet. S uvolňováním k zásahům v pracovní době není tak velký problém, i když se někteří zaměstnavatelé brání,“ poznamenal Mikyta.