Sbor dobrovolných hasičů v Milíkově existuje od roku 1879. Letos v květnu oslavili 130. výročí svého vzniku. Celkem má přes čtyři desítky členů, z toho devět jich je v zásahové jednotce. Všichni jsou kompletně vybavení a oblečení. Zatím je sbor zařazen v Jednotce požární ochrany (JPO) 5, od ledna následujícího roku přestoupí do JPO 3.

„Máme zásahové obleky, nové přilby a všechno nové,“ poznamenal velitel sboru Martin Bežák. „Auta máme: Liazku – cisternu a Avii, jsme vybaveni i včelařským oblekem a speciálním vysavačem,“ vyjmenoval. „Z čerpadel máme jen ponorné a příští rok se bude kupovat plovoucí.“

Spolupráce s obecním úřadem je podle velitele perfektní. V letošním roce dostali hasiči od obce přibližně 250 tisíc korun. Hodně peněz šlo do vybavení, kupovala se technika, nové věci. „Letos jsme žádali i o dotace a nějaké jsme dostali, takže jsme koupili zásahové obleky a podobně. Máme elektrocentrálu, která stála přes 60 tisíc korun a tu kupovala obec sama, motorovou pilu a veškeré doplňky jako holínky a přilbu také koupil obecní úřad.“ Kromě zásahové činnosti se hasiči spolupodílí na tradičních akcích jako jsou dětské dny, stavění a kácení máje, fotbalové zápasy, volejbalové turnaje, dělají čištění silnic a kanalizací a jiné potřebné práce.

Jen co si děvčata udělají školení na vedoucí, bude mít Milíkov i dětské družstvo. V současné chvíli je u sboru 15 dětí. Všechny jsou místní. Kromě hasičů v nemají obci další nabídku na využití volného času.

„Co se týká práce v hasičárně, to si děláme sami, co se týče aut, zhruba si to uděláme také sami, ale když je něco dalšího, sháníme pomoc, minulý rok nám dělali na Avii elektriku v agrokombinátě v Dolním Žandově,“ popsal.

Soutěží se sbor neúčastní, není čas. „Jezdíme jen na svatého Floriána,“ doplnil Bežák.