Sbor dobrovolných hasičů (SDH) v Drmoulu se pomalu připravuje na to, že kolem jejich vsi povede obchvat. V případě dopravní nehody tak budou zřejmě první, kdo zasáhne. Nejsou ale předurčeni k výjezdům na dopravní nehody. Zatím.

„Velitel se bojí, že nás to nemine,“ podotkla zástupkyně starosty, technik a vedoucí mládeže dohromady Jitka Bělohoubková. Ani tak nejde o absolvování školení, jako o drahé vybavení. „Kluci už tedy někteří jsou proškoleni na první pomoc. V tom je nám hodně nápomocná jednotka z Mariánských Lázní.“

SDH Drmoul je zařazen do Jednotky požární ochrany 3. „Vybavení máme docela dobré, každý rok se nám daří získávat dotace od kraje,“ uvedla. „Loni jsme dostali od Hasičského záchranného sboru Felicii kombi, protože jsme na začátku roku vyřadili Avii. Ta už byla nepojízdná, doslova se sypala a opravy jsou strašně nákladné,“ uvedla. „Naše Tatra je jedna plus tři (strojník a tři hasiči – pozn. redakce). Zbytek hasičů jsem vozila autem. Když se seběhnou kluci, tak jim nemůžeme říct, že mají smůlu.“

Drmoul si vychovává vlastní dorost a je to znát. Většinu jednotky tvoří mladí muži.

„Máme pět starších žáků, pět mladších a šest dětí v přípravce,“ vyjmenovala Bělohoubková. Nejsou to jen místní děti, přijíždějí z Mariánských Lázní a Hamrníků. „Když zhruba před čtyřmi lety začínali naši kluci, měli nevýhodu, protože šli rovnou do družstva mužů. Když jsme přijeli na soutěž, všichni tam stáli mezi muži a jen jednomu bylo 18, ostatní byli mladší. Za rok se daly dohromady naše holky, také ještě nebyly plnoleté a už byly zařazené do soutěže žen,“ řekla vedoucí mládeže. Družstvo se ale rozpadlo. Nyní se ovšem zapojují i maminky dětí z přípravky. „Takže můžu říct, že družstvo žen máme,“ poznamenala Bělohoubková.

Aktivních členů je ve sboru 28, hlásí se hodně mladých, ve výjezdové jednotce je 11 lidí. Dá se říct, že už jsou všichni dobře vybavení. Chybí jen ruční vysílačky. Zatím jsou ve sboru jen tři.

„Letos jsme koupili ještě elektrocentrálu,“ doplnila.

Kozlův hasičský počin

Drmoulští hasiči mají za letošní rok už čtrnáct výjezdů. „Předloni hořel muničák ve třech Sekerách, kde hořely brikety a my jsme tady v noci měli hořící teletník a druhý den na to hořela naproti kůlna, to jsme makali pořádně,“ zavzpomínala Jitka Bělohoubková, zástupkyně starosty Sboru dobrovolných hasičů v Drmoulu. „Letos jsme pomáhali v Chodově v bývalých kasárnách a týden před tím jsme hasili balíky sena,“ uvedla. K většině případů jezdí drmoulští hasiči jako zásobárna vody, jejich cisterna má přezdívku velký drmoulský rybník. „Jinak se jezdí k čerpání vody, každou chvíli k padlým stromům,“ doplnila Bělohoubková.