V jedno velké staveniště se proměnila hasičská zbrojnice v Chebu Hájích.
„Většinu práce děláme vlastními silami, jen na odborné instalace si zveme firmy,“ poznamenal starosta sboru Jan Bureš. Hasiči se dočkají prodloužené garáže, nové šatny pro výjezdové družstvo, v nově přistavěném patře vzniká klubovna. Ta stará musela ustoupit již zmíněné garáži a šatně.
„Je tady teď bludiště,“ smál se velitel jednotky Václav Počta. Původní odhad investic činil 1,2 milionu korun. „Kolik to bude ve finále, to nevíme,“ podotkl Bureš. Když půjde všechno podle plánu, do dvou měsíců bude hotovo. „Už jsme ve finále,“ řekl starosta.
Sbor dobrovolných hasičů (SDH) Háje má necelé čtyři desítky členů, ale přivítali by další zájemce, ať už se jedná o děti od šesti let, či o dospělé. V současné chvíli mají hasiči družstvo deseti dětí. Už na ně čekají další soutěže. Nejbližší bude v Plesné začátkem září a 3. října se v Hájích odehraje soutěž O pohár starosty.
Celá výjezdová jednotka čítající čtrnáct mužů je kompletně oblečená. „Letos jsme ji dovybavili,“ uvedl starosta.
Do technického vybavení SDH Háje patří dva vozy, jednotka je zařazena do JPO VI (jednotka požární ochrany). K případům už jsou hasiči, kteří ve většině případů nejsou místní, svoláváni přes mobilní telefony. „Jen ta vzdálenost z Chebu je delší.“
Ve chvíli, kdy jde do tuhého, člověk nepřemýšlí, jestli je to náročné. „Je to koníček, tam se nedá přemýšlet,“ podotkl Bureš. „Někdy je to až velký kůň,“ smál se.
Od roku 1991 udržují hájenští hasiči přátelské vztahy s hasiči z Holandska. Právě od nich dostali jedno z vozidel, Mercedes s nádrží na 800 litrů vody. „Společné návštěvy a akce se konají. Letos jsme byli my v Holandsku, příští rok přijedou oni k nám,“ doplnil Bureš.

KOZLŮV HASIČSKÝ POČIN
„Měli jsme tady víc případů, ale mezi největší patří hořící les u Sábovny, v Dolním Pelhřimově hořel teletník a pak tady byla hořící stodola ve směru na Slapany,“ vyjmenoval starosta SDH Háje Jan Bureš.
Do hořícího lesa se hasiči nedostali vozy, zůstávali viset na pařezech, proto tahali vodu jen hadicemi zhruba jeden kilometr daleko. „Tam jsme byli do noci,“ řekl Bureš. V teletníku, o kterém starosta mluvil, se v patře vznítilo seno a bylo nutné vyhnat dobytek ze stáje. „Tam nás prohnala roura, ve které nám oheň pochodoval z jedné strany na druhou,“ zavzpomínal Bureš. „Sami jsme se divili, jak je to možné, pak jsme zjistili, co se děje a uzavřeli jsme ji,“ řekl.