Stará IFA z roku 1976 a dvě čtyřicetileté stříkačky. Takové je vybavení Sboru dobrovolných hasičů ve Staré Vodě.


„Letos na jaře jsme teprve dostali hasičárnu,“ doplnil starosta sboru Josef Habada. „Jak to šlo, tak jsme se scházeli u mě doma, dokud tady byla hospoda, tak v hospodě,“ popisoval nelehký život hasičů.


„Ale trošku se nám to rozběhlo, teď je nás asi čtrnáct, když počítám i kluky okolo patnácti let. V takových podmínkách si myslím, že děláme dost,“ poznamenal.
„Před novou starostkou ale musí klobouk dolů,“ pochválil Habada. Spolupráce s obecním úřadem se prý o mnoho zlepšila.


Ve sboru jsou tři šedesátníci, pár mužů kolem třicítky a přihlásili se i mladí kolem čtrnácti až patnácti let, na soupisce je možné vidět i deseti a jedenáctileté chlapce. S nimi starosta počítá do dorostu, pokud jim jejich zájem vydrží. „Chceme začít pracovat se školními dětmi, protože nemají co dělat, potulují se po vsi, nudí se,“ řekl starosta. „je pravda, že dnes misí mít dětský vedoucí div ne pedagogické minimum, ale je třeba se mládeži věnovat.“ Jinak mají děti ve Staré Vodě už jen fotbalisty. SDH Stará Voda patří do jednotky požární ochrany 5, ale protože nejezdili k žádným zásahům, bylo SDH vyřazeno. Do systému se vrátí od ledna následujícího roku.

Výjezdová jednotka má sedm členů, ovšem s výstrojí to není slavné. „Nejsou peníze,“ řekl Habada. o dotace může sbor začít žádat teprve v okamžiku, kdy bude opět zařazen do záchranného systému. „Co si nenecháme pravidelně ujít, je soutěž svatého Floriána. Letos se pořádala v Milíkově. Vydali se tam s námi i naši fotbalisté. Vsadili se s námi, že nás porazí. Naučili jsme je útok a při soutěži byl náš první útok asi o tři vteřiny rychlejší, druhý jsme měli úplně stejný,“ vyprávěl Habada. Nejzajímavější bylo, že fotbalisté soutěžili ve svých dresech, protože na hasičskou soutěž přijeli hned po skončení zápasu.

Kozlův hasičský počin

Po letech se hasiči ze Staré Vody vrátili k pořádání slavností. „Letos to byla Anenská letní slavnost, na kterou přišlo asi 200 lidí, i přespolních. Takový úspěch jsme nečekali,“ poznamenal starosta sboru Josef Habada. „Pořádali jsme ji s fotbalisty a opravdu se vydařilo, i když nám asi pětkrát zapršelo.“ Jak poznamenal, dokud byla v obci hospoda, dělaly se zábavy tam.