Sbor dobrovolných hasičů (SDH) v Mnichově na Mariánskolázeňsku už také oslavil své 130.výročí. V současné době má 48 členů, z toho 21 lidí je ve výjezdové jednotce. Sbor patří do Jednotky požární ochrany III.

„Co se týká výstroje, letos už budeme kompletně vybavení,“ uvedl velitel Petr Bělina. „Ještě, že na tyhle věci můžeme žádat o dotace. Všechno je strašně drahé, jeden zásahový komplet v normální cenové relaci přijde na dvanáct tisíc korun,“ poznamenal.

Na provoz hasičského sboru přispívá také obecní úřad zhruba roční částkou 230 tisíc korun. Z těchto peněz, které jsou určené na provoz hasičské zbrojnice, se v současné době hasiči snaží opravit svou budovu. „Děláme klubovnu a Felicii, kterou jsme dostali převodem od Policie ČR.“ Znamená to, přemalovat ji do hasičských barev.

Finanční podpora obce je sice v rámci možností, ale přesto nedostačující.

„Na něco si musíme sami vydělat,“ uvedl Bělina. „Chodíme na brigády do lesa, pořádáme akce,“ řekl. „Pálíme klestí, odvážíme železo, něco si vyděláme na zábavě a na tombole,“ vyjmenoval. Na hasičskou zábavu chodí pravidelně kolem 180 lidí, ačkoliv sál je pro 170 osob. „Na jedné zábavě jsme také měli 220 lidí, ale pak už se tam nedá tancovat.“ Koná se jednou za rok, vždy v březnu okolo Josefa. Na místním hřišti se konají soutěže, dříve i s muzikou, ale v posledních dvou letech od hudebního doprovodu hasiči ustoupili a podílejí se na pořádání pouti.

„Práce na zbrojnici si děláme svépomocí, na žádnou firmu by nebylo. Naštěstí u nás najdeme všechny profese.“ Hasičárna se dokonce musela před osmi lety kolaudovat, i když už stojí od sedmdesátých let. „Kolaudace neproběhla tak moc v klidu, protože se tady přistavovala věž, která na původní zbrojnici nebyla, ale jinak to prošlo. Lidé, kteří byli dříve na radnici tvrdí, že kolaudace byla, ale papíry se nikde nenašly. Já si myslím, že se někde ztratily, jak se stěhovaly úřady.“

A jaká je největší bolístka mnichovského sboru? „Finance na opravy, to je největší bolest,“ posteskl si Bělina. „Obec už nám také nemůže tolik přispívat, protože dělala kanalizaci a peníze nejsou.“

Co je naopak největším úspěchem sboru? „Úspěchem je to, že práce u sboru lidi pořád táhne a bere je to. Dokonce se přenáší z táty na syna a děti k tomu tíhnou,“ poznamenal velitel.

Na soutěžích reprezentuje Mnichov dívčí družstvo, dětské není. V obci je málo dětí. „Na úřadě je plná zeď pohárů,“ pochlubil se Bělina.

Letos už má jednotka za sebou dvanáct výjezdů. „Nejčastěji jsou to požáry. Dokonce nám přímo u hasičárny jednou překopli plyn, autobus nám tady hořel, i ten jsme hasili. Podle mě byla příčinou technická závada na naftovém potrubí. V autobuse jelo 17 lidí, ale naštěstí se nikomu nic nestalo.“ Hasiči také odčerpávali vodu ze sklepů a těsně po Novém roce odstraňovali spadlé stromy a hasili tři hořící komíny.

Hodně práce čeká sbor v zimním období. To se pak mnohdy obec stává nepřístupnou. „Když napadne sníh, tak muži z Mariánských Lázní nemají dojezd, který by měli mít, a navíc nikdy nikdo neví, jestli se sem vůbec dostanou. My jsme tady na rozhraní tří okresů a jezdíme od Mariánek až po Bečov. Jedeme, kam nás zavolají, ale většinou tady v okolí – Kladská, Prameny, dokonce jsme byli i v Rovné na Sokolovsku,“ vyjmenoval. Kupodivu nemají hasiči v Mnichově problém se sejít ani v pracovní době. „Tak tři až čtyři lidi vždy přijdou. I kdyby přišli jen dva, rozhodne operační středisko, jestli je pošle.“

Kozlův hasičský počin

„Největší zásah byl, když v Teplé bouchnul plyn,“ zavzpomínal velitel Sboru dobrovolných hasičů Mnichov Petr Bělina.

Jmenoval také jednu kuriozitu. „Ta se stala před čtrnácti dny, když se nám u požáru rozbilo auto. I to se stává,“ smál se. „Vyteklo nám z cisterny sto litrů vody. Uvnitř je klapka, která pouští vodu do čerpadla a je tam takový červík. Ten se ustřihl a čerpadlo, jak bralo vodu, tak se to ještě přisálo a bylo. Takže jsme museli zavolat ještě další dvě jednotky, nic jiného nezbylo. Spravujte to někde o půlnoci, to nejde, zvlášť, když je cisterna plná vody. Musí se vypustit a vlézt dovnitř,“ vzpomínal už s humorem. „Jinak už máme za sebou letos dvanáct výjezdů.“