Sbor dobrovolných hasičů (SDH) ve Třech Sekerách má tradici již od roku 1892. Samotné sdružení už ale funguje od roku 1852.
Slova velitele Milana Jirmana výjezdové jednotky potvrzuje i původní německá kronika. V roce 1992 oslavili třísekerští hasiči stoleté výročí a zároveň dostavbu hasičské zbrojnice.

V současné chvíli má sbor pětadvacet členů, ve výjezdové jednotce je třináct lidí. Sbor je zařazen v Jednotce požární ochrany III. Průměrný věk je kolem třiceti let.

„Jezdíme do Mariánek, ale i do sousedního okresu na Tachovsko. Naše plošní pokrytí je po hranice s Tachovským okresem, po státní hranici s Německem, po Dolní Žandov, Mariánské Lázně a Zádub – Závišín. Podle potřeby,“ vyjmenoval velitel.

Největším problémem sboru je stará technika. „Máme auto staré 43 let. Existují nějaké tendence na získání jiného vozu, ale musí se přihlédnout k tomu, jaká to je technika.“

Hasiči mají v plánu získat dodávku. „Bylo by to technické auto. Využili bychom ho nejen k jízdě na místo zásahu, ale například když potřebujeme odvézt na revize dýchací přístroje do Mariánských Lázní. Teď jezdíme soukromými auty, je to rychlejší. Když jsou odborné rady velitelů, beru si obecní auto,“ uvedl Jirman.

„Když mě jmenovali velitelem, byla tady stará cisterna, měli jsme čtvery nebo patery montérky, troje gumovky a dvoje pionýrky, to bylo všechno. Přilby tady byly staré bíločerné. Od roku 2000 se začalo všechno pomalu vybavovat a dnes je jedenáct lidí kompletně vybavených k zásahu,“ uvedl. „Jsme vybaveni plovoucím čerpadlem, elektrocentrálou, přenosným kalovým čerpadlem a podobně. Takže jsme na slušné úrovni. Máme čtyři přenosné radiostanice a jednu automobilovou. Jde to a profíci jsou s námi poměrně spokojení.“

Co se týká školení a odborné přípravy, jsou na tom podle slov velitele chlapi ze Tří Seker dobře. „Několikrát se stalo, že když jsme přijeli do Mariánek k požáru, šli naši chlapi hned s dýchací technikou na střídání, takže se dostanou i přímo k zásahu. I když se většinou dělají takové pomocné práce, jako doplňování vody.“

Stát se může i to, že se kvůli pracovní době třísekerští hasiči nesejdou k výjezdu. „Na Kopisu máme nahlášeno, že od třetí hodiny odpoledne do šesté ranní jsme akceschopní, mezi šestou a třetí ne. Kluci dojíždějí do práce, takže není šance se sejít.“

Někdy bývá problém i s uvolněním ze zaměstnání. „U nás jsou špatně postavené zákony. také se mi stalo, konkrétně v mé jednotce, že přišel kluk za zaměstnavatelem s tím, že pojede na cvičení a dozvěděl se, že jestli chce být u hasičů, má dát výpověď,“ rozčílil se velitel.

„Lidé si neuvědomují, co všechno hasiči dělají. Dřív jezdili jen k ohni, pak začali jezdit i k nehodám a víc a víc. Jenže kluků na stanici v Mariánkách je pět, šest a když vyjedou k jedné akci, na stanici nikdo nezůstane a nedejbože, aby se staly dvě události v rozdílných lokalitách. Pak musí ti dobrovolní. Na hasiče se dřív koukalo, že to je jen banda opilců. Dneska už je to jiné a můžu říct, že neexistuje, aby se s prominutím chlastalo. Je tam zodpovědnost a je jiná doba. Pořad, který teď běží v televizi, 112, je super. Alespoň trochu lidem přiblíží práci záchranářů,“ řekl. „Ti, co hasiče už potřebovali, si jich váží. Ti, kteří je ještě nepotřebovali, jsou lhostejní. Před zbrojnicí máme zákaz zastavení, ale málokdo to respektuje,“ uvedl příklad. „Kdyby byl výjezd, museli bychom ho snad odtlačit.“

Kromě hasičské práce pořádají Třísekerští také jednou do roka ples, ale návštěvnost není taková, jaká by mohla být. Na činnost sboru přispívá obec ročně částkou asi 150 tisíc korun, ta je z větší části utracena za provozní náklady.

Kozlův hasičský počin

Zásahem, který utkvěl hasičům ze Tří Seker v paměti, byl požár bývalého vojenského objektu v Zadním Chodově. „Firma to tam likvidovala a prý to chytlo od toho, jak řezali železo. Horko jako hrom a z od ohně ještě k tomu velký žár. Navíc z budovy létaly zapomenuté patrony,“ zavzpomínal velitel jednotky SDH Tři Sekery Milan Jirman. „Bouchalo to okolo nás. Ale není to tak riskantní, když ten náboj není v komoře, nikoho nezastřelí, ale žádná sranda to není.“ Jak řekl, strávili tam třísekerští hasiči tři hodiny, jen nechali objekt pod dozorem dohořet a ochlazovali sousední budovu. „To se ani nedá hasit, úplně celá budova byla v plamenech,“ poznamenal.