Sbor dobrovolných hasičů (SDH) v Dolním Žandově má celkem 23 členů, dvanáct jich je ve výjezdové jednotce.

„Co se týká výstroje, myslím, že jsme celkem slušně vybavení,“ uvedl velitel Miroslav Hedbávný. „Téměř všichni mají zásahové kalhoty, přilby, boty, rukavice, kukly, opasky,“ vyjmenoval.

SDH Dolní Žandov patří do Jednotky požární ochrany (JPO) 3. „Byli jsme i ve dvojce, ale nemáme dostatek lidí, takž jsme od toho upustili. Přes léto, když přišly dovolené, jsme to táhli v osmi lidech a to se nedalo, to byla sebevražda,“ konstatoval.

O to více se teď žandovští hasiči věnují dětem. „Loni jsme začali s dětmi a letos začnou jezdit na soutěže. V srpnu jsme pro ně uspořádali tábor na Pramenech,“ uvedl velitel. Děti se hasičům povedlo získat náborem ve škole. „Celkem jich je devět, které chodí pravidelně,“ přidala se instruktorka Veronika Černá. „Zpočátku je to sice moc nebavilo, protože to byla jen teorie, ale teď už se těší na soutěže a tréninky je baví. Jsou s vodou, jinak by to nešlo,“ řekla. První soutěž čeká žandovské děti 3. října v Hájích. Instruktorka zároveň uvažuje o náboru dětí na druhém stupni základní školy. „Musí mít ti naši hasiči nějaký dorost,“ smála se. V poslední době se školili ale i dospělí hasiči. K jejich nové výbavě totiž patří i hydraulické vyprošťovací zařízení. Zacházet s ním je učili hasiči z Mariánských Lázní. „V rámci toho byla i zdravotní příprava. Bylo to dost náročné, hlavně ta práce, protože zařízení váží kolem dvaceti kilo,“ okomentoval Hedbávný. „Ale spolupráce s hasiči z Mariánských Lázní je výborná.“

Pokud dobře dopadnou i zkoušky, stane se SDH Dolní Žandov sborem předurčeným k zásahům u dopravních nehod. Technika, kterou jsou hasiči v Žandově vybavení, nepatří k nejmladším. Prvovýjezdový Trambus CAS je z roku 1979, druhovýjezdová Tatra CAS 32 je ze 74. roku a velitelské auto je z 92. roku. Do budoucna by měli hasiči dostat nějaké novější vozidlo.

Kozlův hasičský počin

„Loni nám byla ohlášená hromadná dopravní nehoda u Okrouhlé, ke které jsme byli také přivoláni,“ zavzpomínal velitel Sboru dobrovolných hasičů Dolní Žandov Miroslav Hedbávný. „Naši kluci tam nedojeli kvůli tomu, že se nevešli na úzkou cestu. I kdyby ale dojeli, neměli by jak zasáhnout. Z toho důvodu jsme si pořídili hydraulické vyprošťovací zařízení,“ řekl. Cena zařízení byla čtvrt milionu korun.

V letošním roce byly zásahy nejčastěji u požárů. Zejména podél trati, v historii SDH Dolní Žandov jsou i požáry rodinných domů a také kuriozita, to když byli přivoláni k domku, kde nehořelo, ale kouřilo se z brutaru připraveného na zabíjačku.