„Počasí vyšlo skvěle, díky pátému hřišti nebyl herní plán tak nabitý a všem zbývalo spousta času na návštěvu lázeňského bazénu nebo zabavení se na doprovodných atrakcích. Sobotní večer patřil dětské diskotéce zakončené slavnostním ohňostrojem,“ připomněla s úsměvem Radová, že si opravdu každý, kdo se turnaje zúčastnil, přišel na své. A jak hodnotila duše turnaje letošní 48. ročník? To prozradila v exkluzivním rozhovoru Deníku.

Z pozice šéfové turnaje máte za sebou třídenní náročnou šichtu, jak byste hodnotila 48. ročník Kynžvartského poháru?

Mám v sobě jen samá pozitiva (úsměv). Všechny drobné zádrhely se dařilo rychle vyřešit, organizační tým šlapal na plné obrátky. Jsou to lidi, na které se můžete v každé situaci spolehnout, a to je základ úspěchu. I když únava je neskutečná, byly to krásné tři dny, kde se sešla spousta přátel a spokojenost a úsměvy byly vidět všude.

Nově jste odehráli turnaj na pěti hřištích, jak to bylo pro pořadatele náročné?

Z pohledu organizace bylo samozřejmě složitější nakombinovat harmonogram pro dvě různá města, ale i to jsme zvládli a jsme bohatší o další zkušenosti. Díky podpoře společnosti Truck partner spol., která nám zajišťovala dopravu, bylo spojení mezi oběma městy bez chybičky. Velké poděkování tak patří řediteli ZŠ Chodová Planá Janu Ambrožovi za jeho přístup a ochotu vyhovět všem našim prosbám a požadavkům. V domácím prostředí hrajeme již tradičně na hřišti v Léčebných lázních, využíváme také tartanové hřiště ZŠ Lázně Kynžvart a naše dvě sportoviště v podobě sportovní haly a asfaltového hřiště, které jsme v letošním roce pokryli speciálním povrchem, abychom eliminovali možná zranění.

Byl nějaký příjemný moment, který vás během turnaje dojal?

Pro mě bylo nejdojemnějším momentem slavnostní zahájení turnaje, během kterého nastoupila všechna zúčastněná družstva v doprovodu těch nejmenších místních sportovců. Ty tak měli možnost být součástí této velké akce už od ranného věku a věřím, že si to řádně užili.

Navíc vás zcela jistě muselo potěšit, když se dvě družstva Kynžvartu probojovala do finále turnaje?

Vždycky se doma chcete vytáhnout a trofej z KYP (pozn. red. Kynžvartský pohár) je pro naše hráčky jedna z nejcennějších. Bylo to v obou případech o fous, ale dvě stříbrné příčky v tak velké konkurenci jsou na smeknutí klobouku. Starší žákyně prošly základní skupinou bez ztráty kytičky, v nedělním semifinálovém utkání si poradily s DHC Slavia Praha, ale ve finále už bohužel na svého regionálního rivala z VŠ Plzeň nestačily. Velmi kvalitní finálové utkání se hrálo před zaplněnou sportovní halou, štěstí stálo na straně našeho soupeře, který se nakonec po jednobrankovém vítězství odvezl domů zlato. Neztratili jsme se ani v individuálních ocenění, když Markéta Königová byla dekorována jako nejlepší střelkyně turnaje své kategorie.

Vidět však byl i výběr mladších žákyň…

Mladší žákyně našly v základní skupině přemožitele pouze u budoucího vítěze letošního ročníku, družstvo HBC Strakonice 1921. V semifinále porazily Sokol Písek, ale i v této kategorii byl úspěšnější na závěr plzeňský tým tentokrát DHC Plzeň, který zvítězil rozdílem dvou branek.

Neztratily se však ani nejmenší házenkářky Kynžvartu…

Nejmladší družstvo, které se představilo v kategorii mini, se zápas od zápasu zlepšovalo a každé jejich utkání bylo provázenou hlasitou podporou rodičů, fanoušků, spolužáků i s učiteli. Tady vůbec nejsou výsledky důležité, zlato se přenáší do pocitu radosti a hrdosti z toho jak družstvo šlapalo a třídenní náročný program zvládl.

Do turnaje se zapojily také hráčky z kynžvartského A.týmu, jak si jejich pomoci vážíte?

Do samotného chodu turnaje bylo zapojena přibližně stovka dobrovolníků. Ti zastávali roli zapisovatelů, časoměřičů, kioskářů, zdravotníků, řidičů, zásobovačů, fotografů atd. Byli to většinou rodiče našich dětí, bývalé hráčky, naši fanoušci a také naše současné hráčky ať už z kategorie dorostu nebo žen. Je skvělé, že mají chuť pomoct a strávit tři hodně náročné dny, byť v době své dovolené. Některé se dokonce v pátek večer vrátily z reprezentační akce a v sobotu už byly připravené pomáhat.

Navíc se některé hráčky zúčastnily i slavnostního vyhlášení, kdy předávaly ceny, což zcela jistě bylo pro házenkářské naděje nezapomenutelný zážitek…

Samozřejmě jsme přítomnost našich hráček hrdě využili při slavnostním zahájení turnaje i závěrečném ceremoniálu, během kterého obdržely nejlepší družstva ceny právě z rukou našich reprezentantek Kristýny Königové, Sabriny Novotné, ale také legendární Lenky Černé. Velmi si vážíme přítomnosti Markéty Jeřábkové, dvojnásobné vítězky Ligy mistryň, která byla v loňském roce vyhlášena nejužitečnější hráčkou tohoto finálového turnaje a má za sebou účast na MS 2017 v Německu, ME 2016 ve Švédsku, ME 2018 ve Francii, ME 2020 v Dánsku.

Samozřejmě nelze opomenout ani partnery akce, bez jejichž vstřícnosti, by se jen těžko dával turnaj dohromady…

Máte pravdu, proto je nutné vyzdvihnout všechny partnery, díky kterým můžeme akci dělat na tak vysoké úrovni. Jde o společnost Chevak, a.s., Léčebné lázně Lázně Kynžvart, město Lázně Kynžvart, městys Chodová Planá, společnost D-PRODUKT, s.r.o., Základní a mateřskou školu Lázně Kynžvart, společnost Truck Partner, spol. s r.o., Penzion nad halou, poskytovatele internetového připojení STARNET, S.R.O..

Vy jste se na podporu turnaje přihlásili o do nového projektu, můžete ho přiblížit?

Od pondělí 12. června je spuštěný projekt ČSOB pomáhá regionům, kde je zaregistrovaný také náš KYP. Vybrané finanční prostředky budou použity na částečné pokrytí nákladů spojených letošním ročníkem turnaje. Grantový projekt ČSOB je zaměřený na neziskové organizace. Příspěvek ze strany ČSOB bude přidělen pěti žadatelům v každém z patnácti regionů. Příspěvky budou poté přidělovány na základě dosažených výsledků jednotlivých úspěšných žadatelů, a to podle pravidla „čím více vyberete od veřejnosti, tím vyšší dar získáte“. Pokud by nám chtěla veřejnost či fanoušky klubu či našeho turnaje přispět, mají čas do 9. července 2023. Příspěvky v jakékoliv výši mohou posílat na číslo účtu: 1017777101/0300 pod variabilním symbolem: 20230301. Pro další informace nás mohou kontaktovat na danus.radova@post.cz

Osmačtyřicátý ročník tedy máte za sebou, na co se mohou hráčky či družstva těšit v tom příštím, tedy 49. ročníku?

Uděláme vše pro to, abychom se u nás bavili zase o kousek více. Cílem není pořádat megalomanskou komerční akci, cílem je odměnit děti, trenéry, rozhodčí za celoroční dřinu a na závěr sezony si užít něco výjimečného. Již teď máme z poloviny zaplněnou kapacitu na 49. ročník. My tady budeme a věříme, že vy taky!

Fotogalerie: Kynžvartský pohár - Memoriál Milana Prokeše 2023