1/11

Tomáš Garrigue Masaryk

„Vlastenectví je láska k vlastnímu národu, nikoli nenávist k jiným."

close Tomáš Garrigue Masaryk v Topoľčiankách v roce 1926 info Zdroj: Wikimedia Commons, Karel Čapek, volné dílo zoom_in Tomáš Garrigue Masaryk v Topoľčiankách v roce 1926

První prezident společného státu Čechů a Slováků, u jehož zrodu stál, Tomáš Garrigue Masaryk, v prezidentském úřadu setrval sedmnáct let. Byl jediným mužem v čele země, který byl do této funkce zvolen čtyřikrát. V době poslední volby už jej trápily zdravotní problémy, a zvolit se nechal jen proto, aby byl čas pro přípravu půdy pro jím vybraného nástupce. 

V době působení v prezidentském úřadu prožil Masaryk hlobokou osobní ztrátu - to když v roce 1923 zemřela jeho manželka Charlotta Garrigue Masaryková. Po její smrti se jakousi neoficiální československou první dámou stala Masarykova dcera Alice, která povinnosti první dámy vykonávala už v době matčiny nemoci.

Co jste o Masarykovi možná nevěděli?

Nechybělo mnoho, a Masaryk mohl být nejen prvním prezidentem Československa, ale také prvním prezidentem, který by zemřel v důsledku atentátu. Jak před deseti lety zveřejnil badatel a publicista Stanislav Motl, v roce 1921 skupina atentátníků naplánovala útok na Masaryka při jeho oficiální cestě na Slovensko a na Podkarpatskou Rus. Atentátníky byli nejspíše maďarští separatisté. Jejich plán byl velmi odvážný: nejdříve se chystali vykolejit vlak, kterým měl Masaryk cestovat, poté do havarované soupravy plánovali naházet granáty a nakonec zastřelit Masaryka i jeho spolupracovníky. 

Atentát se nakonec díky informacím československé rozvědky nezdařil. Masaryk projel kritický úsek cesty, kde na něj teroristická skupina čekala u kolejí, autem. 

Masaryk očima historika

Často užívaná přezdívka prezident osvoboditel skutečně vystihuje prvního československého prezidenta. Šlo o člověka nesmírně vzdělaného, urputného a morálně založeného, což prokazoval během celé své dlouhé kariéry už v roli vysokoškolského profesora či říšského poslance. A to i během několika známých afér (spor o rukopisy, hilsneriáda - pozn. red.), které proti němu obracely veřejné mínění. Už v roce 1914 byl schopen srozumitelně formulovat české požadavky coby nejvýraznější postava české politické scény.

Díky mezinárodním kontaktům a přesvědčivosti dokázal prosadit u dohodových mocností (vítězů světové války) myšlenku uznání samostatného státu podpořeného existencí dobrovolného zahraničního vojska – československých legií. Československo vzniklo 28. října 1918 a Masaryk byl spontánně zvolen prezidentem. Až do své abdikace v roce 1935 ze zdravotních důvodů důstojně vykonával všechny povinnosti s tím spjaté, dokonce se i opakovaně účastnil vojenských přehlídek v sedle na koni.

Masaryk byl svorníkem meziválečné politiky a demokratického systému, přičemž si byl vědom složitého mezinárodního postavení Československa a podporoval rozsáhlá opatření na zvýšení obranyschopnosti země. Odchod prvního československého prezidenta v roce 1937 předznamenal další těžké časy, které mladou republiku čekaly. Masarykův odkaz demokratického státu, za který má smysl bojovat, inspiruje dodnes.

historik Tomáš Řepa, Fakulta vojenského leadershipu Univerzity obrany

loading
arrow_left Předchozí
1/11
Další arrow_right