2003
close info Zdroj: Archiv VLP/ Archiv VLP zoom_in Václav Klaus a Václav Havel v den, kdy se Klaus ujal po Havlovi úřadu prezidenta.
Prezidentem České republiky se Václav Klaus stal v roce 2003. Úřadu se ujal po Václavu Havlovi (na snímku vpravo). Za sebou měl bohaté politické zkušenosti, v minulosti byl premiérem České republiky a stál v čele ODS. Nekandidovat opět na pozici předsedy strany se rozhodl po prohře, kterou ODS v roce 2002 utrpěla v parlamentních volbách s ČSSD.
2003
close info Zdroj: Archiv VLP/ Archiv VLP zoom_in Václav Klaus s manželkou Livií na muzikálu, rok 2003.
S nástupem Klause do úřadu prezidenta se první dámou České republiky stala jeho manželka Livia Klausová. Stejně jako její manžel byla profesí ekonomka. Oba manželé se velmi často objevovali ve společnosti, v době působení Václava Klause například každoročně přijížděli na filmový festival do Karlových Varů nebo se objevovali na kulturních akcích.
2004
close info Zdroj: Archiv VLP/ Archiv VLP zoom_in Evropa Václava Klause se jmenuje kniha, která vyšla poslední den před vstupem ČR do Unie.
V roce 2004 vstoupila Česká republika do Evropské unie. O uskutečnění tohoto kroku se zasazoval již Klausův předchůdce Václav Havel. Z pozice prezidenta sice Klaus vstup do Unie přivítal, již brzy se stal ale kritikem jejího fungování. Euroskepticismus pak byl pro něj typický až do konce v úřadu prezidenta. O několik let později byl Klaus kritikem Lisabonské smlouvy a podepsal ji až poté, co Ústavní soud shledal, že není protiústavní. Například dodatek Lisabonské smlouvy v roce 2012 už pak podepsat odmítl.
2005
close info Zdroj: Deník/Jiří Koťátko zoom_in Prezident republika Václav Klaus uděluje Medaili Za zásluhy prof. MUDr. Vladimíru Vonkovi 28. října 2005.
Prezidentsví Václava Klause vzbudilo rozporuplné reakce, v mnoha ohledech byly ale jeho kroky tradičnější, než později jeho nástupce v úřadu, Miloše Zemana. Na snímku při tradičním udělování státních vyznamenání.
2006
close info Zdroj: Deník/Jiří Koťátko zoom_in Václav Klaus přijal v březnu 2006 na Pražském hradě ruského prezidenta Vladimira Putina.
V době působení v úřadu prezidenta Václav Klaus v České republice přivítal i hlavy světových velmocí. Například v roce 2006 do Česka dorazil ruský prezident Vladimir Putin. Společně s Klausem mimo jiné položili věnce na Olšanských hřbitovech a následně jednali na Pražském hradě.
2006
close info Zdroj: Deník/Martin Divíšek zoom_in Prezident Václav Klaus (vpravo) jmenoval premiérem šéfa ODS Mirka Topolánka (vlevo), rok 2006.
Od roku 2004 se začali v rychlém sledu střídat premiéři České republiky. Jejich úřadování většinou skončilo demisí - v roce 2005 takto skončila vláda Stanislava Grosse (ČSSD), následně v září 2006 vláda Jiřího Paroubka (ČSSD). V roce 2006 tak Klaus jmenoval premiérem Mirka Topolánka (ODS), jeho první vláda ale nezískala důvěru, a tak Topolánek podal demisi. Demisí pak skončila i jeho druhá vláda, když jí byla vyslovena nedůvěra.
Václav Klaus jako prezident pak zažil ještě vládu Jana Fischera (i ta skončila demisí), a posledním premiérem v době Klausova prezidentování byl Petr Nečas (ODS), muž, jehož kdysi Klaus doporučoval na pozici předsedy ODS poté, co z ní sám odstoupil.
2007
close info Zdroj: Deník/Martin Divíšek zoom_in Německá kancléřka Angela Merkelová poprvé ve své funkci navštívila 26. ledna 2007 Českou republiku. Na Pražském hradě se Merkelová setkala s prezidentem republiky Václavem Klausem.
I v roce 2007 absolvoval Klaus řadu setkání s nejvýznamnějšími světovými politiky. V tomto roce se například setkal s jedním ze svých (vzhledem k poloze České republiky) blízkých partnerů, německou kancléřkou Angelou Merkelovou.
2007
close info Zdroj: Deník/Milan Jaroš zoom_in Autogramiáda prezidenta republiky Václava Klause. Představuje v pořadí čtvrtou knihu mapující jeho působení ve funkci prezidenta. Kniha se jmenuje Rok čtvrtý a obsahuje přednášky, články, projevy a příspěvky prezidenta.
Po celou dobu působení ve funkci prezidenta České republiky byl Klaus, stejně jako předtím i potom, aktivním autorem. O každém roce, který strávil v úřadu, vydal knihu, v níž mapoval nejen své názory, ale i důležité dění.
2008
close info Zdroj: Deník/Eva Kořínkova zoom_in Znovuzvolený prezident Václav Klaus před vyhlášením výsledků volby na společné schůzi obou komor parlamentu ve Španělském sále Pražského hradu, kde se 15. února 2008 uskutečnila volba hlavy státu.
Počátkem roku 2003 skončilo Klausovo první funkční období. V únoru 2008 pak obě komory parlamentu volily nového prezidenta České republiky. Klausovým soupeřem byl ekonom Jan Švejnar, kterého podporoval i bývalý prezident Václav Havel. Klaus byl zvolen až ve druhé volbě, získal 141 hlasů.
2008
close info Zdroj: Deník/Milan Jaroš zoom_in Inaugurace prezidenta Václava Klause v březnu 2008.
Podruhé se stal Václav Klaus prezidentem v březnu roku 2008. Jeho druhé funkční období provázelo několik kontroverzí. Jinak pokračoval v nastaveném kurzu - poměrně často používal prezidentské veto, pokračoval i v euroskepticismu.
2009
close info Zdroj: Deník/Vít Šimánek zoom_in Prezident ČR Václav Klaus přijal 5. dubna 2009 na Pražském hradě amerického prezidenta Baracka Obamu (vlevo) v rámci jeho dvoudenní návštěvy České republiky.
V roce 2009 Klaus přivítal v České republice hlavu státu světové velmoci - tehdejšího prezidenta Spojených států amerických Baracka Obamu. Obama Česko navštívil společně s první dámou Michelle a zdržel se dva dny. Obamovu návštěvu provázela mimořádná bezpečnostní opatření. S Klausem jednali na Pražském hradě.
2009
close info Zdroj: Deník/Ivan Babej zoom_in Papeže Benedikta XVI., který přicestoval 26. září na třídenní oficiální návštěvu České republiky, přivítal na Pražském hradě prezident republiky Václav Klaus s chotí Livií.
Rok 2009 byl pro Václava Klause rokem nejvýznamnějších státních návštěv. V září v Praze přivítal tehdejšího papeže Benedikta XVI. Šlo o zatím poslední návštěvu suveréna Vatikánu na území České republiky.
2010
close info Zdroj: Deník/Martin Sidorják zoom_in Vánoční turnaj osobností, prezident Václav Klaus, rok 2010.
Václav Klaus se po celou dobu působení v úřadu prezidenta prezentoval jako aktivní sportovec. Pravidelně se účastnil například tenisových turnajů, lidé si mohou pamatovat i snímky prezidenta při sjíždění svahů na lyžích.
Tato poloha - prezident sportovec - byla výjimkou, neboť prezidentství Klausova předchůdce Václava Havla i nástupce Miloše Zemana provázely zdravotní problémy obou.
2010
close info Zdroj: Deník/Martin Divíšek zoom_in Prezident Václav Klaus (uprostřed) přivítal ruského prezidenta Dmitrije Medveděva a amerického prezidenta Baracka Obamu 8. dubna 2010 na Pražském hradě, kde se podepíše smlouva START mezi USA a Ruskem.
V roce 2010 hostil Václav Klaus v Praze unikátní setkání. Do českého hlavního města přijeli prezidenti světových mocností. Tehdejší prezident Spojených států Barack Obama a tehdejší prezident Ruska Dmitrij Medveděv do Prahy dorazili, aby podepsali takzvanou smlouvu START o omezení strategických útočných zbraní, poslední zásadní úmluvu mezi oběma velmocemi ohledně kontroly jaderných zbraní.
Šlo o historický okamžik - nejen pro svět kvůli významu smlouvy, ale i pro Českou republiku, která se mohla stát dějištěm podpisu.
2011
close info Zdroj: Deník/Martin Divíšek zoom_in Prezident Václav Klaus představil 7. března 2011 na Pražském hradě svoji knihu Rok osmý.
I ve druhém funkčním období pokračoval Václav Klaus v psaní knih, které mapovaly každý jeden rok, který působil jako prezident České republiky. V roce 2011 vydal knihu Rok osmý, která mapovala jeho prezidentství v roce 2010.
Ve stejný rok - tedy 2011 - se ale Klaus nechvalně proslavil po celém světě takzvaným chilským incidentem, o kterém referovala média po celém světě. Při státní návštěvě Chile si zde před zraky kamer Klaus vzal ze stolu a strčil do saka protokolární pero.
2012
close info Zdroj: Deník/Vít Černý zoom_in Slavnostního otevření nového mostu v Chrastavě zničeného povodněmi se zúčastnil prezident Václav Klaus v pátek 28. září 2012.
V roce 2012 se odehrála druhá nejvýraznější kontroverzní aféra Klausova působení v úřadu prezidenta. V pátek 28. září navštívil Klaus oficiálně město Chrastava na Liberecku, kde se zúčastnil slavnostního otevření mostu. Když procházel davem, z těsné blízkosti na něj z airsoftové pistole vystřelil tehdy šestadvacetiletý Pavel Vondrouš. Klausova ochranka nestihla zareagovat včas, střela Klausovi způsobila oděrky na lokti.
Prezident Klaus se následně vyjádřil, že šlo o atentát. Vondrouše policie obvinila z výtržnictví, později jej soud odsoudil na šest měsíců s podmíněným odkladem na jeden rok.
Klaus později omilostil dva členy své ochranky, kteří byli stíháni za porušení povinnosti, kdy selhali při ochraně hlavy státu.
2013
close info Zdroj: Deník/Martin Divíšek zoom_in Prezident Václav Klaus přednesl 1. ledna 2013 svůj poslední Novorční projev.
V roce 2013 se Václav Klaus rozloučil s úřadem prezidenta, v němž vydržel působit po celé dvě funkční období, tedy deset let. Závěr jeho prezidentství poznamenala další velká kontroverze. Senát totiž na Klause podal ústavní žalobu pro velezradu, přičemž šlo o první podobnou situaci v dějinách. Jedním z důvodů pro žalobu byla Klausova novoroční amnestie, kterou vyhlásil počátkem roku 2013.
Nástupcem Václava Klause ve funkci prezidenta se stal Miloš Zeman.