Čtvrté finále se neslo v duchu přestřelky. Nakonec se radovali opět hráči Energie, když zvítězili 6:4, a v celé sérii vedou už 3:1 a od zisku historického titulu už jsou jenom krůček.

První třetina se od svého úvodu přeměnila v brankovou přestřelku. Po 27 vteřinách poslal Václav Skuhravý hosty do vedení, když dorazil svoji bekhendovou střelu. Slavia vyrovnala na konci 5. minuty. Vladimír Růžička junior tečoval střelu Kolaříka a mensator byl bezmocný.

Energie se postupem času dostala do vedení 3:1. Na konci 11. minuty zvýšil Skuhravý a v čase 14:00 přidal třetí branku Západočechů Ondřej Němec, když ho ke skórování vyzval velice aktivní Skuhravý s Kumstátem.

Do konce prvního dějství dokázali domácí vyrovnat. Nejprve snížil Vondrka, když doklepl puk za bezmocného Mensatora a v přesilové hře Micka schovanou střelou za dva hráče vyrovnal.

Po první třetině kapitán Václav Skuhravý přiznal, že nálada na střídačce se hodně měnila. „Když jsme vedli, tak to bylo v pohodě, ale když Slavia vyrovnala, tak tu už tak příjemné nebylo. Důležité, ale bylo, že jsme dokázali vstřelit ty tři branky,“ zhodnotil první třetinu.

Na druhé straně si Lukáš Vondrka pochvaloval, že se Slavii podařilo vyrovnat. „Psychická výhoda je na naší straně. Dokázali jsme vyrovnat. Především si musíme dávat pozor na první pětku Varů, protože dobře bruslí,“ poznamenal slávistický forvard.

Pražané ale nedokázali ve druhé části zastavit nápor první pětky hostí.

Ve 28. minutě opět ujela dvojce Kumstát – Skuhravý a druhý jmenovaný završil střelou mezi nohy Nerudy svůj hattrick. Slávistický gólman se musel hodně červenat. Pátý gól v síti Stanislava Nerudy zařídil na konci 30. minuty Petr Sailer a poté co Milan Procházka naskočil zpět do hry z trestné lavice. Tímto okamžikem dal kouč Růžička povel Dominiku Furchovi a ten naskočil do utkání.

Slavia dokázala na začátku 35. minuty vyrovnat. Obránci Energie chybovali a trojice Červenka – Vondrka – Bednář vsítila kontaktní gól. Do análů zápasu se jako střelec zapsal Jaroslav Bednář. Domácí mohli i vyrovnat, ale Vondrka trefil jenom tyč Mensatorovy branky.

Celou druhou část míchal Vladimír Růžička sestavou. Do hry se dostal i náhradník Čermák, který začal nastupovat na místě Davida Hrušky.

Už před celou finálovou sérií svěřenci Josefa Palečka věděli, že musí oba brankáře Slavie dostat pod tlak. To se jim v prvních dvou třetinách čtvrtého utkání dařilo. „Věděli jsme, že musíme hodně střílet a chodit před branku. Myslím si, že se nám to tentokrát daří, ale dostali jsme čtyři branky což je hodně. Musíme lépe bránit,“ popsal druhou část Petr Sailer autor páté branky Energie.

Obránce Slavie Karol Sloboda byl hodně zklamaný. „Celé utkání jenom dotahujeme. Snad se nám to ve třetí třetině podaří. Nemůžu si pomoci, ale Karlovým Varům spadne do branky všechno, co vystřelí,“ poznamenal.

Třetí dějství začali lépe domácí, ale k většímu ohrožení branky se nedostali. Až ve 46. minutě po akci celé pětky zakončoval Drtina těsně vedle. O minutu později se ve hře opět objevil David Hruška, ale ani on nedokázal překonat karlovarského fakíra.

Největší šanci na vyrovnání měl obránce Petr Kadlec, ale netrefil prázdnou branku po té co běl chumel hráčů i s Mensatorem. U karlovarského gólmana stáli všichni svatí.

Pravidlo nedáš – dostaneš, zafungovalo necelou minutu na to. Rastislav Dej obral jednoho z obránců o puk a poslal ho na Jaroslava Kristka, který nadvakrát překonal Dominika Furcha.

Slavia nesložila zbraně a byl to Mensator, kdo držel akci zelenobílých nad vodou. Nakonec nedovolil Slavii ani kontaktní gól a Energie zvítězila 6:4 a v celé sérii vede 3:1.

HC Slavia – HC Energie 4:6

Stav série: 1:3.

Třetiny: 3:3, 1:2, 0:1. Muž zápasu: Václav Skuhravý. Branky: 5. Růžička (Kolařík), 15. Vondrka (Sloboda, Bednář), 17. Micka (Beránek), 35. Bednář (Vondrka, Červenka) – 1. Skuhravý, 11. Skuhravý (Kumstát, Prošek), 15. Němec (Skuhravý, Kumstát), 28. Skuhravý (Kumstát, Řezníček), 30. Sailer (Procházka), 49. Kristek (Dej). Rozhodčí: Hradil, Jeřábek – Charvát, Kalivoda. Vyloučení: 8:6. Využití: 1:1. Oslabení: 0:0. Diváci: 16 730.

HC Energie Karlovy Vary: Mensator – Němec, Řezníček, Mudroch, Prošek, Duben, Čutta, Bombic, K. Černý – Kumstát, Skuhravý, Košťál – M. Procházka, Melenovský, Skladaný – Hluchý, Kristek, Sailer – Zaťovič, Budínský, Dej. Trenér: Josef Paleček.
HC Slavia Praha: Neruda (30. Furch) – Kadlec, Drtina, Kolařík, Žižka, Sloboda, Vašíček – Bednář, Červenka, Sklenář – Micka, Beránek, Vondrka – D. Hruška, Endál, Doležal – P. Jelínek, V. Růžička ml., Tomica – od 23. Čermák. Trenér: Vladimír Růžička.