Už v pátek mohou v pražské O2 Aréně rozhodnout o svém historicky prvním titulu. V sérii nad domácí Slavií vedou 3:1 a k celkovém triumfu jim chybí jediné vítězství.

Karlovarský kouč Josef Paleček ale není důležitostí pátého utkání nijak svázaný. „Mě to spíše nabádá k tomu, abychom celé utkání nepodcenili a nemysleli na to, že to může být poslední zápas. Na mysli musíme mít to, že je to páté utkání série, které chceme vyhrát,“ popsal karlovarský lodivod psychický stav mužstva.

Energie překvapivě vyhrála dvě utkání na ledě Slavie. „My jsme do Prahy odcestovali s tím, že tam chceme v nějakém utkání uspět. To, že se nám povedly dva zápasy, je z naší strany bezvadné. Rozhodující se podle mého ukázalo to, že kluci byli dobře nabuzeni a také připraveni. Na jejich výkonu to bylo znát,“ odtajnil kouč důvod možná až nečekaného úspěchu.

Hráči se po prvních dvou duelech museli dobře připravit na to, že v O2 Aréně je nečeká nic jednoduchého. Nakonec to všechno zvládli na výbornou. „Po druhém utkání jsem musel klukům říci, co dělali špatně a čeho se musí v Praze vyvarovat. To se nakonec povedlo,“ přidal Paleček.

Největší aréna v České republice disponuje velice úzkou ledovou plochou. I když na to energetici nebyli zvyklí, tak si s malým prostorem kluziště poradili na výbornou. „My nejsme mužstvo nějakých techniků, které hraje krásný a líbivý hokej. My jsme bojovníci, a když k tomu připočteme, že budeme chodit do osobních soubojů a nebudeme se bát pohybovat v předbrankovém prostoru, tak to úzké hřiště není naše nevýhoda,“ poznamenal trenér.

Pokud se pomine třetí finálový duel, tak se diváci ve všech třech zbývajících zápasech dočkali velikého množství branek. „Je to především tím, že se snažíme alespoň v domácím prostředí hodně tlačit do branky. Platilo to v semifinále se Spartou a díky bohu to platí i sérii se Slavií. V prvním zápase v Praze jsme měli také hodně šancí, ale nedokázali jsme se střelecky prosadit. Stanislav Neruda podal velice dobrý výkon. Ve druhém utkání jsme to trochu přehnali s útočením a zapomněli jsme bránit střední pásmo,“ vrátil se naposledy Paleček k odehraným utkáním.

Josef Paleček má také před zápasem své rituály. Bohužel a nebo bohudík je musel porušit. „Dostal jsem nějakou virózu a musím brát antibiotika. Takže jsem od rituálů musel upustit. Jinak si před utkáním dám malého panáčka, kávu a cigaretku,“ dodal.

Věštba Petra Kumstáta

Jedna z karlovarských věží se nechala po prvních dvou zápasech slyšet, že slavit se bude už v pátek. „Pro nás je jenom dobře, že jsme vyhráli tyto dva zápasy. To co řekl Petr, jsme brali trochu s nadsázkou, ale teď by to třeba mohlo vyjít,“ přiznal Milan Procházka.

Z karlovarského otloukánka, kterým v minulých letech Milan byl vzhledem k jeho zraněním, se stal střelec pro vyřazovací boje. „Je to tím, že jsme si s klukama výborně sedli. Hrajeme nátlakový hokej a do těch šancí se dostáváme. Prostě nám to tam padá, za což jsme velice rádi,“ skromně přiznal Procházka.

Dobroň už je bez krunýře

Obránce Michal Dobroň toho v play off moc neodehrál. Už v prvním zápase si, po jednom ze soubojů zlomil klíční kost. Na konci dubna půjde na další operaci při které mu odstraní dráty, kterými má kost fixovanou a následně ho čeká rehabilitace.

Jak on prožívá finále a celé play off?

Jednoduchá odpověď. „Prožívám to s klukama stejně naplno jako bych byl v dresu a na ledě. Snad s tím rozdílem, že jsem strašně nervózní. Když hraji, tak se tak nenervuji, jako když stojím za mantinelem,“ přiznal zraněný zadák.

S novou rolí se Michal jen těžko sžívá. „V životě se mi to nestalo. To co teď prožívám, je pro mě něco nového, alespoň kluky trochu podporuji po psychické stránce. Utěšovat je nemusím. Oni to nepotřebují,“ popsal Dobroň svou novou roli.