Předseda senátu Jan Hostaš uvedl, že kdyby Horváth neprohlásil vinu, byl by verdikt ještě přísnější, nešel by pod 25 let. Horváth se proti rozsudku na místě odvolal.

Už v roce 2001 se Horváth v Chodově na Sokolovsku pokusil pro pár tisíc korun zavraždit svoji 79letou známou Anežku S. Útok byl velmi surový, seniorku kopal do hrudi, bil pěstmi a škrtil. Zachránilo ji, že předstírala smrt. Horváth dostal u Krajského soudu v Plzni trest 14 let, který si celý odseděl.

Ladislav Horvát, bratr zavražděné, po verdiktu Krajského soudu v Plzni:

Ladislav Horvát, bratr zavražděné, po verdiktu Krajského soudu v Plzni | Video: Deník/Milan Kilián

Pomineme-li jednu podmínku, sekal po propuštění dobrotu až do loňského 3. února. Tehdy se v Novém Sedle na Sokolovsku vydal za kamarádkou Lucií H. (42) a žádal po ní pervitin, jenž od ní běžně kupoval. Teď ho ale chtěl na dluh. Když odmítla, pohádali se a on pak brutálně zaútočil. Podle obžaloby jí doslova rozmlátil hlavu kovovou tyčí. Jak uvedl státní zástupce Roman Šustáček, zasadil ženě nejméně pět ran a způsobil jí rozsáhlé zlomeniny klenby lební v oblasti temenní a týlní kosti a další zranění hlavy. „Bezprostřední příčinou smrti bylo vdechnutí žaludečního obsahu při selhávání dechových a oběhových funkcí v důsledku poranění mozku,“ upřesnil Šustáček.

„Zatmělo se mi, popadl jsem nějakou tyč, co tam ležela, a začal ji bít do hlavy. Když spadla, sedl jsem na ni obkročmo a pořád ji bil,“ přiznal Horváth policistům s tím, že pak se vydýchal, sebral pervitin a mobil zbité ženy, hodil na ni deku a odešel. „Já jí pomoc neposkytl, ale když jsem odcházel, žila, slyšel jsem chrčení. Nechal jsem otevřené dveře, aby ji našli,“ prohlásil. Doma se umyl, převlékl a šel na noční. Brzy byl ale vypátrán.

Se státním zástupcem uzavřel dohodu o vině a trestu, kdy se shodli na 18 letech vězení, ale tu soudní senát v čele se soudcem Janem Hostašem smetl ze stolu. Konalo se tak hlavní líčení, kde Horváth prohlásil vinu a souhlasil se vším kromě navrženého trestu v obžalobě, jímž bylo 21 let.

Ještě před závěrečnými návrhy zazněly v soudní síni mimo jiné závěry znalců, podle nichž sedmkrát soudně trestaný muž trpí disociální poruchou. K dosažení svých cílů neváhá užít agresi. Znalci konstatovali, že možnost jeho resocializace je v podstatě vyloučena, ale že na svobodě není nebezpečný, není tedy nutné ochranné léčení. Jeho rozpoznávací i ovládací schopnosti byly plně zachovány.

Soud poslal obžalovaného na 22 let do věznice se zvýšenou ostrahou. Musí také zaplatit zhruba 4,5 milionu korun pozůstalým, mezi nimiž jsou i dvě děti zavražděné. Soudce Hostaš v odůvodnění uvedl, že vzhledem k závěrům znalců, způsobu provedení činu i zavrženíhodné pohnutce byl mimořádný trest zcela na místě. „Pokud by neprohlásil svoji vinu, nebyl by jediný důvod uvažovat o trestu kratším 25 let,“ prohlásil Hostaš. Obžalovaný se proti rozsudku na místě odvolal.

Z řad pozůstalých sice během procesu zaznělo i to, že by měl dostat kulku do hlavy, ale nakonec trest přijali.