Historii Arakainu zná do puntíku. Aby také ne, když v kapele působí už od jejího počátku. Kdo? Kytarista Jiří Urban, který před ašským koncertem neodmítl Deníku odpovědět na několik otázek.

Arakain, to je pojem… Už jste někdy byli vystupovat v Aši?

Až v Aši jsme možná ještě nebyli, nebo už dlouho nebyli. V Chebu už několikrát, ale v Aši asi ne. (Poslední koncert skupiny se v Aši odehrál v roce 1989, jak si později členové týmu vzpomněli – pozn. redakce)

Aš je hodně zastrčené město, věděli jste vůbec, kam jedete?

Pochopitelně, nejzápadnější město v republice.

Kdy jste dorazili?

Ve čtyři odpoledne.

Takže jste neměli ani čas se porozhlédnout?

Ne, my jsme se rozhlíželi po cestě a jelikož to město je takový setmělý, tak jsme ani nikam nešli.

Co prostory Klubíčka. Jsou pro vaši kapelu dost velké? Nebo jste zvyklí i na menší kluby?

Jsme. Když jedeme do nějaký lokality, kde jsme třeba dlouho nebyli, musíme vzít zavděk jakýmkoliv klubem, kam jsou lidi naučený chodit, moc to neřešíme.
Zařadili jste Aš do vašeho turné, řekněte nám o něm pár slov…

Sestává z devětadvaceti koncertů, začalo 4. března a končí na konci května. V podstatě víkend co víkend, někdy i všední dny, jsme na cestách. Máme v něm dvakrát Slovensko a jelikož se pravděpodobně nová deska lidem líbí, tak i návštěvy na koncertech jsou poměrně lichotivý a je vidět, že lidi mají o kapelu zájem.

Na koncertě zní skladby nové nebo starší?

Je to průřez celou historií, takže hrajeme přes dvacet let starý skladby a jsou tam i ty z poslední desky.

Jak dlouho vlastně kapela existuje?

29 let.

To budete mít příští rok výročí… Bude nějaká větší oslava?

Bude, určitě, ale zatím to nemá ani žádný konkrétní obrysy, takže teď nedokážu nikoho navnadit. Ani nechci, teď se soustředíme na propagaci desky a turné.
Představte nám trochu desku…

Tak, je kulatá v hranatým obalu (smích). Je na ní dvanáct skladeb, dvě pomalý a všechno česky zpívaný. Jsme česká kapela, zpíváme pro český fanoušky. Je zajímavá obalem, zvolili jsme digipeg, což je takový rozkládací obal.

Kolik členů má kapela dohromady a můžete je jmenovitě představit?

Celkem pět, další tým tvoří řidiči, prodejci, manažeři a tak. Jmenovitě na pódiu také hrají Jan Toužimský – zpěv, Mirek Mach – kytara, Zdeněk Kub – baskytara a Lukáš Doksanský na bicí.