Mr. ISM. Takové je umělecké jméno další zahraniční hvězdy festivalu Digital Sun. Jeho vystoupení pořadatelé Digital Sun dosud tajili, aby mohli necelé dva týdny před akcí vytáhnout další eso z rukávu. Mr. ISM z Velké Británie totiž patří ke zcela nové vlně hudebníků, kteří hrají styl ovlivněný jamajským reggae, zvaný dubstep.

Mr. ISM se už druhým rokem pohybuje mezi Českou republikou a svým domovem. Spolu se zpěvákem s pseudonymem Concrete MC vystoupí Mr. ISM v pátek 8.8., tedy první den festivalu Digital Sun. Ten se uskuteční v prostorách někdejších kasáren ve Velké Hleďsebi nedaleko Mariánských Lázní.
Mr. ISM přitom není pouze DJem. Je také producentem v progresivním žánru, zvaném dubstep. Jeho tvorba tak de facto spoluvytváří základy této scény v České republice. Sám Mr. ISM si už stihl zahrát na všech významných reggae akcích v Česku, od festivalů Reggae Meeting a Reggae Session až po vyhlášené klubové akce Bush ve známém klubu Roxy.

„Když jsem přijel do Prahy poprvé, překvapilo mě několik věcí,“ vzpomíná Mr. ISM. „Krásné ženy a pivo levnější než voda byly samozřejmě mezi prvními postřehy. Ovšem zjistil jsem také, že život mladých lidí se tady točí kolem umění a že tu máte skvělé party,“ dodává. Mr. ISM sám o sobě tvrdí, že kromě DJingu a vyučování anglického jazyka se také živí jako nezaměstnaný filosof.

Vystoupení Mr. ISM doprovodí také Concrete MC z USA. Concrete MC, vlastním jménem Turner Harrison, procestoval jako hudebník mnoho zemí – od Islandu, přes Jamajku, po země na Balkánském poloostrově.
Právě na Jamajce se od místních zpěváků s dready učil základy svého zpěvu, který se většinou nese na vlně reggae. Turner v současnosti žije v Praze a je členem několika uskupení jako ReverseArt a Afrodisiak. Spolupracuje rovněž s předními domácími DJi. Hostoval na poslední desce Brant Rock kapely 100°C ve skladbě Elvis, ke které sám složil slova.

Pomocí zpěvu vyjadřuje Turner mimo jiné své pacifistické smýšlení, které je opakem postojů, jež prosazuje současné vedení USA. Tento mladý zpěvák už během svého života strávil měsíce v několika rozvojových zemích, aby se nakonec nechal zlákat studiem výtvarného umění na jedné z pražských soukromých univerzit.

Mezi další zahraniční hosty Digital Sun 2008 patří holandská Noisia, Francouz Pat Heart a Rumun DJ Large. „Vsadili jsme především na rozmanitost,“ podotkl manažer festivalu Pavel Kunert. „První den se ponese v rytmech hiphopu a drum and bassu. Vystoupí špička českého hiphopu. Nejslavnější kapela u nás PSH, kterou doprovodí Pio Squaw – formace, kterou mnozí kritici i fanoušci považují za nejlepší hiphopovou kapelu mimo Prahu. Druhý bude patřit kapelám Skyline, Buty, 100°C, Švihadlo, Cocotte Minute, Atari Terror a dalším,“ vyjmenoval Kunert hvězdy Digital Sun.
V minulém týdnu přibylo k těmto lákadlům ještě třetí pódium v rytmech houseu, na kterém vystoupí pražský DJ Lumiere z klubu Radost FX, již zmiňovaní cizinci Pat Heart a DJ Large, ale také zkušení mariánskolázeňští DJové.

(Václav Pavlečka)