V chebské Galerii 4 vystavují také regionální umělci. Tentokrát příznivci výtvarného umění uvidí díla Jiřího Černého. Výstava s názvem Od obrazu k soše se koná u příležitosti autorových padesátin. Návštěvníci zhlédnou průřez výtvarníkovou tvorbou.

Jiří Černý je známý chebský malíř a sochař. Výtvarnou tvorbou zabývá již od sedmdesátých let.

Jeho tvorbu od začátku ovlivňují dvě témata, kterými jsou krajina a žena. Sám autor to výstižně charakterizuje při příležitosti vydání katalogu k česko-francouzskému projektu Z jednoho břehu na druhý, když uvádí: „Hledám v krajině linie ženy a na ženách zase krajinu.“

Mimo jiné patřil k nejmladším členům tehdejšího výtvarného klubu v Chebu a je jedním z mála členů tohoto klubu, kteří tvoří dodnes. Před rokem 1989 založil Ateliér Jiří, kde se samostatně zabývá malbou, designem, grafikou a intenzivně i fotografií.

„Od začátku spolupracuje výtvarník s Galerií 4,“ uvedl ředitel galerie Zbyněk Illek. „Pravidelně se účastní workshopů pořádaných G4.“ Mezi ty patří například Škola vidění – Země, voda, oheň, vzduch v roce 1996, Škola vidění - Pavlovice v roce 1998 a 1999. Nevynechává ani mezinárodní dílny fotografie, malby, sochařská symposia, ale ani ostatní workshopy a výtvarná sympozia u nás i v zahraničí.

„Koncem 90. let začíná tesat první sochy, a to překvapivě do kamene,“ uvedla Hana Olišarová z Galerie 4. Teprve později zkouší jako další materiály dřevo i bronz. „Nevěnuje se pouze komorní plastice, ale zkouší i monumentální díla, jako je třeba Pramen ze sochařského sympózia ve Františkových Lázních.“

Díla Jiřího Černého milovníci umění zhlédnou poprvé v G4 na vernisáži již tento pátek 9. ledna v 18 hodin. Nejen Chebané jsou na expozici zváni až do 31. ledna.

Týden poté, 6. února, prostory galerie ovládne další regionální autor. David Kurc nabídne návštěvníkům pohled na retrospektivní výstavu své fotografické tvorby.