Výstavu s názvem Praha – Město návratů fotografů Karla Kuklíka a Richarda Homoly přichystala na duben chebská Galerie 4. Vernisáž se koná již tento pátek, 3. dubna, od 18 hodin. Kulturní program zajistí Crew Band pod vedením Radima Vojíře. Expozice bude k vidění až do 9. května

PRAHA - MĚSTO NÁVRATŮ

Karel Kuklík, Richard Homola


Cheb, 3.4.2009 – Galerie 4 uvádí výstavu Praha - město návratů – velkoformátové soubory Karla Kuklíka Praha – Krajina návratů a Richarda Homoly Pražské vltavské mosty. Výstava bude zahájena 3.4.2009 za účasti obou autorů! Úvodní slovo pronese PhDr. Jan Kříž. Výstava potrvá do 9.5.2009.

Karel Kuklík se svým souborem získal v roce 1997 Grant primátora Prahy na základě předchozího portfólia z pražského parku Grébovka, které přihlásil do soutěže Czech Press Photo. Jedná se o zvětšeniny 30x40 cm z formátu negativu 9x12 cm. Kuklík pozoruje, jak dnešní Praha zachází se svou vnitřní zelení a jak při své současné expanzi do okolní krajiny zachází se zelení vnější. Tento soubor byl vystaven pouze jednou, a to na přelomu let 1998-1999 v Komorní galerii Josefa Sudka v Praze.
Soubor Richarda Homoly byl fotografován na formáty negativů 10x15 a 13x18 cm a výstavní soubor bude složen jak z kontaktních kopií, tak ze zvětšenin 30x40 cm a 50x60 cm. Homola zachycuje Prahu jako perlu historických hlavních měst, ve hře světla a stínu, bez moderního shonu a hluku, který jí ubírá hodně z její krásy, tedy Prahu současnou, avšak s tváří historickou, okem nadčasovým. Její mosty zabírá tak, jak je nemůžeme nikdy vidět v turistických publikacích.

Karel Kuklík (1937) - jako fotograf ve svobodném povolání pracuje od roku 1964. Spolupracoval s kulturními časopisy a nakladatelstvími. Fotografuje mj. architekturu, krajinu a přírodní detail, zaměřuje se především na chráněná krajinná území Šumava, Český kras, Třeboňsko, Slavkovský les, dále zachycuje proměny Prahy. Je autorem několika publikací, vyšla mu monografie, jeho práce jsou zastoupeny ve sbírkách u nás i ve světě. Je členem Pražského domu fotografie a skupiny Český dřevák. V současné době se věnuje pouze volné tvorbě. Žije v Praze.

Richard Homola (1966) - fotografii se věnuje od roku 1989, vystavuje od roku 1993. Od roku 2002 je členem Asociace profesionálních fotografů ČR. V roce 2007 získal 3. místo na soutěži „Štíty Viléma Heckela“ za soubor Máchovo jezero. Fotografuje výhradně černobíle a klasickou technikou. Od roku 2002 pracuje převážně s velkoformátovou kamerou o velikosti negativu 13x18 cm a své fotografie kopíruje především kontaktním způsobem. Ve své tvorbě se věnuje hlavně městské a venkovské krajině s důrazem na vliv člověka v ní, architektuře, zátiším i portrétům. Žije v České Lípě.