Galerie výtvarného umění (GVU) v Chebu nyní mění provozní dobu ve výstavních sálech hlavní budovy na náměstí Krále Jiřího z Poděbrad. Každý čtvrtek v měsíci budou expozice, včetně galerijní kavárny, otevřeny od 12 do 20 hodin. S pracovnicí GVU Venuší Hofrajtovou jsme hovořili nejen o této úpravě.

Vysvětlíte čtenářům tuto úpravu? Má to být vstřícný krok galerie návštěvníkům v tomto období?
Ano, před nastávající turistickou sezónou a dlouhými letními dny jsme chtěli potěšit ty naše občany, návštěvníky a turisty, kteří rádi využijí možnosti prohlédnout si galerijní expozice v pozdních odpoledních a večerních hodinách. Změna provozní doby je zatím zkušební, ale pokud se osvědčí, zavedeme ji celoročně.

Jaká nová expozice v brzké době naláká hosty do GVU?
V červenci nás čeká velká výstava v rámci Festivalu uprostřed Evropy - Zamlčená moderna ze sbírky Patrika Šimona, která představí díla významných osobností moderny a avantgardy, tvořících v letech 1890 - 1930, českých, německých i dalších národností, jako byli například Luděk Marold, Beneš Knüpfer, Max Švabinský, Josef Váchal, Jan Preisler, Vojtěch Preissig, Josef Kupka, Oskar Kokoschka, Edvard Munch, Maxim Kopf a mnoho dalších.

Prozradíte, která akce v GVU je mezi Chebany nejvíce oblíbená?
Myslím, že nejoblíbenější je dětská výtvarná soutěž - to se na výkresy přijdou podívat rodiče, sourozenci, prarodiče, tetičky. Letos zahajujeme 21. května výstavu dětských prací Šaty dělaj člověka, člověk dělá šaty. Jak je z názvu zřejmé, tématem bylo oděvní výtvarnictví. Některé exponáty jsem viděla a jsou úžasné.

Je vůbec mezi místními zájem o výtvarné umění?
Řekla bych, že zájem o výtvarné umění je v Chebu celkem stabilní. Na vernisážích se potkáváme se skupinou stálých návštěvníků, vždycky potěší, když se s dospělými objeví i děti. Chodí i mladí lidé.
Všech návštěvníků si velice vážíme a děkujeme jim za jejich přízeň.