Po třech letech v Chebu opět zahraje Ladislav Jakl. Chebský rodák, který působí jako tajemník prezidenta republiky, pověděl například to, kde se mu v Chebu hrálo nejlépe.

Jak často se vracíte do Chebu?
V červenci to bude třicet let, co jsem odešel z Chebu do Prahy. Původně studovat, pak už jsem v Praze zůstal. Nestalo se mi to, co mnoha jiným 'odrodilcům'. Tedy to, že nejdříve jezdili domů za maminkou na každý víkend, pak jednou za měsíc, pak po založení rodiny třeba jednou do roka na prázdniny nebo ani to ne. Já jsem už před těmi třiceti lety zvolil cyklus jednou za tři měsíce, tedy čtyřikrát do roka. A ten dodržuji od samého počátku až dodnes, celých třicet let. Mám v Chebu rodiče, bratry, přátele, vždy jsem se tu cítil doma. A navíc je Cheb krásné město a jeho okolí stejně tak.

A hrajete ve městě pravidelně?
Ano, roku 1994 jsem se rozhodl si tu pořádat svůj koncert jednou za tři roky a to také dodržuji. Kromě toho jsem hrál v roce 2001 v Chebu i jednou 'navíc', mimo pořadí.

Ve kterých chebských prostorách se vám hrálo nejlépe?
Velmi příjemné je Déčko, svou atmosféru měl také klubík Ozzy bar v místech, kde je dnes občerstvení v Hypernově.

Pozval jste někdy Václava Klause na svůj koncert?
Jistě. Byl už několikrát, naposledy loni na velkém koncertě k 15. narozeninám mé kapely Folimanka Blues. Pan prezident má rád rock´n´roll a moderní jazz, ale i ten můj bigbít přežil docela ve zdraví.

Už máte naplánované, co budete dělat, až opustíte funkci tajemníka prezidenta? Budete se třeba víc věnovat hraní?
Já jsem, co se týče kariéry, nikdy neměl nic plánované. Prostě jen říkám, píšu či dělám to, co považuji za správné, a ono mě to vždy někam dokutálí. I k mému překvapení. Tak se holt nechám překvapit i tentokrát. Víc hraní se už věnovat ani nemůžu. Zkouším s kapelou dvakrát týdně, koncertuji několikrát do měsíce. Víc by už znamenalo hrát profesionálně jako jediné zaměstnání, a to si zas nedělám iluze, že by mě žánr, který dělám, mohl uživit.

Každá práce má svá pozitiva i negativa. Jaká to jsou u funkce tajemníka prezidenta?
Největším pozitivem je pohled z okna Hradu na Prahu. Tomu se nic nevyrovná. A negativa? Jako každá úřednická práce. A různé oficiality, na to mě moc neužije.

A co váš volný čas? Jak ho trávíte?
Mým největším koníčkem je pivo. Čtu o pivu, píšu o pivu, navštěvuji pivovary, pořádám ochutnávky vzácných speciálů. Doma mám vždy nejméně 30 druhů piv z mnoha zemí. Pivo je mnohem zajímavější nápoj, než si leckdo myslí.