Unikátní exponáty získalo na tři měsíce chebské muzeum pro výstavu s názvem Když zazvoní zvony svatební aneb jak si náš dědeček babičku bral. Návštěvníci mají jedinečnou příležitost pokochat se pohledem například na svatební oznámení z roku 1892 či na svatební šaty z roku 1884!
„Výjimečnost spočívá

už v tom, že šaty lidé uvidí,“ sdělila restaurátorka Zuzana Červenková. „Běžný textil do roku 1930 je vystavitelný pouze tři měsíce v roce! A to za přísných podmínek, třeba na osvětlení, prašnost a další.“ To je jeden z důvodů, proč je výstava tak jedinečná.

„Všechny jsou originální a unikátní,“ uvedla Iva Votroubková, vedoucí odborného oddělení chebského muzea. „Máme zde také šaty z 20. či 30. let. Mnohé získala muzea nedávno. Je vzácností, aby se takto dochovaly. Každé jsou tudíž nejvýjimečnější,“ vysvětlovala. „Textilie je materiál velice háklivý,“ sdělila vedoucí. „A to nejen na podmínky, ale také manipulaci.“

Úchvatné je, že historie oděvů není odborníkům neznámá. „U mnoha šatů víme, komu patřily,“ uvedla Červenková. „Například ty nejstarší na sobě měla dcera pana nadlesního z Nové Paky.“

Vernisáž nevšední výstavy se koná již dnes od 19 hodin ve výstavním sále chebského muzea. „Jde vlastně o výstavu připravenou jako výběr ze dvou návštěvnicky nesmírně úspěšných výstav na dané téma, které v loňském roce a začátkem letošního roku proběhly ve Východočeském muzeu v Pardubicích a v Muzeu východních Čech v Hradci Králové,“ vysvětlila mluvčí chebského muzea Denisa Morkesová. „U nás ji máme obohacenou o materiál získaný od laskavých příznivců chebského muzea, kteří se tak zapůjčením svatebních oznámení, gratulací ke svatbě, fotografií ze svatebních obřadů vlastních, svých rodičů, prarodičů, či dokonce praprarodičů, na kterých jsou zachyceny právě svatební šaty, stanou spolutvůrci připravované výstavy,“ dodala.

„Jsme rádi, že se nám povedlo sem exponáty přivézt,“ vysvětlovala Votroubková. „Krajské muzeum Karlovarského kraje nemá šanci podobnou výstavu z vlastních zdrojů sestavit.“

Návštěvníci mohou vidět jak zmíněné šaty z devatenáctého století, tak také svatební oděvy různých vrstev.
Ačkoliv první občané exponáty uvidí až dnes večer, již teď se mnozí nemohou dočkat a chválí již zvolené téma. „Myslím, že si tuto výstavu nechá ujít jen málokterá žena,“ pověděla jednatřicetiletá Marcela Schmiedová z Chebu. „Také se na ni zajdu podívat. Určitě by se mi líbilo i vidět tu šťastnou, která je v ten svůj den měla na sobě.“

Expozici sestavilo chebské muzeum společně s Muzeem východních Čech v Hradci Králové.