Muzeum v Chebu chystá pro návštěvníky další velkou výstavu. Tentokrát bude na téma Velká válka aneb konec zlatého věku 1914 až 1918 a začne 8. října.

„V listopadu letošního roku uplyne kulatých devadesát let od konce první světové války, konfliktu, jenž zásadním způsobem poznamenal pozdější směřování světových dějin,“ uvedla sekretářka muzea Simona Kočí Hámková. „Výstava bude rozdělena do dvou tématických celků. V prvním se návštěvníkovi představí aspekty, jimiž se tato válka nesmazatelně vryla do obecného povědomí – ať už se jedná o nechvalně proslulé peklo zákopové války, masivní nasazení dělostřelectva, použití bojových plynů či plamenometů,“ pozvala. „V druhém tématickém celku bude pozornost věnována rakousko-uherské branné moci a jejím největším soupeřům na rozličných bojištích starého kontinentu,“ doplnila sekretářka.

Jednou z nejpřitažlivějších částí výstavy je chystaný průchozí vojenský zákop, typický právě pro období první světové války. Návštěvník si v něm může alespoň z části představit nepředstavitelné strasti, jimž byli vojáci vystaveni a vžít se na chvíli do jejich nezáviděníhodné situace.

Efektní záležitost bude rovněž představovat kulometné hnízdo s těžkým kulometem Schwarzlose vzor 1907/12. „Možná se zajdu na výstavu podívat už jen kvůli tomu vojenskému zákopu, i když mne jinak válečná historie příliš nezajímá,“ uvedla Chebanka Iveta Sobotková.
Výstava skončí 4. ledna.