Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Svou první kroniku začal psát Jindřich Josef Turek v 17 letech

Cheb - Rozhovor s kronikářem města Chebu

2.1.2009
SDÍLEJ:

Chebský kronikář Jindřich TurekFoto: DENÍK/ Jitka Dolanská

Již patnáct let píše Jindřich Josef Turek chebskou kroniku. První kroniku, rodinnou, začal vytvářet ve svých 17 letech. Lidé mají až do konce února možnost vidět průřez kronikářovou tvorbou posledních deseti let. Výstava s názvem Kronikář malířem, malíř kronikářem je totiž k vidění ve františkolázeňském hotelu Monty.

Jak jste se k malbě a kresbě dostal?
Buď to to v člověku je, a nebo ne. Když jsem asi v osmé třídě něco vytvořil, naivně jsem si myslel, že je to ke koukání. S odstupem času jsem ale zjistil, že to nebyla pravda. K tomu, aby člověk začal kreslit, stačí třeba životní peripetie. Například týden marodění. Najednou nevíte, co s časem. U mně to tedy začalo někdy v té osmé třídě.

V 17 letech jste začal vytvářet rodinou kroniku.
K tomu, aby dítě něco nadchlo, většinou potřebuje nějaký vzor. A toho jsem měl i já. Ten kronikář se jmenoval Lorenz a vytvářel kroniku baronu Láryšovi. Když jsem viděl jeho práci, z tehdejšího pohledu to bylo něco nádherného. V ten moment jsem si nepřál nic jiného, než to také umět. Ale to víte, to trvá léta, než se to pořádně naučíte.

Jak dlouho jste ji vydržel psát?
Na dvou židlích se nedá sedět. Takže do roku 2001. Nebylo možné se věnovat městské i rodinné kronice. Zvítězila ale nakonec kronika města Chebu.
Kronika rozhodně není o tom, že si člověk něco napíše v počítači, a pak to tam nalepí. Písmo v kronice je ruční práce. Kde jste se jej naučil?
Když jsem začal psát tu rodinou kroniku, musel jsem se naučit také ozdobně psát. Něco také odkoukáte. Chce to léta praxe. Netvrdím ale, že jsem umělec kaligrafik.

Takže je písmo váš originál?
Ano. Některá písmenka píši dost specificky. Některá jsou pro mě charakteristická. Takže poznám, když ode mne někdo něco odkouká.

Mohou kroniku Chebané vůbec vidět?
Je to problém. Jde o archivní dokument třídy A. Ale naštěstí ji ukazujeme čím dál častěji. Pokud starosta uzná, že by bylo dobré ji lidem předvést, jsem jen rád. Naposledy ji lidé mohli vidět letos v dubnu v chebském muzeu. Kronika je vystavená třeba čtyři hodiny. Stojím u ní, listuji v ní a vyprávím, co práce kronikáře obnáší. Je o to zájmu, ale času, který bych u toho musel strávit, se mi ne vždy dostává.

Zapovídali jsme se o kronice. Ale zde jsou k vidění vaše malby a kresby. Kde berete inspiraci?
To víte, žiji v nádherném městě. To stačí samo o sobě. Stačí se jen rozhlížet. Vidíte krásná zákoutí, vnímáte atmosféru. Je to jen o tom umět se koukat. Je pravdou, že se také konečně poslední dobou dostanu za hranice. Takže jsou zde také obrázky z Francie či z Kuby. Malování pro mne funguje pak také jako deník. Jako když se někdo dívá na fotografii. Vybavím si chvíle, pocity. Já si do obrázku jakoby vlastně vmalovánám příběh. Mám sice kvůli kronice docela málo času, ale neodpustím si nenamalovat ročně alespoň patnáct, dvacet obrazů.

K obrázkům máte evidentně citový vztah. Prodáváte je vůbec?
Každý umělec se jich nerad zbavuje. Pokud je poctivý, dělá to srdcem a pro své potěšení. Nemaluji na kšeft. Na výstavě jsou uvedené ceny jen jako formality. Pokud za mnou někdo přijde a řekne, že mi za něj dá dvě stovky – a já budu vědět, že chce obrázek ode mne, od Turka – klidně mu ho dám za dvě stě korun.

Je něco, co byste si přál namalovat?
Takové přání nemám. Sám jsem si splnil sen tím, že jsem namaloval panorama Chebu. Myslím Cheb, jak vypadal do roku 1960. Čerpal jsem z malinké černobílé předlohy, ale přetransformoval jsem to do barvy, a zvětšil jsem to.

Autor: Václava Simeonová

2.1.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Z kapsy mu ukradla plnou peněženku

Celníci odhalili padělky za čtyři miliony korun.
5

Na tržnici byly padělky za čtyři miliony

Energie porazila Vsetín a dál vládne soutěži

Karlovy Vary - Energie nastoupila proti Vsetínu oslabená o další ofenzivní oporu, když k dlouhodobě zraněným Balánovi a Rachůnkovi přibyl Ondra Beránek. I tak se ale radovala z vítězství 3:0.

Americký spisovatel Robert Fulghum přijede i do Chodova

Chodov – Americký spisovatel Robert Fulghum se opět vrátil do Česka a s projektem Listování se vydal na turné po republice.

Chcete být jedním z autorů? Stíny nad Krušnými horami budou mít své pokračování

Karlovarský kraj - Úspěšná kniha příběhů Stíny nad Krušnými horami bude mít i druhý díl.

Seniora měsíce trýznila, bila ho, nutila krást a brala mu důchod

Sokolovsko – Téměř půl roku musel snášet týrání devětašedesátiletý muž v malé obci na Sokolovsku. Do svého bytu si ho nastěhovala o čtyři roky mladší žena, která mu slibovala pohodový a bezstarostný život. Opak byl ale pravdou.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení