VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Diváci si užijí i oceněnou inscenaci z Maďarska

Cheb - Zajímavý program nabízejí ale i další dny festivalu. Například v sobotu 3. října od 11 hodin se ve velkém sále chebského Kulturního centra Svoboda odehraje první díl představení Nejlokomotivovanější lokomotiva. V hlavní roli se představí Barbora Vyskočilová z ProDivadlo.

2.10.2015
SDÍLEJ:

Například v sobotu 3. října od 11 hodin se ve velkém sále chebského Kulturního centra Svoboda odehraje první díl představení Nejlokomotivovanější lokomotiva.Foto: Michal Mráka

Festival Divadlo jednoho herce je v plném proudu. Také na následující dny jsou připravená zajímavá představení. Na své si přijdou i ratolesti.

Za oponou se dnes od 10 hodin uskuteční představení Baterka Miki. Hrát bude Petr Lněnička z Divadelního spolku Kašpar. Jde o příběh muže, který vnímá svět lehce pokřivenou optikou a považuje se za nedoceněného hrdinu, jenž na svá bedra bere odpovědnost za blaho svého okolí. Svérázné vyjadřovací prostředky a neobvyklá zápletka pak jen umocňují divákův zážitek.

„Text je to skvělý originální. Chvíli vám trvá, než prokouknete, o co jde. Miki vypráví svůj příběh, ale sděluje jen útržky, specifické postřehy a vy si z toho musíte poskládat obrázek sami," řekl o představení český herec a divadelní režisér Jakub Špalek.

V 15 hodin začne dnes ve studiu d představení Čtyři měsíce Osla, ve kterém bude hrát a malovat Tereza Vydarená. Diváci se mohou těšit na scénický tvar na rozhraní autorské loutkové inscenace, výtvarné performance a hudebního klipu. Dílo vzniklo na základě zkušeností, kreseb a myšlenek nasbíraných během studijního pobytu v Oslu a jejich konfrontace s českým názorem. 'Galerijní prohlídku' oživených obrazů uhlazuje autorská hudba Jiřího Kormana a režijní ruka Dany Račkové, oba jsou předními osobnostmi sdružení Evropské centrum romské hudby v Praze.

Inscenace Aukce, která získala hlavní cenu na VI. Mezinárodním festivalu sólového tance 2014 v Budapešti, bude k vidění dnes od 17 hodin v malířské dílně divadla. Tančit, malovat a dražit bude Krisztian Gergye z Maďarska. Performance se soustředí na fyzickou akci, kterou lze vnímat jako tanec i divadlo. Cílem je vytvořit výtvarné dílo přímo na scéně pomocí výrazného výtvarného a pohybového gesta. Abstrakce tanečního umění se otiskuje přímo do malby ta se okamžitě poté vystaví a nabídne se 'k prodeji'. Pointou je, že obrazy, které se neprodají, se na místě zničí. Gesto destrukce jako výraz chřadnutí uměleckého díla a jako výzva divácké zodpovědnosti: zodpovědnosti vůči předmětům, jež jsou považovány na zbytečné a bez užitku a jež mohou zmizet v nenávratnu.

Strhující příběh geniálního klavíristy se odehraje dnes od 19 hodin za oponou. V představení Novecento hraje Radim Madeja a na klavír ho doprovází Jakub Šafr.

A jaký příběh na diváky čeká? Na samotném počátku roku 1900 našel starý námořník na zaoceánském parníku v krabici od citronů nemluvně. Zřejmě jej tam nechal nějaký zoufalý cestující třetí třídy. Nalezenci začali říkat Lemon, tedy Citron. Citron na té obrovské lodi objevil v restauraci první třídy klavír, usedl k němu a ponořil ruce do bílých a černých tónů, a rázem vznikla legenda o 'Devatenáctset'. Legenda o zázračném klavíristovi.

Jediný herec, jeden vynikající klavírista, diváci doslova na dosah ruky a společně sdílený skvělý příběh to jsou ingredience, které činí z této inscenace opravdový zážitek.

Zajímavý program nabízejí ale i další dny festivalu. Například v sobotu 3. října od 11 hodin se ve velkém sále chebského Kulturního centra Svoboda odehraje první díl představení Nejlokomotivovanější lokomotiva. V hlavní roli se představí Barbora Vyskočilová z ProDivadlo.

Inscenace podle knihy Pavla Naumana Pohádky o mašinkách je určená pro děti od 3 let i pro nadšené dospělé. Příběh se hraje s marionetami na obrovské modelové železnici s výhybkami, semafory a celkově osmi vlakovými soupravami, které jezdí po kolejišti, a samotnou atmosféru hry dotváří nejrůznější kouřové, světelné a zvukové efekty.

V prvním díle se příchozí dozví, proč byl největší pan železničář stále nespokojený, proč pokladník počítal a nemohl se dopočítat a uvidí mašinky ze sna největšího pana železničáře. Seznámí se také s novou loutkou strojvedoucího pana Baráka a dozví se proč se říká železničářům modrá armáda… Druhý díl pohádky o mašinkách se uskuteční odpoledne.

„Žánrově je festival rozkročený mezi klasickou činohrou založenou na textu, výrazovým tancem, fyzickým divadlem, klaunérií a groteskou, loutkohrou dokonce s velkým modelem železnice, výtvarně-hudební performancí a nejrůznějšími typy autorských projektů, které kombinují vše předešlé," uvedl Zdeněk Bartoš, umělecký šéf a režisér Západočeského divadla Cheb. 

Autor: Václava Simeonová

2.10.2015
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto z Divadelního plesu.

OTÁZKA PRO: Simonu Liptákovou, mluvčí města Chebu

Česko zpívá koledy - náměstí Krále Jiřího z Poděbrad v Chebu
15

FOTO: Koledy zněly v celých západních Čechách. Zpívalo na 21 tisíc lidí

Videosouhrn SPECIÁL: Česko zpívalo koledy. Podívejte se

Ve stejnou chvíli zpívalo neuvěřitelných 125 tisíc lidí po celé zemi stejné vánoční koledy. Přinášíme vám speciální vydání videosouhrnu, díky kterému budete moci nasát vánoční atmosféru z mnoha míst najednou.

Žena nepřežila střet s autem, po silnici šla bez reflexních prvků

Cheb - Policisté prošetřují okolnosti vážné dopravní nehody, ke které došlo v úterý brzy ráno.

Silně opilá řidička jen se štěstím nepřejela muže, který uklouzl

Habartov – Pořádný kus štěstí měl v Habartově muž, který uklouzl na zledovatělé silnici. Blížilo se k němu totiž auto, které řídila silně opilá řidička.

Výtěžek z benefiční akce putuje do kočičích útulků

Karlovarský kraj - Vyrazte se kulturně obohatit a podat pomocnou ruku v už třetím ročníku předvánoční benefiční akce v karlovarském klubu Ratini.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT