„Co bychom chtěli skutečně do dvou let zrealizovat, tak je obnova světelného parku i zvuk v divadle. Netvrdím, že teď je to ve špatném stavu, ale přeci jen tu máme starší techniku. Některá světla pamatují snad i první republiku a od té doby se hodně změnilo. Doba jde kupředu a nároky na představení jsou větší. Přijíždějí k nám divadelní soubory například z Prahy a jejich nároky, co se týče zvukové a světelné techniky jsou opravdu velké. Z toho důvodu je potřeba tyto záležitosti řešit,“ říká ředitel lázeňského divadla Arnošt Němec.

Úterní rozhodnutí ústavního soudu o zrušení bezdoplatkových zón nepříjemně překvapilo mnoho zástupců měst napříč Českem, Aš patří mezi ně.
V Aši bezdoplatkové zóny fungovaly, město se musí s jejich zrušením vypořádat

V současné době divadlo hledá finanční prostředky na obnovu jak světel, tak i zvuku. „Pokud to bude možné z nějakých fondů na obnovu kulturních domů nebo divadel, budeme moc rádi. Ceny rostou, a to bohužel ve všem. V minulém roce bychom dali na tyto opravy něco okolo dvou milionů korun, teď ale musíme počítat s daleko větší investicí. Řešit to musíme, protože tím divadlo opět posuneme zase o něco dál. Se vstupem do Unesca se tyto realizace přímo nabízí,“ uvádí.

Divadlo Boženy Němcové je divadlem lázeňským a německá klientela zastupuje velkou část hostů, proto si na své přijdou i zahraniční návštěvníci. „V současné době se snažíme hrát dvojjazyčně a rádi bychom tento trend zachovali, protože se nám to stále osvědčuje. Koncerty jsou takto koncipovány. Buď jsou jen v češtině nebo čistě v němčině, nebo to máme namíchané. Dokonce máme jedno představení, které je kompletně česko – německé. Ještě se nám nestalo, aby si někdo stěžoval, naopak. Vzájemné propojení je velmi zajímavé a přínosné,“ popisuje Němec.

Prvňáčci jsou plni nadšení a těší se, co jim nová škola, přátelé i učitelé přinesou. 3. Základní škola v Chebu přivítala dvě třídy prvňáků po šestnácti žácích.
3. základní škola Cheb přivítala i cizojazyčné školáky

Františkolázeňské divadlo je proslulé svým ochotnickým souborem, které hraje nepřetržitě od roku 1946. „Začínal pod názvem Lucerna, nyní ho uvádíme jako Divadelní soubor při Městském kulturním středisku Františkovy Lázně. V současné době se činnost souboru vlivem pandemie omezila na dvě hry a těmi jsou Klíče na neděli a Světáci. Vše teď záleží na pandemické situaci. Připravujeme premiéru na příští rok, ale ještě se ukáže, jestli nám to situace dovolí,“ vysvětluje.

V rámci blízkosti a dobrých vztahů připravuje Západočeské divadlo Cheb a Divadlo Boženy Němcové ve Františkových Lázních úzkou spolupráci. „Jsme dvě divadla, která vedle sebe žijí a hrají akorát s tím rozdílem, že chebské je zaměřeno na tvorbu profesionálního divadla, které má dlouholetou tradici. Vzhledem k tomu, že my jsme lázeňské divadlo, tak máme celou škálu i koncertů pro lázeňské hosty s doplňkem různých činoher z pražských divadel, a proto spolupráci velmi uvítáme. V příštím roce tedy chystáme vzájemnou spolupráci s tím, že bychom některá představení chebského divadla uvedli i u nás ve Františkových lázních. Dokonce máme příslib toho, že by se jedna z chebských premiér odehrála v našem divadle,“ uvádí Arnošt Němec.

Valdštejnova desítka
Kdo běžel, ten se najde! Bohatá fotogalerie z Valdštejnovy desítky, včetně pětky

„Spolupráce mezi Západočeským divadlem Cheb a Divadlem Boženy Němcové ve Františkových Lázních tu historicky už byla a my jsme moc rádi, že na ni teď můžeme navázat. Chceme tak naši tvorbu přiblížit i františkolázeňských hostům. Diváci se mohou těšit jak na malé, tak i velké divadelní tituly. Letos navíc slavíme 4. září šedesát let od založení našeho stálého českého chebského divadelního souboru. 7. září 1961 odehrál náš soubor první premiéru Strakonického dudáka tehdy ještě pod hlavičkou Krajského oblastního divadla Cheb. Teď se nové příležitosti přímo nabízí,“ uzavírá PR manažerka a jedna z hereček Západočeského divadla Cheb Eliška Huber Malíková.