Přilákat do divadla i ty, kteří sem běžně nemíří, a pravidelným návštěvníkům ukázat to, co běžně nespatří, bylo cílem Noci divadel. Letos se konal už třetí ročník a v Karlovarském kraji dostali lidé příležitost nahlédnout takříkajíc pod divadelní pokličku v Chebu, Karlových Varech a v Ostrově.

Stálý profesionální soubor působí pouze v Západočeském divadle v Chebu. Návštěvníky, kteří sem při této akci zavítali, překvapilo například to, jak staré divadlo je.

„Budova městského divadla v Chebu byla slavnostně otevřena 3. října 1874. Navrhl ji architekt Vinzenz Pröckel a postavil stavitel Karel Haberzettel," uvedl Zdeněk Bartoš, umělecký šéf a režisér Západočeského divadla v Chebu.

V chebském divadle v minulosti hostovaly takové hvězdy jako Miroslav Moravec, Valerie Zawadská anebo Stanislav Tříska.

„Hosté se v rámci Noci divadel podívali do zákulisí divadla, kde například spatřili velkou scénickou točnu, prohlédli si maskérnu, kostymérnu a další běžně skrytá místa. Všichni si mohli vyzkoušet i divadelní líčení anebo paruky," vyjmenoval Zdeněk Bartoš.

Karlovy Vary kdysi profesionální soubor měly, teď se tu herci scházejí alespoň příležitostně, aby každý rok nastudovali několik premiér. Právě oni se v sobotu stali průvodci návštěvníků Karlovarského městského divadla. Noc divadel tady začala blokem určeným pro rodiče s dětmi.

Připravena byla pohádka Nevěsta pro hastrmana, se zvláštním překvapením, a to prohlídkami divadla pro celou rodinu, vedenými herci. Poté následoval program pro dospělé. Nechyběly veselé historky z uměleckého života, doplněné zábavnými kvízy a netradičním pohledem na vznik poslední komedie s názvem Slepice, sousto pro vaše bránice.

Obdobný scénář byl v Domě kultury Ostrov. Na úvod čekala Pohádková škola Petra Pokorného a Leny Pintnerové. Děti si mohly vyrobit svoji loutku anebo si zahrát divadlo. Následovala autogramiáda herců Divadelní společnosti Josefa Dvořáka.