„Snad nikdy v historii do Chebu nepřicestovalo takové množství účastníků z natolik vzdálených koutů světa jako letos. Vedle tradičních účastnických zemí, jako je Maďarsko s Ann-droidem, Slovensko se Stoletím podle Marie, Visegrádem – 1 či Německo s Army of Lovefuckers, si tentokrát užijeme také herce, tanečníky či performery z divadelně exotických destinací, z Japonska (Butó Médea) a Brazílie (Věznice),“ sdělila Martina Pokorná, dramaturgyně Západočeského divadla v Chebu. Cizokrajné náměty nebo prostředí si pro své projekty vybrali i další protagonisté. Například Jana Vyšohlídová zavede malé diváky v pohádce Mauglí do indické džungle, norská inscenace 7 písní uprchlíka přiblíží starou čínskou poezii a ukrajinský počin Chci do Paříže hovoří o touze po cestování už svým názvem.

„Jazzman Rudy Linka je nejen ve své one man show stále rozkročen mezi Českem a Spojenými státy, kde štěstí zkouší i Miřenka Čechová jako Miss AmeriKa. Lidé ji uvidí v Ozvěnách festivalu koncem září. Jan Cina se jako Malý princ vydá dokonce ke vzdáleným planetám,“ poznamenala Martina Pokorná.

Ostatně i chebský příspěvek, one woman show Magdalény Hniličkové Geometrie domova, se cestování silně dotkne. Spolu s diváky si herečka zavzpomíná na všechny své byty, spolubydlícíi sousedy, které během let vystřídala.