Zajímavosti o festivalu
Město Cheb je od roku 1970 pořadatelem Mezinárodního festivalu dechových orchestrů FIJO (le Festival Internacional des Jeunes Orchestres Instruments á vent). Koná se jako bienále. Za dobu jeho existence se ho zúčastnilo 435 orchestrů a mažoretkových skupin ze 34 zemí Evropy a Asie. Součástí programu je odehrání dvou skladeb společně všemi orchestry. Symbolickou hymnou festivalu se stala skladba Jindřicha Pravečka Prapory zavlajte.

Do programu se letos zapojí víc muzikantů z našeho regionu a centrem dění bude chebské náměstí Krále Jiřího z Poděbrad. Tradiční bienále se koná od čtvrtka 28. června do neděle 1. července. „Letos se na festivalu představí 13 orchestrů. Do programu zapojíme více muzikantů z regionu, takže se můžete těšit na soubory z Mariánských Lázní, Tachova nebo Plzně. Novinkou bude vystoupení velkého dívčího saxofonového orchestru,“ uvedl starosta Chebu Zdeněk Hrkal.

Nově bude celý program festivalu včetně závěrečného ceremoniálu probíhat na náměstí Krále Jiřího z Poděbrad. „Aréna na náměstí bude postavena jinak než při minulých ročnících. Přibudou další tribuny na sezení a budou dvě pódia,“ upřesnil ředitel festivalu Vladimír Keblúšek. „Festival opět zahájíme již ve čtvrtek večer, kdy zahraje kapela Funk Corporation. V pátek večer bude náměstí patřit slavnému trumpetistovi Vlado Kumpanovi s kapelou a v sobotu Glorii. Doplní je chebské kapely Koala a Starovar Band,“ doplnil.

Festival se poprvé konal v roce 1970 a u jeho zrodu stál velký hudební nadšenec, dirigent a zakladatel dechového orchestru mladých v Chebu, učitel působící v hudební chebské škole Václav Kučera. K myšlence vzniku festivalu dechových hudeb se připojily výrazné osobnosti českého hudebního světa – Jindřich Praveček, Karel Vacek, Jaromír Vejvoda, Václav Poncar. Díky pochopení představitelů města a aktivní pomoci mnoha chebských podniků, institucí i obětavých občanů mohlo město Cheb v roce 1970 uvítat 13 dechových orchestrů z osmi zemí Evropy.