Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Galerie výtvarného umění láká také na originalitu Richarda Štipla

Cheb –Slavnostní vernisáží, která se odehraje 2. března od 17 hodin, zahájí v Galerii výtvarného umění Cheb (GAVU), zajímavá výstava Richard Štipl: Plato's revenge.

25.2.2011
SDÍLEJ:

Richard Štipl se před časem natrvalo usadil v Praze a také se vrátil k malbě, která tvoří základ chebské výstavy. Nejvíce se však prosadil hyperrealistickými kolorovanými sochami, které se v GAVU také objeví. Foto: archív

Slavnostní vernisáží, která se odehraje 2. března od 17 hodin, zahájí v Galerii výtvarného umění Cheb (GAVU), zajímavá výstava Richard Štipl: Plato's revenge.

"Autor se sice narodil v roce 1968 ve Šternberku, záhy však odešel s rodiči do Kanady, kde vystudoval akademii Ontario College of Art v Torontu a úspěšně se prosadil na mezinárodní scéně,“ informovala Barbora Dúcka z GAVU. „Na začátku 90. let se na čas vrátil do Šterneberku a podílel se na organizaci sympozií současného umění. Richard Štipl se před časem natrvalo usadil v Praze a také se vrátil k malbě, která tvoří základ chebské výstavy.“

Nejvíce se však prosadil hyperrealistickými kolorovanými sochami, které se v GAVU (v Malé galerii) také objeví. Expozice potrvá do 1. května 2011.

Richard Štipl: PLATO’S REVENGE

Když se v roce 2005 objevila v časopise Art&Antique zpráva o výstavě Baroque and Neo-Baroque, The Hell of the Beautiful v Centru současného umění v Salamance, ilustrovala ji fotografie sochy Richarda Stipla. Skutečnost, že z mnoha hvězd výstavy byla vybrána reprodukce právě českého autora, však byla zcela náhodná: u nás ho totiž nikdo za Čecha nepovažoval, což dokládal i chybějící háček v jeho jménu.


Richard Štipl se narodil v roce 1968 v moravském Šternberku. Když mu bylo jedenáct let, tak s rodiči emigroval do Kanady, kde vystudoval akademii Ontario College of Art v Torontu. Od roku 1992 se úspěšně prosazuje na mezinárodní umělecké scéně jak svými autorskými výstavami v New Yorku nebo Mexico City, tak účastí na prestižních veletrzích v Londýně, Basileji, Paříži či v Tokiu. U nás se Štipl stává známým až v posledních letech.


Hned po svém absolutoriu se Richard Štipl vydal na cestu po Evropě a na čas se dokonce vrátil do rodného Šternberka, kde se podílel na dvou ročnících výtvarných sympozií v tamním augustiniánském klášteře. Poté se vrátil do Kanady, kde začal malovat obrazy, v nichž věrný přepis reality dováděl na hranici přeludnosti (cyklus Sofasets) a které mu přinesly první významnější úspěchy. Někdy kolem roku 2000 se cítí být unaven svou malbou a začíná se věnovat sochařství. Námětem jeho soch mu bylo jeho vlastní tělo. Vytvořil sérii drobných sochařských autoportrétů v kolorované hlíně, z nichž každý zobrazoval jeho tvář v jiném výrazu nebo spíše šklebu. V tomto duchu pak pokračoval dále: z hlav se postupně stala poprsí, pak „polopostavy“ a nakonec celé postavy.

Němou řeč grimas obohatily výrazné postoje a gesta. Všechny jeho sochy byly nejen zbaveny ošacení, ale také veškerého tělesného ochlupení! Tyto práce mu přinesly velký úspěch a vyvolaly tím ještě větší zájem o něj a jeho dílo. Po tomto úspěchu se opět vrátil k malbě, která vykazuje podobné znaky jako jeho sochařská instalace, je založena na realistickém zobrazení, které je však posunuté do imaginativní sféry. Ve své malbě, tak jako u soch, se obrací ke Goyovi.

Příkladem je obrazový cyklus Capriccio z roku 2008. Dva obrazy, které také budou vystaveny, jsou těmto obrazům velmi podobné: jsou laděny do odstínů fialové barvy a vyvolávají katastrofickou náladu. Velmi impozantní je také velikost těchto obrazů, dosahují třímetrové šířky. Do své malby také zapojuje prostorový prvek. Malba souvisle přechází v třírozměrný model reality (jako je to např. u Maroldova lipanského panoramatu). Později Štipl iluzi i barvu opouští a maluje sépií na stříbrný podklad, který připomíná perokresbu.

Autor: Vladimír Kučera

25.2.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Amatérští autoři z celé země píšou do krajské knihovny

Svátek naturální kulturistiky a fitness si užili fanoušci v hotelu Thermal, kde byl na pořadu ICN European Natural Cup 2017 v naturální kulturistice a fitness.
48

PODÍVEJTE SE: Naturální kulturistika pohltila Thermal

Strážníci zadrželi hledaného muže

Cheb – Strážníci z Chebu zadrželi hledanou osobu.

Z kapsy mu ukradla plnou peněženku

Cheb – Velmi hbité ruce má nejspíš třicetiletá žena z Chebu – patrně ale asi trochu jinak, než si původně myslel šofér, který se s ní dal na parkovišti do řeči…

Na tržnici byly padělky za čtyři miliony

Cheb – Kabelky, peněženky, pásky nebo třeba peněženky patří ke zbožím, které se stále často padělá. Důkazem je i poslední zátah karlovarských celníků z minulého týdne na tržnici Asia Dragon Bazar na Svatém Kříži u Chebu.

Energie porazila Vsetín a dál vládne soutěži

Karlovy Vary - Energie nastoupila proti Vsetínu oslabená o další ofenzivní oporu, když k dlouhodobě zraněným Balánovi a Rachůnkovi přibyl Ondra Beránek. I tak se ale radovala z vítězství 3:0.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení