Jakmile se na Chebsku začne hovořit o tanci, každý hned skloňuje jméno Vladimír Hána (60 let). Taneční mistr už řadu let stojí v popředí dění v této oblasti v celém regionu. Deník s ním hovořil nejen o jeho velké vášni tanci, jemuž prý naprosto propadl už ve svých dvaceti letech.

Přiblížíte trochu historii chebského tancováni?

Amatérský taneční klub (ATK) Standard Cheb byl založen 1. září 1959 v tehdejší Osvětové besedě v Chebu. U jeho zrodu stál Josef Zelenka, který ho vedl 15 let. Pak převzal vedení klubu na dva roky Petr Turek a poté ho vedu do dnešního dne já. A v roce 1994 jsem ATK rozšířil o Taneční školu Vladimíra Hány Cheb, kde se tanečnímu sportu věnují dětské a juniorské kategorie. To v ATK jsou hlavní věkové kategorie, to je od šestnácti let.

Takže taneční škola je vlastně pro takový ´potěr´ tohoto sportu…

Ano! Do taneční školy chodí děti od pěti let a talentované i čtyřleté. Věnujeme se tanečnímu sportu, to jsou standardní a latinskoamerické tance. Pracujeme jak s tanečními páry, tak stavíme i předtančení (neboli formace), se kterými jezdíme na veřejná vystoupení a na soutěže. V tanečních formacích nás již zdobí několik titulů mistrů České republiky jak v dětských, tak i v juniorských věkových kategoriích. V sólo párech máme dětské, juniorské, hlavní i seniorské soutěžní taneční páry.

Vaše jméno je spojováno také s jinými aktivitami…

Už asi dvaadvacet let pořádám sportovní taneční tábory, které jsou nejen pro tanečníky. Také pravidelně organizuji lyžařské zájezdy pro dospělé i děti. Vlastně pro celé rodiny. A jsem velký fotbalový fanda a chebský patriot. Proto také zastávám funkci prezidenta divizního klubu FK Hvězda Cheb.

Svěříte se, kdy vám bylo při provozování taneční školy nejhůř?

Asi nikdy. Takzvaně na dně jsem nikdy nebyl. Velice mi pomáhá, že tanec mám moc rád. A svoji práci vlastně miluji. Ale samozřejmě je to jako na houpačce. Jednou jsem nahoře, jednou zase dost dole. To nepopírám…

Určitě při různých aktivitách narazíte na nejrůznější osobnosti. Kdo z nich vám utkvěl v paměti?

Tak určitě na mne udělal nesmírný dojem slavný hokejový brankář Tomáš Vokoun. Při své pravidelné dovolené v rodných Karlových Varech se nějak dozvěděl o našem sportovním táboře, a tak tam začala asi po šest let jezdit jeho dcera Adélka. Letos už asi nepřijede, ale její táta je skvělej chlap. Prostě správnej otec a skromnej člověk. Ochotně třeba dětem přivezl ukázat medaile z hokejových šampionátů. Nechoval se vůbec povýšeně. Naopak!

Na jaký úspěch z tancování jste nejvíce pyšný?

Že může stále fungovat taneční škola. A takovým bonbonkem pro mne je pravidelné pořádání Mezinárodní taneční soutěže GRAND PRIX Cheb. Ta se koná vždy na podzim.

Pozorujete v současnosti zvýšený zájem o společenskou výchovu?

Před časem jsem vnímal útlum. Teď se zájem zvyšuje.