CHEBSKO 

LITERÁRNÍ FRANTIŠKOVY LÁZNĚ jsou zpět. Festival začne právě tento pátek a slavnostní zahájení se uskuteční od 19 hodin ve Společenském domě Casino. Sobotní program začne v 15 hodin v městském muzeu procházkou literární historií světového lázeňského města. V 19 hodin se v LD Monti koná Večer české a německé literatury. V neděli se od 9 hodin koná Běh s knihou, start je u Sadové kavárny. Tamtéž bude od 11 hodin hovořit Pavel Kosatík o knize  „Emil, běžec 00:10". Festival potrvá do 19. listopadu.

DEN OTEVŘENÝCH DVEŘÍ pořádá v sobotu chebská městská knihovna. Instituce si připomíná 70 let od založení české knihovny v Chebu a při této příležitosti budou mít zájemci jedinečnou šanci podívat se i do míst, která jsou běžně nepřístupná.Prohlídky se konají od 9.30, 10.30, 11.30, 12.30 a 13.30 hodin.

GEORGE GERSHWIN muž, který neodešel. To je projekt mezzosopranistky Edity Adlerové a akordeonové hvězdy Petra Vacka. V sobotu od 19 hodin čeká na posluchače v ašském centru LaRitma program sestavený z díla autora nezapomenutelných skladeb.

SOKOLOVSKO 

SVATOHUBERTSKÁ MŠE se v sobotu uskuteční v obci Jindřichovce. A to od 15 hodin v tamním kostele sv. Martina. Na místě vystoupí trubači z Kladské a komorní sbor Rosa Coeli. Dále budou účinkovat rytíři z Řádu svatého Huberta, sokolník a vábiči. Mši celebruje Mons. Tomáš Holub a páter Peter Fořt. Pro návštěvníky bude připravena i jízda koňským spřežením.

LED ZEPPELIN SOUTHERN REVIVAL + The Doors revival The End of Colours se představí v sobotu od 20 hodin v Rytířském sále loketského hradu. Budějovická skupina Led Zeppelin Revival patří už ke stálicím hudební scény a u publika sklízí ovace a slova uznání. The Doors revival byl založen v roce 1995 v Plzni.

NORDIC WALKING MÍŘÍ NA ZÁMKY. Příznivci Nordic Walkingu mohou vyrazit v neděli 6. listopadu na zámky v našem kraji. Sraz je v Březové na Sokolovsku před radnicí v 10:30 hodin a přejezd do Karlových Varů. V 11 hodin odchod směr zámek Valeč a dále přesun zámek Krásný dvůr.

KARLOVARSKO 

DESÁTÝ ROČNÍK FESTIVALU CAMINOS, akce, kdy se sejdou největší cestovatelská esa, ale i amatérští nadšenci, kteří návštěvníkům poreferují o svých cestách po planetě, je tu. Během soboty budou přednášet nejúspěšnější cestovatelé minulých ročníků, a veřejnost tak rozhodne o přednášce desetiletí. Letos se Caminos uskuteční od 4. do 6. listopadu v kině Drahomíra. Program je na www.caminos.cz.

DEFINITIVNÍ TEČKOU ZA JAZZFESTEM Karlovy Vary bude zítřejší vystoupení mladé americké zpěvačky Pam Steebler v hudebním klubu Crux. Absolventka světoznámé bostonské Berklee College of Music představí své písně s rockovým nápřahem v jazzovém hávu s českou skupinou vedenou pianistou Markem Novotným. Show začíná ve 20 hodin.

MEZINÁRODNÍ PĚVECKÁ SOUTĚŽ Antonína Dvořáka letos láká hned třemi novinkami. Vedle toho se těší rekordní účasti v hlavních kategoriích soutěže, kdy do krajského města zavítají účastníci, například také z USA, Japonska, Chorvatska nebo Jižní Koreje. Fandit můžete už od zítřka v Alžbětiných lázních.

TACHOVSKO 

STŘÍBRO BUDE V PÁTEK ŽÍT ROCKEM. V kulturním domě se totiž představí trojice zajímavých rockově laděných uskupení. Jako první přijdou na řadu Agnes Rock, kteří jsou dobře známí především místním. Dostane se ale i na zvučnější jména. A to na kapely Alkehol a Walga Gang. Tyto stálice české scény netřeba představovat. Koncert se uskuteční tento pátek od 19.30 hodin.

TRADIČNÍ SVATOHUBERTSKÁ MŠE nebude opomenuta ani letos. Ta se opět uskuteční v Kladrubech, přímo v klášterním kostele Nanebevzetí Panny Marie. V průběhu mše zahrají Trubači Kolowratových lesů a varhanice Jana Boučková. Samotnou mši odslouží Miroslav Martiš. Začátek tradiční akce je naplánován na sobotní pravé poledne.

OŽIVLÉ NOČNÍ PROHLÍDKY, tedy akce s dlouholetou tradicí, je naplánována na tuto sobotu. V prostorách kláštera a kostela svaté Máří Magdaleny v Tachově nebudou chybět postavy z minulosti či závěrečná ohňová show. Nově přibude loutková scéna. Prohlídky začínají v sobotu od 17 hodin.

DOMAŽLICKO 

ZAMYKÁNÍ ČESKÉ STUDÁNKY, tedy tradiční turistická akce, se už počtyřiadvacáté bude konat v sobotu 5. listopadu. Účastníci mohou využít osobní vlak č. 7404 z Plzně hl. n. (odjezd v 7.10 hod.), který bude mimořádně protažen až do zastávky Česká Kubice. Odjezd ze zastávky Domažlice město je v 8.25 hod. Turisty pak čeká 12 km dlouhá trasa: Česká Kubice, Jubilejní hájek, Zelená chýše, Česká studánka, Pec pod Čerchovem, Chodov (v kulturním domě oběd a posezení). Zahájení akce u České studánky je naplánováno v 10.30 hod. Vystoupí mužský pěvecký sbor Haltravan. Zajištěn bude prodej suvenýrů a pamětní razítko, k dispozici budou i turistická známka a dvě vizitky.

FOLKOVÝ KONCERT s legendární kapelou Roháči z Lokte je připraven do kulturního domu v Holýšově v sobotu 5. listopadu od 19 hod.

VÝSTAVU DROBNÉHO ZVÍŘECTVA králíků, holubů a drůbeže, připravili ve svém objektu v místní části Mlýnec chovatelé z Postřekova. V sobotu bude otevřeno od 8 do 16 hodin a v neděli od 8 do 14 hodin.

PLZEŇ - MĚSTO 

PODZIMNÍ INSPIRACE. Pivovarské muzeum v Plzni opět po roce zahajuje cyklus tvůrčích dílen s názvem Podzimní inspirace. Dílny jsou inspirované tradičními pivovarskými řemesly. Začíná se zítra od 10 do 16 hodin, kdy se návštěvníci mohou učit od mistra tkalcovského tkát pytel, provaz nebo tašku síťovku. Zároveň je v Pivovarském muzeu ke zhlédnutí nová výstava s názvem Zaniklý svět stolních společností.

ELEKTROSWINGOVÝ VEČER V SECESI. Festival Bonjour Plzeň!, končí zítra electroswingovým večerem v konferenčním a společenském centru SECESE v areálu Plzeňského Prazdroje. Návštěvníky, jimž je doporučeno oblečení ve stylu 30. let 20. století, čeká přípitek na uvítanou, hodinový kurz swingu pod vedením profesionálních lektorů a pak zábava, k níž budou hudbu pouštět DJové z Čech a Francie.

DNES POKRAČUJE LITERÁRNÍ FESTIVAL. V Muzeu knihtisku a knihy dnes od 17:30 hod. pokračuje Plzeňský literární festival. Na programu bude vzpomínka na rokycanského rodáka, literáta Zdeňka Barborku. Číst se bude z jeho prvotiny Plavba.

HELOUHLÍNA ZRŮDIČEK V PLUTU. Doubravecké Divadlo Pluto pořádá v neděli odpoledne bubácký maškarbál pro děti od 3 let, připraveny jsou pohádky i různé soutěže. Začátek je ve 14:30 hodin.

VELKÁ FRANCOUZSKÁ DEGUSTACE VÍN se koná dnes od 16 do 21 hod. v Hotelu Angelo. Návštěvníci mohou ochutnat šest desítek vín.

PLZEŇ - SEVER 

VYDEJTE SE NA POCHOD ŽIHELSKEM. TJ Tatran Třemošná pořádá zítra podzimní turistický pochod Žihelskem. Startuje se mezi 7. až 10. hodinou u železniční zastávky Žihle a připraveny jsou trasy o délce 10, 20 a 30 kilometrů. Cíl je v žihelské restaurace U Kiliána.

VÍKENDOVÁ NABÍDKA CENTRA CAOLINUM. V Nevřeni se konají akce zítra i v neděli. U Centra Caolinum zítra v 16 hod. začíná Nevřeňské bloudění, což je dětská hasičská soutěž, v níž pětičlenná družstva mají za úkol projít vyznačenou trasu a plnit stanovené úkoly. V neděli od 17 hod. se v centru koná diashow s názvem Severozápad USA. Vyprávět a promítat snímky bude cestovatel a fotograf Martin Loew.

KOLOBĚŽKOVÉ ZÁVODY. Ve Městě Touškov se bude závodit na koloběžkách. Zítra od 11 do 12 hod se v areálu TJ Sokol Město Touškov koná prezentace závodníků, kteří se chtějí zúčastnit koloběžkového závodu štafet. Soutěží se v kategoriích dospělí, dospělí a děti a pouze děti. Zkrácený okruh bude připraven pro nejmenší závodníky ve věku 8 až 10 let.

PLZEŇ - JIH 

ZAVÍRÁNÍ ŘEKY ÚHLAVY. Zítra se koná slavnostní zakončení vodácké sezony na Úhlavě v loděnici v Přešticích. Akce je spojena s oslavou pětadvaceti let Klubu českých turistů Úhlava. Začíná se ve 13 hod. Kromě vyjížďky po řece se budou konat i soutěže a zpívaná.

ZÁBAVNÉ ODPOLEDNE POD RADYNÍ. U Centra služeb pro turisty pod hradem Radyní se zítra od 13 hod. koná akce pro děti. Připraveny jsou pro ně soutěže, ve kterých budou moci prověřit své dovednosti, postřeh a poměřit síly se svými vrstevníky. Na každého soutěžícího čeká odměna.

PAN ROUBÍČEK VYPRAVUJE. Na zámku ve Spáleném Poříčí se v neděli 6. listopadu od 16 hod. konají dvě literární akce. Nejprve je na programu vernisáž výstavy knihy Babička. Zdena Tomsová představuje svou sbírku více než osmdesáti exemplářů tohoto díla Boženy Němcové. O hodinu později je na programu pořad plný židovského humoru a písní v hebrejštině a jidiš Pan Roubíček vypravuje. Účinkuje Poetické divadlo a Duo Mussette.

KLATOVSKO 

MEDOVÉ ODPOLEDNE pořádá město Janovice nad Úhlavou ve spolupráci se včelaři a zahrádkáři ve sportovní hale v sobotu od 14 do 17 hodin. Budou zde ukázky zdobení perníčků, výroba a prodej svíček a dekorací ze včelího vosku, medu, perníčků, medoviny a výrobků z medu (kosmetika). Tvořivé dílny, ochutnávky, výstava prací dětí z MŠ, výpěstků zahrádkářů a výstava pomůcek pro včelaře.

KLATOVSKÝ PAVILON SKLA PASK připravil jako doprovodný program výstavy Dámy skleněného šperku akci Hrátky s korálky. Menší děti mohou navlékat velké korálky na kůži či voskovanou šňůrku a dospělí na elastomer, který je možné si zakoupit. Program je v sobotu a neděli 5. 6. 11., úterý a středu 8. 9. 11. a čtvrtek 17. 11., každý den od 10 do 16 hodin.

SVATOMARTINSKÝ LAMPIÓNOVÝ PRŮVOD se bude konat dnes v Dešenicích. Účastníci se sejdou v 17 hodin u školy a pak společně projdou Dešenicemi. Po průvodu následuje společné bubnování v tělocvičně a promítání pohádky. Děti si s sebou přinesou lampión a mohou i hudební nástroj.

ROKYCANSKO 

DIVOKÁ ORLICE ZVE NA BLUDIČKY. Oddíl Divoká Orlice pořádá Cestu bludiček. Uskuteční se zítra a sraz je na rozcestí pod Kotlem v 17.30 hodin. Na programu bude ohnivá show nebo ohňostroj. Na cestu dostanou účastníci malé překvapení.

MYSLIVCI ZVOU NA HUBERTSKOU. Myslivecký spolek Stráně Bujesily zve zájemce na Hubertskou zábavu. Uskuteční se zítra od dvaceti hodin v sále kulturního zařízení. K tanci a poslechu zahraje Úžas. Chybět nebude bohatá tombola a zvěřinový guláš.

MIŠÍK MÍŘÍ DO MEDOVÉHO ÚJEZDU. Ikona české hudební scény Vladimír Mišík se chystá do vesničky u Mýta. Zítra večer pokračují v sále U Černíků oblíbené Medové koncerty. Tentokrát dorazí i anglický bluesman Jamie Marshall a dodejme, že se začíná v jednadvacet hodin.

ŽÁKOVEC MÍŘÍ DO VOLDUCH. Klub důchodců pořádá v místním domě kultury v neděli od 14 hodin posezení při hudbě Václava Žákovce. Zváni jsou místní i přespolní.