Od 6. do 9. října se v Karlových Varech a Lokti koná pátý ročník Karlovarského týdne. Organizátorem je agentura CzechTourism. Karlovy Vary budou hostit již 44. ročník nejstaršího festivalu filmů s turistickou tematikou Tourfilm a osmnáctý ročník festivalu Tourregion Film. Jako hlavní hvězda přijede na festival švýcarský vzduchoplavec a dobrodruh Bertrand Piccard. Osmý ročník Lázeňského festivalu nabídne bohatý program v Karlových Varech i Lokti.

„Lázeňství patří mezi nejdůležitější turistické produkty Česka. Karlovarský týden je jednou z aktivit, kterou se snažíme přilákat do českých lázní co nejvíce tuzemských turistů. Zatímco Tourregion Film motivuje k cestování po naší zemi, Tourfilm nám ukazuje konkurenceschopnost České republiky v tomto odvětví,“ okomentoval Karlovarský týden generální ředitel agentury CzechTourism Rostislav Vondruška.

Letošní Tourfilm nabídne téměř 500 filmových snímků a 352 příspěvků na multimédiích ze 135 států světa. Divákům se představí také kolekce snímků z exotických zemí. Novinkou letošního ročníku jsou komentované projekce toho nejlepšího, co bylo na festival přihlášeno.

Festivalový čtvrtek bude věnován projekcím o České republice. Tvůrci letos zaslali na festival téměř 150 filmů a 66 multimédií ukazujících turistické regiony, města i jednotlivé turistické atraktivity. Letošní festivalovou hvězdou je Bertrand Piccard. Tento švýcarský vzduchoplavec a uznávaný psychiatr se s diváky rozdělí o své cestovatelské zážitky a pohovoří také o svém světovém rekordu v nejdelším letu balónem v historii.

Sám Piccard pochází z velmi slavné rodiny. Jeho dědeček Auguste Piccard byl vynálezce batyskafu a jako první na světě vstoupil do stratosféry. Bertrandův otec Jacques Piccard se proslavil historickým ponorem do Mariánského příkopu, nejhlubšího bodu v oceánu na světě. Letošní cestovatelský festival návštěvníkům nabídne atmosféru nejvyšších velehor světa Himálaje. Do himálajského prostředí bude přetvořena i vstupní hala hotelu Thermal. Autorem výzdoby a celého pojetí je stejně jako loni výtvarník a filmový tvůrce Michal Caban.