Ska večírek vKlubíčku

Ron Matusalem Ska Tour se jmenuje akce, která se uskuteční vpátek 26.10. 2007 vašském klubu Klubíčko. Uvidíte na ní tři výborné kapely a zatančíte si netradiční afterparty.

Asi nejznámější zkapel jsou The Chancers, jedna z nejdéle působících domácích kapel, které vycházejí z žánru ska. Na kontě mají tři alba, účastnili se mnoha mezinárodních kompilacích a koncertují po celé Evropě.

Na scéně se tato mezinárodní skupina se sídlem v Praze pohybuje od roku 1998, kdy The Chancers zahráli svůj první koncert, který měl být zároveň posledním. Společně ale vystupovali dál a jejich směsice žánrů se základem v britském hnutí 2tone si rychle získávala pozornost domácího i zahraničního klubového publika. Charismatický britský frontman Simon Ruffskank, který skončil v Praze náhodou kvůli hrozbě útoků IRA v Londýně, se rychle stal známou figurkou i mimo Prahu. Jak šel čas, kapela si postupně vybudovala hudební zázemí nejen v České republice a na Slovensku, ale i v Německu, Francii, Švýcarsku, Chorvatsku, Rakousku, Maďarsku a Velké Británii. Prostě hrála kdekoliv, kde našla pódium a publikum otevřené k jejich interpretaci zvuku ska.

Z bohaté koncertní historie vybíráme předskakování na prvním pražském koncertu anglické 2 Tone legendy The Selecter (se kterými si později zahráli i ve Vídni), společný koncert s Bad Manners v Lipsku, turné easter ska jam, kde hráli jako support Rude & Visser aka Mr. Review, společné turné s baskickými hvězdami Skunk, několik koncertů s holandským Markem Foggem, čtyři turné s britskými The Big a pozvání k vystoupení na největším východoevropském hudebním festivalu Sziget v Maďarsku, kde Chancers v hlavním čase na druhém hlavním pódiu (Wanted stage) roztancovali několikatisícový dav. Jejich první album Rudeboy Polka (vydané na vlastním labelu) se přes poněkud dřevní a demáčový zvuk dočkalo pozitivních recenzí v hudebních časopisech jako Rock & Pop či Rolling Stone, o spoustě evropských i amerických ska fanzinů nemluvě.

O rok později vydali u příležitosti evropského turné pětipísňový singl Teach The Rich, na němž se objevily remixy od Nana Zorin a DJ Wiche, který byl zvolen dýdžejem roku 2001 (dle ankety Anděl). EP bylo také zvoleno singlem měsíce v časopisech Show! a Rock & Pop. Tím The Chancers nejlépe vyjádřili svojí hudební filozofii – nebát se vystupovat i mimo rigidní pravidla žánru ska a s offbeatovým zvukem více experimentovat.

Po personálních obměnách zahájili The Chancers září 2003 vydáním očekávaného druhého alba Friendly Fire, které nahráli ve špičkových studiích Sono a to pěkně postaru: analogově a naživo. Deska vyšla na nezávislém pražském labelu U:Bahn. „Snažili jsme se vyhnout obvyklým klišé a konvencím ska a vyprodukovat něco nového. Na téhle nahrávce se tak - stejně jako v samotné kapele - mísí všechny možné vlivy. Řekl bych, že je to směs ska, soulu rock'n'rollu a tak trochu i jazzu," říká kytarista a vrchní skladatel kapely Marco McKee, zatímco frontman Ruffskank dodává: "Ale je to rozhodně podle všech tradic britského 2 tone ska, které bylo vždycky o míchání stylů."

Album se dočkalo ještě lepších recenzí než Rudeboy Polka. Skladby z něj se objevily hned na několika mezinárodních kompilacích. Po dvouletém turné v Čechách i zahraničí, během nějž The Chancers odehráli i televizní koncert v rámci hudebního pořadu Ladí Neladí a prošli dalšími personáními proměnami, začala kapela s pracemi na novém materiálu. Jako první předzvěst vydala u příležitosti prvního turné po Británii vlastním nákladem v limitované číslované edici singl Away From The Flock. Singlu, který produkoval s elektronikou spjatý Ecson Waldes, si dobře vedl v hitparádách rádií Wave a Radia 1.

V roce 2006 kapelu oslovil známý německý label Pork Pie a nabídl jí účast na chystané mezinárodní fotbalové ska kompilaci u příležitosti Mistrovství. The Chancers na nabídku kývli a svůj starší song z desky Friendly Fire novým textem, v němž se z „Rudeboy“ Paradise stal Football Paradise. Tuhle píseň kapela věnovala všem fotbalovým fanouškům, kteří se staví proti rasismu. Zejména pak fanouškům týmů Bohemians 1905 a německých St. Pauli.

Na začátku roku 2007 u nezávislého labelu Indies konečně vychází třetí řadové album The Chancers nazvané A Calling Out. Nad jeho produkcí kapela strávila víc času než kdy dřív. Deska vznikala opět ve studiích Sono. Více toho zjistíte na www.chancers.cz .

Už nějakou dobu je na scéně možné zaznamenat jedno veselé pražské uskupení, které si říká Green Smatroll. Nechybí snad na žádné zajímavé skáčkové akci, ať už se jedná o support slovenských Polemic, Newyorského Ska-Jazz Ensámblu, nebo třeba ekologického statku Toulcův Dvůr. I oni budou hrát sThe Chancers vAši. V současné době jim vychází debutové album s názvem "Green Perception", které se stává zároveň třetím dlouhohrajícím počinem na stále zajímavější značce Jahquita. Další informace na http://greensma­troll.jahquita­.com/ .


Třetím do party je asi rok a půl působící pražská parta Discoballs, o kterých si toho víc zjistíte na http://discoballs.cz/ .


Po koncertě čeká návštěvníky ještě afterparty Rude Audio Boss Soundsystem. Rude Audio jsou DJ Roman, DJ Vamp a DJ Campo. Hrají ska, 2tone, skapunk, oi!, ale i northern soul či rock steady - zkrátka podle nálady. Rude Audio se za krátkou dobu vyšvihlo mezi nejlepší žánrové soundsystémy u nás- svědčí o tom i výsledky Best Of Kaya News 2001, kde byli oceněni jako nejlepší soundsystem roku.


Vstupné na tuto akci je 120,- Kč vpředprodejích (Klubíčko a I-Café vAši, CD Shop Roman ve Františkových Lázních a Bishop vChebu), 150,- Kč zaplatíte na místě. Prvních padesát platících navíc dostane zdarma panáka výtečného kubánského rumu.

SOUTĚŽ o 10 volňásků na koncert kapel The Chancers, Green Smatroll a Discoballs a o jedno kompilační CD ktéto akci

 

 

Jaký hudební žánr preferují všechny zúčastněné kapely?

Své odpovědi zasílejte elektronickou poštou na adresu souteze.chebsky@denik.cz. Do předmětu zprávy uveďte: Soutěž Temperamento.

Odpovědi zasílejte nejpozději do čtvrtka 25. října 14 hodin. Vylosované výherce upozorníme zprávou na adresy, ze kterých správná odpověď

přišla.Uvádějte své celé jméno a telefonní kontakt.