Dva roky připravoval František Hromada knihu o chebském divadelnictví, jehož historie sahá až do středověku. Téměř pětisetstránková česko–německá kniha bylav pondělí v obřadní síni chebské radnice pokřtěna. A proč vyšla zrovna tento rok? Kromě toho, že si město Cheb připomíná 950 let od první písemné zmínky o městě, chebské divadlo slaví výročí 50 let profesionální scény.

„Pro mě osobně bylo nejtěžší vybrat to nej z velkého množství materiálů z 19. století,“ uvedl autor. Jak podotkl, zajímavá doba ho inspirovala k tomu, že by dnes rád některé z tehdy uvedených her režíroval. Největší částkou, 500 tisíci korunami, na vydání knihy přispělo město Cheb.

„Napsat knihu o historii chebského divadelnictví chtěl režisér, herec a bývalý ředitel Západočeského divadla v Chebu František Hromada už dříve.

„Měli jsme to plánu s – již bohužel zesnulým – Zdeňkem Hedbávným,“ popisoval autor. Jak uvedl, některé materiály ke knize sháněl v posledních dvou letech, jiné měl už od začátků svého působení v chebském divadle.

A kam tedy historie chebského divadelnictví na Chebsku sahá? „Začínala už ve středověku,“ popisoval František Hromada a připomněl Pašijové hry, které se tehdy ve městě hrály. „Mají přes osm tisíc veršů a jsou do současnosti zachované,“ vysvětlil s tím, že jsou považované za světový unikát.

Padesáté narozeniny profesionální scény udělaly radost také chebskému místostarostovi Michalu Pospíšilovi. „Je to krásné jubileum,“ řekl. „Jsme jediná profesionální scéna v Karlovarském kraji. Město si divadlo vzalo za své a hodláme ho podporovat i dál.“

Že v Chebu divadlo funguje, těší i Františka Hromadu. „Stačí si vzpomenout na tragický osud krajského divadla. Karlovy Vary by se měly zamyslet nad tím, že jako jediné krajské město své divadlo nemají,“ dodal autor knihy.