VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kostely v Chebu a ve Skalné ožily rozechvělou hudbou

Cheb, Skalná – Soubor i sólista předvedli jedinečnou souhru jakoby nejen nástrojů, ale i svých duší.

11.7.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Uwe Titscher

Je-li na tomto světě něco andělského, je to hudba a její chvění, naznačil svými dvěma chrámovými koncerty na Chebsku letošní mezinárodní Festival uprostřed Evropy. V chebském gotickém kostele Zvěstování rozechvěli diváky mladý hornista Christoph Ess, spolužák a přítel místního mladého trumpetisty Jana Lindy, a Zemlinského kvarteto (na snímku). Barokní chrám svatého Jana ve Skalné naplnily zase nadpozemské tóny skladeb inspirovaných nebeským světlem a anděly v podání pěvců Komorního sboru Hof, varhaníka Wolfganga Wesera a anglického ´anděla s trubkou´ Petera Lawrence.

Do fascinujícího vysokého žebroví klenby přízračné ruiny chebské svatyně vyslali ´Zemlinští´ s mladým hornistou nejprve velmi snivou, slovansky melancholickou Idylu petrohradského zázračného dítěte Alexandra Konstantinoviče Glazunova. Soubor i sólista předvedli jedinečnou souhru jakoby nejen nástrojů, ale i svých duší. Smyčce pak pokračovaly samy dramaticky naléhavým prvním kvartetem vídeňského modernisty von Zemlinského a dále opět se sólistou Essem, který zazářil v Hoffmeisterově letním zábavném klasicistním kvintetu pro lesní roh. Vyvrcholením byl jímavý kvintet pro hornu od fenomenálního Amadea, kterým umělci představili kostel jako nejlepšího spoluhráče pro lesní roh hned po hlubokém lese. Přídavkem pro aplaudující povznesené publikum byla tesklivá první sonáta pro lesní roh a smyčce od Florenťana s andělským jménem Cherubini, jíž Christoph Ess rozechvěl středověkou chebskou svatyni a její návštěvníky do krajnosti až k slzám.

Ve Skalenském kostele publikum přivítal charismatický Peter Lawrence jako na královské svatbě vznešenou Purcellovou Trumpet Voluntary. Svatbu nebe se zemí připomínaly i následující dech beroucí sbory - modlitby od renesančního otce anglické chrámové hudby Thomase Tallise, ale například i od současného amerického experimentátora s elektronikou a virtuálními sbory Erica Whitacrea. „Láska Ježíšova nás spojuje a proto plesáme a radujeme se,“ zněl kostelem ve fascinujícím podání hofského Komorního sboru latinský kánon dalšího amerického současníka Mortena Lauridsena, nazývaného kritiky ´jediným mystikem v novodobé historii zámořské hudby´. Svatební, milostná a mystická je i starozákonní Píseň písní, kterou lidé ve Skalné zažili jako vřelý, velmi emotivní ´mnohohlasý duet´ mužských a ženských hlasů od norského génia Edwarda Griega. Zcela zasahující pak byla Lawrenceova vlastní space-jazzová improvizace na Tallisovo O nata lux (Zrozen ze světla), vibrující a chvějící se v prostoru, při které excelující trumpetista zůstal skryt kdesi v oltářišti, neoslavujíc tak po liturgickém způsobu sebe, ale Všemohoucího.

Duchovní hudba do chrámů v regionu patří a vrací-li ji sem Festival uprostřed Evropy, pamatujíc přitom na nastupující generaci interpretů i autorů, je to přínos dvojnásobný.

Tomáš Kábrt

11.7.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jaroslav Krajc v akci.

VOLBY 2017: Na Chebsku žádný vážný problém nenastal

Ilustrační foto.

Horní Hrad pod palbou

Do Chebu míří Snow film festival

Cheb - Špičkové filmy o zimních sportech a dobrodružství. To bude další ročník Snow film festivalu, který se i letos uskuteční v chebské Čtenářské kavárně Joker.

VOLBY 2017: Zapisovatelka? I ta má u voleb zodpovědnost

Cheb - Ve volební komisi je důležitou součástí nejen její předseda, ale také zapisovatelka. Například Olga Gregoridesová z Chebu, dělá zapisovatelku při volbách již několik let. Jak sama říká, v jejím volebním okrsku číslo 17 v Májové ulici, se za poslední léta nic závažného nestalo.

Psi i jejich páni se dobře baví při nové hře Hoopers

Chebsko - Štěňata, dospělí psi, voříšci nebo šampioni, ti všichni mohou propadnout novému sportu, který pochází z Ameriky a Holandska.

Na nové kotle je k mání ještě 22 milionů korun

Karlovy Vary - V pořadí již druhou vlnu takzvaných kotlíkových dotací spustil Karlovarský kraj v závěru srpna. Z celkové částky 64 milionů korun, která je k dispozici, zbývá pro majitele rodinných domů k rozdělení ještě kolem 22 milionů korun na výměnu starých, neekologických kotlů za nové.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení