Tradice neumírají ani v dnešní uspěchané době. Důkazem toho je konec měsíce dubna a s ním spojené pálení čarodějnic a stavění májek. Tyto akce se uskuteční na mnoha místech regionu v různých podobách a velikostech. Chebský deník přináší přehled těchto událostí.

Mariánskolázeňský hotel Krakonoš společně s parkem Boheminium pořádají pálení čarodějnic už 27. dubna. Akce začne od 14 hodin, kdy jsou přichystány soutěže pro děti, předvádění RC modelů automobilů, dětské divadlo V bedně nebo opékání v parku Boheminium. Dále je také přichystán rej čarodějniček, velká vatra s upalováním čarodějnic. Při večerním programu zahrají 'Starší páni Tachov.

Slet čarodějnic a čarodějů čeká také Kopaniny Doubravu u Aše 30. dubna. Vše začne v 16 hodin stavěním májky. Osmnáctá hodina pak slibuje upálení čarodějnic.

Při akci bude také mnoho VIP hostů. Zúčastní se například travesti herečka pražského kabaretu a moderátorka Regine Wiessmann nebo účastník SuperStar Jaroslav Parči.

Velké hřiště ve Vernéřově ovládne pálení čarodějnic také v úterý 30. dubna od 17 hodin. Organizátoři zvou: „Přijďte se s námi pobavit a něco dobrého pojíst a také popít. Čeká nás tradiční opékání buřtů u ohně, šťavnaté maso z grilu a pivo jako křen!"

Čarodějnice upálí také ve Valech na Mariánskolázeňsku 30. dubna od 16 hodin. Na programu jsou soutěže pro děti, věnčení májky, zapálení ohně a samozřejmě zpívaná s kytarami.

Ani Velká Hleďsebe nebude 30. dubna pozadu. K místnímu hřišti se sletí čarodějnice ze všech koutů a od 17 hodin vyrazí průvodem po kilometr dlouhé trase. Poté se na místním hřišti postaví májka a upálí všechny čarodějnice. Občerstvení pro děti je zajištěno.

Stavění májky 
Májka je označení ozdobeného kmene stromu, který tvoří ústřední prvek jarních slavností rozšířených po většině Evropy. Nejčastěji bývá máje stavěna 30. dubna nebo 1. května, ale v některých oblastech se staví v období svátku sv. Jiří, letnic nebo nejčastěji letního slunovratu. Máje se tradičně každý rok obnovují, takto tomu bylo i v původní podobě slavnosti, někde se však mění po delší době, například v Anglii či Bavorsku. 

Zdroj: Wikipedia

30. dubna se uskuteční v areálu restaurace Sokolovna v Krásné u Aše tradiční stavění máje. Všichni jsou srdečně zváni na průvod čarodějnic, stavění máje, pálení čarodějnice a posezení s hudbou u ohně. Nově bude možnost posezení vedle sportovního hřiště, kde se také budou opékat vuřty. Akce končí o půlnoci.

Rej čarodějnic se uskuteční také v Drmoulu v úterý 30. dubna od půl páté odpoledne. Sraz účastníků akce je v parku u drmoulské základní školy.

Pálení čarodějnic  
Pálení čarodějnic nebo také filipojakubská noc se odehrává v noci z 30. dubna na 1. května, jelikož tato noc byla považována za magickou. Jedná se o velmi starý a dodnes živý lidový zvyk a zvláštní svátek. Tuto noc se lidé scházejí u zapálených ohňů a slaví příchod jara. Svátek se původně pravděpodobně slavil o úplňku, jenž byl nejblíže dnu, nacházejícímu se přesně mezi jarní rovnodenností a letním slunovratem. Lidé věřili, že tuto noc se čarodějnice slétají na čarodějnický sabat, a skutečně je tato noc jedním z největších pohanských svátků. Podobný svátek se slaví v mnoha jiných evropských zemích.

Zdroj: Wikipedia