S velkou mírou nervozity čekali mladí fotografové na příchod prvních návštěvníků do mariánskolázeňské galerie Atrium. Od úterního večera je zde k vidění expozice To je fotohukot složená ze snímků, kterou připravili studenti Soukromé střední školy drogistické – obor fotograf (SŠD) .

„Vynikající fotografie,“ ocenil práce mladých fotografů hned po příchodu do galerie známý mariánskolázeňský lékař a výtvarník Pavel Nápravník. „Jsou to práce hodné profesionálů,“ zdůraznil pravidelný host galerie.

Spokojená byla také ředitelka školy Hana Zadinová. Nejen s vystavenými snímky, které reprezentovaly průřez dvěma ročníky výuky, ale také s přístupem žáků k přípravě výstavy.
„Pojali to jako prestižní událost. Celou výstavu si pod vedením svého učitele připravovali sami. Moc se jim povedla. Za to zaslouží pochvalu,“ řekla ředitelka.

Právě příprava samotné výstavy byla podle studentů jednou z nejsložitějších věcí.
„Nejtěžší bylo snímky asi vybrat, zarámovat a rozmístit v galerii. Připravovali jsme si to sami,“ potvrdila studentka druhého ročníku oboru fotograf Lucka Kučerová. Jejím oblíbeným tématem je focení portrétů. Ve škole se ale musí věnovat všem oblastem fotografie.
„A co mě ty dva roky studia nejvíc daly?“ zamyslela se Lucka. „Vyznat se v kompozici. Dnes už spoustu věcí vidím jinak,“ dodala. Po ukončení studia by se chtěla stát fotografkou.

Její spolužák Jan Nezval zase chce pokračovat ve studiích. „Nejraději na nějaké škole uměleckého charakteru, kde bych mohl využít získané vzdělání,“ řekl.
Několik jeho fotografií se už objevilo na stránkách Chebského deníku. Jednalo se o snímky z požáru jednoho mariánskolázeňského hotelu. „Strach jsem tehdy neměl, spíš naopak. Byl to příjemný pocit dostat se tak blízko do akce,“ zavzpomínal.

Přestože většina vystavených snímků vznikla pomocí digitální techniky, jejich autoři na nich prováděli v počítačích minimum úprav.
„Není tam přidaný jediný obláček nebo umazaná jedna čárka,“ potvrdil jejich učitel – fotograf David Kurc. Podle něj je důležité, aby se žáci naučili udělat dobrou fotku bez zbytečně složitých úprav v počítači. „Být fotograf je podle mne životní styl. Každý se musí naučit vidět to krásno okolo nás,“ dodal Kurc.