„Schillerovo básnické drama vyniká svou nebývalou objektivitou pohledu na osudový spor dvou silných žen. Jako každé dobré drama nabízí bohaté postavy a dvojlomné charaktery. Nejsou zde jednoznační padouši ani čistí hrdinové, a dost možná ani jednoznační vítězové a poražení,“ říká dramaturgyně Kristýna Čepková.

Podle režiséra Zdeňka Bartoše je hra velkou příležitost pro dvě výtečné členky chebského souboru Radmilu Urbanovou a Vladimíru Vítovou. „Schillerovo drama je velmi moderní, bouře emocí a lidských vztahů fascinující a drtivým zjištěním je, že v politice se toho příliš nezměnilo. Se spravedlností se mnozí snaží manipulovat stejně jako před čtyřmi staletími. Jen už si nesekáme hlavy,“ dodává Bartoš.

Marie Stuartovna aneb napínavý souboj o trůny v klasickém romantickém dramatu.Zdroj: Michal Mráka

Příběh Marie Stuartovny, první popravené královny-panovnice v dějinách, patří k nejčastěji zpracovávaným historickým látkám vůbec. Friedrich Schiller uměl na historických látkách vytvořit svůj ideál vysoké tragédie – silné osobnosti si tu v konfliktech mezi svědomím a osudem uchovávají svůj charakter a důstojnost i za cenu života. Jeden z nejslavnějších hrdelních případů v dějinách ho inspiroval k napsání slavné tragédie ve verších Marie Stuartovna. Nad historickou pravdu povýšil pravdu básnického dramatu a divadelní repertoár tak obohatil o strhující střet dvou protikladných ženských hrdinek. Ve skutečnosti se totiž Alžběta a Marie nikdy nesetkaly tváří v tvář. Vzniklo ale věrohodné psychologické drama, místy až politický thriller, o touze po moci, lásce i svobodě, které nepřestává fascinovat diváky ani v 21. století.

Schiller je s Chebem úzce spjat. Jednak město několikrát navštívil, má zde sochu a donedávna i pamětní desku na domě na náměstí Krále Jiřího z Poděbrad. Také zde roku 1791 prováděl místní studie o Valdštejnovi, na jejichž podkladě vzniklo jeho třídílné historické drama. Dvěma částmi trilogie byla ostatně v roce 1874 slavnostně otevřena dnešní budova divadla. V něm byl často uváděným autorem, po válce ale následovala poměrně dlouhá pauza. Za existence českého profesionálního souboru bylo jeho dílo uvedeno jen dvakrát – v roce 1964 Úklady a láska a v roce 1986 Don Carlos, infant španělský. Po více než třiceti letech se nyní Schiller vrací na chebské jeviště.

Marie Stuartovna aneb napínavý souboj o trůny v klasickém romantickém dramatu.Zdroj: Michal Mráka

Premiéra:
3. března v 19:00
První reprízy:
6.3. v 10:00, 8.3. v 17:00, 27.3. v 10:00, 3.4. v 17:00

MARIE STUARTOVNA
Překlad: Alena Bláhová
Inscenační úprava: Zdeněk Bartoš a Kristýna Čepková

Režie: Zdeněk Bartoš
Dramaturgie: Kristýna Čepková
Scéna: Lucia Škandíková
Kostýmy: Tereza Kopecká
Hudba: Matěj Kroupa
Asistentka scénografie: Mariana Kuchařová

Hrají:
Alžběta, anglická královna Vladimíra Vítová
Marie Stuartovna, skotská královna vězněná v Anglii Radmila Urbanová
Robert Dudley, hrabě z Leicesteru Petr Batěk
George Talbot, hrabě ze Shrewsbury Pavel Marek
William Cecil, lord Burleigh, kancléř Michal Švarc
William Davison, státní tajemník Miroslav Sabadin
Rytíř Amias Paulet, Mariin strážce Jindřich Skopec
Mortimer, jeho synovec Vuk Čelebić
Hrabě Bellievre, mimořádný francouzský vyslanec Pavel Richta
Hanna Kennedyová, Mariina chůva Jarmila Šimčíková