Návštěvnost na chebském hradě se stále zvyšuje. Jen do září sem zavítalo přes 41 tisíc návštěvníků, což je víc než za celý minulý rok. Jedním z plánů do příštího roku je například venkovní expozice, která by přiblížila život na středověkém hradě.

Loni se touto dobou mohl kastelán chebského hradu pochlubit s návštěvností 28 tisíc lidí, letos přišlo o třináct tisíc lidí víc. Podle samotného kastelána Tomáše Dostála může být jedním z důvodů, že se povedlo hrad „nastartovat" a nejen místní si zvykají na něj chodit. „Zvýšení letošní návštěvnosti ale jistě souvisí také s Krajinou výstavou, která přitáhla spoustu návštěvníků," vysvětlil. „Před sebou máme ale ještě září a říjen, kdy je hrad normálně otevřený, takže zájemci ještě mají možnost ho navštívit," podotýkal kastelán.

Letošní nejnavštěvovanější akcí byly Valdštejnské slavnosti.

„Jako skvělý nápad se ukázalo to, že jsme ležení valdštejnské armády udělali na hradě," popisoval Tomáš Dostál s tím, že šlo pro místní i turisty o atraktivní záležitost.

Jak již Deník informoval, do konce roku se na hradě uskuteční ještě několik akcí. Například 3. a 17. října to budou večerní prohlídky Tajemný Cheb, na začátek prosince je zase v hradní kapli naplánovaná Mikulášská nadílka.

Ačkoliv kulturní program na příští rok ještě není zcela kompletní, Tomáš Dostál prozradil nápady na expozice. Jedna, velká, by se měla nacházet v exteriéru a příchozím by přiblížila život na středověkém hradě. „Rád bych zrealizoval také několik menších expozic v dalších památkových objektech, konkrétně jde o kostel svatého Bartoloměje, Kláru a Františkán" dodal.

Letos doposud hrad vydělal 1, 06 milionu korun, k čemuž přispělo také červnové natáčení filmařů. Ti za pronájem zaplatili bezmála 300 tisíc korun.

Hrad se ani letos na zimu zcela neuzavře a od listopadu do únoru bude otevřený o víkendech od 10 do 15 hodin, v březnu pak o víkendech 10 do 17. Od dubna pak opět začne hlavní sezona